MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sondaż "Echa Dnia". Zmiana władzy w Świętokrzyskiem?

Paweł Więcek
Wynik naszego sondażu pokazują, że może dojść do zmiany władzy w województwie. Prawo i Sprawiedliwość jest obecnie liderem batalii o regionalny parlament, ale samo nie porządzi w Świętokrzyskiem. Partii potrzebny będzie koalicjant.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

„Echo Dnia” we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia przeprowadziło w dniach 30 marca-3 kwietnia sondaż preferencji wyborczych wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego w kontekście sejmiku. Pomiar zrealizowano na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych osób w całym regionie. Respondenci wskazywali, na kandydatów której partii lub Stowarzyszenia zagłosowaliby dziś w wyborach do sejmiku.

Oto wyniki:
Prawo i Sprawiedliwość - 36,2%
Polskie Stronnictwo Ludowe - 19,7 %
Kukiz'15 - 14,2 %
Platforma Obywatelska - 9,2 %
.Nowoczesna - 7,4%
Projekt Świętokrzyskie - 5,0%
Sojusz Lewicy Demokratycznej - 4,9%
Partia Wolność, dawniej KORWIN - 1,8%
Partia Razem - 1,6%

CZYTAJ TAKŻE: Sondaż "Echa Dnia" w województwie świętokrzyskim. Komentują politycy

Wyniki najnowszego odczytu różnią się od tego z listopada zeszłego roku.

Pozycję lidera delikatnie wzmocniło Prawo i Sprawiedliwość - z 35,2 w 2016 do 36,2 procent obecnie. Jednocześnie to wzrost o ponad 10 punktów procentowych wobec wyniku wyborczego tej partii z 2014 roku - 24,9 procent. Tamten rezultat dał Prawu i Sprawiedliwości osiem na 30 mandatów w regionalnym parlamencie. Gdyby w przyszłym roku potwierdziły się aktualne prognozy „Echa Dnia” i Dobrej Opinii, dowodzona przez posła Krzysztofa Lipca formacja zdobyłaby 12 miejsc w sejmiku. Fundamentem elektoratu Prawa i Sprawiedliwości jest wieś oraz osoby powyżej 45. roku życia.

Na podobnym pułapie co w badaniu sprzed kilku miesięcy znajduje się Polskie Stronnictwo Ludowe. Formacja została objęta kosmetyczną korektą notowań - o 0,4 procenta w dół. Wynik 19,7 procent przekłada się na sześć szabel w regionalnym parlamencie. Ale dla Polskiego Stronnictwa Ludowego to katastrofa. Przypomnijmy - ludowcy sprawują władzę w sejmiku nieprzerwanie od 2002 roku. W 2014 roku ugrupowanie pod wodzą Adama Jarubasa odniosło spektakularny sukces zdobywając 46,2 procent głosów w wyborach, co przełożyło się na 17 mandatów. Partia mogła rządzić samodzielnie, ale decyzje, jakie zapadły na szczeblu krajowym, doprowadziły do zawiązania koalicji z Platformą Obywatelską. Jeśli Polskie Stronnictwo Ludowe nie odbuduje swojej pozycji z 2014 roku, z sejmiku wypadnie 11 przedstawicieli tej partii. Opoką ludowców pozostaje wieś. Największą część elektoratu partii stanowią osoby od 45 lat wzwyż.

Sondaż

Furorę wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego robi KUKIZ’15. W listopadzie ruch cieszył się sympatią 12,2 procent ankietowanych. Z obliczeń wynikało, iż przełożyłoby się to na cztery sejmikowe mandaty. Według najnowszego odczytu KUKIZ’15 może liczyć na poparcie sięgające 14,2 procent. Te dwa punkty procentowe w górę dają formacji Pawła Kukiza nie cztery, a pięć miejsc w regionalnym parlamencie, co czyni ten podmiot trzecią siłą polityczną na wojewódzkiej arenie samorządowej. Atutem KUKIZ’15 jest gigantyczne poparcie wśród wyborców do 30. roku życia.

W pułapce średniego poparcia tkwi Platforma Obywatelska - obecny koalicjant Ludowców. Partia, na czele której w regionie stoi poseł Marzena Okła-Drewnowicz, ma 9,2 procent - o 0,8 mniej w zestawieniu z pomiarem z listopada zeszłego roku. Taki rezultat wciąż gwarantuje Platformie zachowanie obecnego stanu posiadania, czyli trzech mandatów w sejmiku. Trzonem elektoratu Platformy są osoby w wieku 30-44 lata.

Wyraźnie traci .Nowoczesna - aż o 3,6 procent w porównaniu z wynikami badania z końca ubiegłego roku. Skutek? Według naszych szacunków uszczuplenie hipotetycznej liczby radnych z trzech do dwóch. Pozycję .Nowoczesnej budują mieszkańcy miast i ludzie raczej młodsi.

W najnowszym sondażu po raz pierwszy ujęto Projekt Świętokrzyskie, czyli stowarzyszenie, którego szefem jest europoseł Platformy Obywatelskiej Bogdan Wenta. Organizacja przyciągnęła do siebie ludzi wielu środowisk politycznych oraz społecznych. W ten sposób, co pokazują wyniki pomiaru, „wyssała” część elektoratu zarówno Platformy, jak i .Nowoczesnej, ale także Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który nurkuje o 2,2 procent tracąc jedno z dwóch obecnie zajmowanych miejsc w regionalnym parlamencie. Gdyby Bogdan Wenta zdecydował się wystawić listy do sejmiku, dziś dostałby 5 procent głosów i jeden mandat. Co ciekawe, Projekt Świętokrzyskie zbiera głosy prawie po równo we wszystkich przedziałach wiekowych ankietowanych. Partia Wolność i Razem nie liczą się w batalii samorządowej na szczeblu wojewódzkim.

Prosta arytmetyka pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość nie obejmie samodzielnych rządów w regionalnym parlamencie. Potrzebny jest partner. Z uwagi na polityczne uwarunkowania w przypadku partii Jarosława Kaczyńskiego w grę wchodzi koalicja z KUKIZ’15. Pewnie nie można wykluczyć też współpracy z innym ugrupowaniem.

Prawo i Sprawiedliwość oraz Kukiz'15 miałyby obecnie w sumie 17 mandatów, co pozwoliłoby odsunąć od władzy koalicję Polskie Stronnictwo Ludowe i Platforma Obywatelska oraz obsadzić najważniejsze stanowiska - marszałka, wicemarszałka i członków Zarządu Województwa.Gdyby tak się stało Ludowcy straciliby władzę w województwie po raz pierwszy od powstania Sejmików !

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie