Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sonel oraz Smarttech dołączają do Klastra Metrologicznego. Umowy o współpracy z nowymi członkami porozumienia podpisano w Targach Kielce

red
Sonel oraz Smarttech to kolejne firmy, które dołączają do Klastra Metrologicznego - porozumienia zrzeszającego przedstawicieli polskiej nauki, przemysłu, biznesu i instytucji państwowych. Z nowymi członkami podpisano umowy o współpracy w zeszłym tygodniu w Targach Kielce.

Sygnowanie umów miało miejsce w trakcie XXXI Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej oraz Badań Nieniszczących Control-Tech. Z ramienia Klastra Metrologicznego umowy podpisał Andrzej Kiercz, dyrektor Centrum Kongresowego Targów Kielce, które są koordynatorem Klastra Metrologicznego. Przedstawicielki firm dołączających do klastra zgodnie przyznały, że widzą szereg korzyści płynących z uczestnictwa w tym przedsięwzięciu.

Szansa na rozwój i współpracę

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że przyłączyliśmy się do klastra. Smarttech produkuje polskie skanery 3D, i działa na rynku od 22 lat. Firma wywodzi się wprost z polskiego środowiska naukowego, z Politechniki Warszawskiej. Klaster to idealne narzędzie, które połączy naukę i przedsiębiorców i pozwoli nam na szybszy rozwój produktów i urządzeń pomiarowych. Nasze skanery są eksportowane na cały świat, używa ich NASA i armia amerykańska. Możemy wspólnie tworzyć markę polskiej metrologii na całym świecie – powiedziała Anna Gębarska, dyrektor zarządzająca firmy Smarttech.

- Dziękuję za możliwość udziału w klastrze. Jesteśmy czołowym producentem urządzeń pomiarowych i przez 27 lat wypracowaliśmy sobie pozycję wiodącej firmy w obszarze elektroenergetyki. Świadczymy także usługi laboratorium wzorcującego. Połączenie nauki i metrologii w ramach klastra da nam wielką szansę na dalszy rozwój i współpracę z innymi ośrodkami – przekazała Dorota Kołakowska, menadżer rozwoju procesu firmy Sonel.

Ogólnopolska ofensywa metrologii

Profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar, który zainicjował powołanie Klastra Metrologicznego, podkreślił, że dynamiczny rozwój polskiej metrologii to w dużej mierze efekt działań podejmowanych przez tę instytucję w ostatnich latach.

- Udało nam się wszcząć ogólnopolską ofensywę polskiej metrologii, która jest katalizowana faktem, że w Kielcach powstaje Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar. Budowane w stolicy regionu świętokrzyskiego zasoby laboratoryjne będą dedykowane nie czynnościom typowo urzędowym, kojarzonym dotychczas z GUM, ale wsparciu firm i uczelni, wspólnemu podejmowaniu działań badawczych, by tworzyć specjalizacje wykraczające poza granice kraju – powiedział Jacek Semaniak.

Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny to projekt o wartości ponad 200 milionów złotych, w ramach którego powstaje sześć nowoczesnych laboratoriów, które od 2024 roku będą świadczyły usługi dla polskiego przemysłu i nauki. Klaster Metrologiczny będzie swoistym uzupełnieniem bazy naukowo-laboratoryjnej GUM, pozwalającym na sieciowanie przedstawicieli świata nauki, biznesu i przemysłu w celu tworzenia nowoczesnych, konkurencyjnych i innowacyjnych rozwiązań.

- Ze względu na unikalne warunki pomiaru wydaje się, że w krótkiej perspektywie będziemy w stanie wypracować kompetencje unikalne w skali Europy. Klaster jest po to, byśmy mogli się integrować, mówić, że metrologia jest ważna, zdobywać fundusze i działać we wszystkich obszarach przekładających się na rozwój gospodarki i przemysłu. Jestem pewny, że to współdziałanie będzie sukcesem nas wszystkich – ocenił profesor Jacek Semaniak.

Targi Kielce związane z metrologią

Podpisanie umów w Targach Kielce nie było przypadkiem. Targi pełnią funkcję koordynatora klastra, a, jak zaznaczyła Bożena Staniak, wiceprezes zarządu Targów Kielce, firma od dawna jest mocno związana z metrologią.

- Każdego roku, od wielu lat, organizujemy dwie imprezy targowe związane z przemysłem i metrologią – Control-Tech i Control-Stom. Przemysłowa jesień w Targach Kielce to 80 wystawców z 10 krajów świata na 2 tysiącach metrów kwadratowych ekspozycji. Zachęcam do przystąpienia w poczet Klastra kolejne firmy – powiedziała Bożena Staniak.

Zaproszenie dla przedsiębiorców

Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny GUM, również zachęcał przedsiębiorców zgromadzonych w Targach do współpracy w ramach porozumienia.

- To nasze drugie oficjalne spotkanie jako członków Klastra Metrologicznego. Cały czas dołączają do nas kolejne firmy i mamy nadzieję, że do końca roku osiągniemy taką liczbę członków, która pozwoli nam stać się Krajowym Klastrem Kluczowym – poinformował Piotr Ziółkowski.

Po podpisaniu umów odbyło się seminarium przygotowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jej przedstawiciele opowiedzieli o możliwościach finansowania firm i rozwoju kompetencji małych i średnich przedsiębiorstw poprzez konkursy organizowane przez PARP oraz usługi świadczone przez tę instytucję. Przedstawiono także możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój przez klastry.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie