Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spalili wieś i zabili mieszkańców - Michniów pamięta o wielkim mordzie sprzed 69 lat (zdjęcia)

Piotr STAŃCZAK
Wartę przy mogile pełnili kombatanci. Z tyłu słynna pieta Michnowska.
Wartę przy mogile pełnili kombatanci. Z tyłu słynna pieta Michnowska. Piotr Stańczak
Słowo "pamięć" często powtarzali uczestnicy czwartkowych obchodów 69 rocznicy pacyfikacji Michniowa - wsi położonej na pograniczu powiatów skarżyskiego i kieleckiego.

[galeria_glowna]

Uroczystości rocznicowe w Michniowie zgromadziły tradycyjnie przedstawicieli władz, instytucji oraz służb.



Uroczystości rocznicowe w Michniowie zgromadziły tradycyjnie przedstawicieli władz, instytucji oraz służb.

Uroczystości rocznicowe w Michniowie zgromadziły tradycyjnie przedstawicieli władz, instytucji oraz służb.

W trakcie uroczystości odbył się koncert patriotyczny, promocja książki o represjach niemieckich na Kielecczyźnie. Otwarto wystawę "Świat powinien wiedzieć".

12 i 13 lipca 1943 roku Niemcy spalili całą wieś, wymordowali 204 osoby - 104 mężczyzn, 53 kobiety oraz 47 dzieci. Uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie rozpoczęły się około godziny szesnastej na placu przed siedzibą Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Oprócz przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych, służb, instytucji wzięli w nich także udział mieszkańcy.

- Pamięć to nasz patriotyczny obowiązek, zakończenie inwestycji rozbudowy mauzoleum to dopiero początek - mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. - Ludzie ludziom zgotowali ten los. Podobne tragedie rozegrały się w setkach wsi. Oprawcy chcieli wymazać z życia i pamięci tych niepokornych - podkreślała wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, która wspominała, że podobne tragedie rozegrały się w innych miejscowościach Kielecczyzny - Szałasie, Sukowie.

Podczas mszy świętej dziekan dekanatu Bodzentyn ksiądz Leszek Sikorski mówił: - Na świętokrzyskiej ziemi rozsiane są setki, tysiące krzyży. Zroszona jest krwią męczenników, którzy złożeni są także w mogile w Michniowie. Wolność krzyżami się mierzy, wiele powstańczych pokoleń szło przez tę ziemię, by jej bronić. Po mszy delegacje złożyły kwiaty przed mogiłą pomordowanych.

- Podobne tragedie jak ta w Michniowie rozegrały się też w innych wsiach Kielecczyzny – podkreślała wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz.


- Podobne tragedie jak ta w Michniowie rozegrały się też w innych wsiach Kielecczyzny – podkreślała wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz. Piotr Stańczak

- Podobne tragedie jak ta w Michniowie rozegrały się też w innych wsiach Kielecczyzny - podkreślała wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz.
(fot. Piotr Stańczak)

Oprawę muzyczną uroczystości tworzyło trio kameralne z Filharmonii Świętokrzyskiej. Na zakończenie otwarto wystawę zatytułowaną "Świat powinien wiedzieć…". W trakcie uroczystości promowana była też książka Tomasza Domańskiego i Andrzeja Jankowskiego "Represje niemieckie na wsi kieleckiej 1939-1945", która powstała przy współpracy Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie