MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Specjalistyczne maszyny oraz wiedza dla plantatorów warzyw i owoców w Targach Kielce. Trwał Horti - Tech

Redakcja
Specjalistyczne ciągniki do sadów wyróżniają się wąską maską i zwartą krótką konstrukcją, co znacznie ułatwia manewry między rzędami - mówi Mariusz Kisiel, dealer marki Case IH z Górna.
Specjalistyczne ciągniki do sadów wyróżniają się wąską maską i zwartą krótką konstrukcją, co znacznie ułatwia manewry między rzędami - mówi Mariusz Kisiel, dealer marki Case IH z Górna. Dawid Łukasik
Nowoczesne ciągniki, opryskiwacze, kombajny i maszyny dostosowane do wymagań upraw sadowniczych i warzywniczych można bylo dokładnie obejrzeć w Targach Kielce w piątek i sobotę. Podczas Targów Technologii Sadowniczych i Warzywniczych HORTI-TECH goście mieli pełny dostęp do najbardziej potrzebnej im specjalistycznej wiedzy.

Najwięcej gości w piątek - pierwszym dniu trwania wydarzenia, gromadziły wystawy ciągników  i maszyn.  Dużym zainteresowaniem cieszą się ciągniki sadownicze marek Case IH, Kubota, Deutz - Fahr, Landini, Solis, czy New Holland. Nie można przejść obojętnie obok potężnych opryskiwaczy do warzyw i specjalistycznych do sadów, wielu gościło na stoiskach firm Bury, czy Lisicki .

ZOBACZ ZDJĘCIA: Targi HORTI-TECH w Kielcach 

- Specjalistyczne traktory wyróżniają się niedużym rozstawem osi, dzięki czemu są bardzo zwrotne. Jest to dużą zaletą podczas częstego manewrowania, przy zakupie warto zwrócić uwagę na szerokość pojazdu i możliwości montażu urządzeń z przodu - mówił Mariusz Kisiel, właściciel firmy Kisiel z podkieleckiego Górna. Na swoim stoisku zainteresowanym wyjaśniał nie tylko atrybuty ciągników, ale i fachowych maszyn. - Wiele pytań pada o opryskiwacze z dyfuzorami, to rozwiązanie, które pozwala nanieść ciecz także na spodnią stronę liści warzyw, krzewów  czy drzew  - tłumaczył.

Potężny opryskiwacze do upraw warzywnych - z dyfuzorami. (fot. Dawid Łukasik)

 

Specjalistyczne opryskiwacze  z rozpylaczami i dyfuzorami, na stoisku firmy Bury. (fot. Dawid Łukasik)

 

Zaś Andrzej Chmielewski,  prezes firmy A.R. Chmielewski z Kleczowa w powiecie sandomierskim, zaznaczał, że coraz popularniejsze stają się samojezdne platformy do zbioru. - Padło wiele pytań o zalety ich wykorzystywania. Właściciel sadu nie zatrudnia traktorzysty, oszczędza pieniądze i czas  - tłumaczył prezes.

Uczniowie szkół rolniczych dokładnie przyglądali się ciągnikom i urządzeniom.  (fot. Dawid Łukasik)

Mnóstwo informacji o potrzebnych w sadzie środkach ochrony roślin i nawozach udzielali specjaliści z  firm producenckich. - Kreda granulowana naszej firmy to wciąż nowość na rynku, wielu rolników pyta o dawkowanie, reakywność,  właściwości aktywizujące wapnia. Przyznają, że działanie trafia w potrzeby glebowe  - mówi Robert Woś z firmy Raf - Pol w gminie Krasocin w powiecie włoszczowski.

 

(od lewej) Sebastian Woś. brygadzista i Robert Woś, kierownik produkcji w Raf - Polu mówili o zaletach wapnia granulowanego.  (fot. Dawid Łukasik )

 

Dużo pytań padło o sprawdzone produkty firmy Yara. Agronom Wojciech Kopeć wyjaśniał, że najlepiej jest zdecydować się na badanie gleby i indywidualne rekomendacje środków. - Warto dobrać program żywienia roślin, nasza firma wykonuje je bezpłatnie - zaznaczał.

 

Na stoisku firmy Yara nieustannie pojawiali się zainteresowani nawozami. (fot. Dawid Łukasik)   

 

Przydatne informacje wynieśli rolnicy z Konferencji Sadowniczo-Warzywniczej. Specjaliści z instytucji rolniczych mówili między innymi o możliwościach pozyskania funduszy na promocję, zaletach uczestnictwa w grupach producenckich, planach sprzedaży za granicą. - Najbardziej zaciekawił mnie temat eksportu jabłek do Algierii. Myślę, że to bardzo dobry rynek handlowy - mówił Krzysztof Marzecki z Kurowa w powiecie opatowskim, właściciel 22,5-hektarowego gospodarstwa sadowniczego.

W Konferencji Sadowniczo-Warzywniczej uczestniczyli licznie rolnicy, a także władze województwa. Jej współorganizatorem był Urząd Marszałkowski. (fot. Dawid Łukasik)

 

 

   

 

W czasie wystawy odbywał się konkurs kalibarcji opryskiwaczy. Wzięło w nim udział 12 zespołów uczniów szkół rolnich. Potrzebne dane obliczają (Od lewej) Magda, Daniel i Przemek z Zespołu Szkół w Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym, w powiecie staszowskim. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie