Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalną wystawę dla osób niewidzących i słabowidzących otwarto w skansenie w Tokarni [WIDEO, zdjęcia]

Lidia Cichocka
Rafał Otrębski i Marzena Pawlak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu oglądają wystawę w skansenie w Tokarni.
Rafał Otrębski i Marzena Pawlak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu oglądają wystawę w skansenie w Tokarni. Łukasz Zarzycki
- Nareszcie nikt nie będzie nas bił po łapach - skomentował żartobliwie ten fakt dyrektor świętokrzyskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych Wojciech Czajkowski. - W muzeach mówią tylko, że nie wolno dotykać eksponatów, a tutaj możemy je poznać tak jak potrafimy: dotykiem. Nie zniszczymy ich, nasz dotyk jest bardzo delikatny.

[galeria_glowna]
Na wystawie Sztuka bez barier udostępniono 300 eksponatów: ceramiki, tkanin, zabawek, rzeźb ludowych, wyrobów kowalskich.

- Wszystkie można dotykać, podnosić - zapewnia komisarz wystawy Agnieszka Mazurek. By zwiedzanie było łatwiejsze na podłodze położono krawężniki dzięki którym nawet osoby posługujące się białą laską nie mają kłopotów z pokonywaniem przestrzeni. Zwiedzający mogą także korzystać z nagranych objaśnień przewodnika.

Zaproszeni na otwarcie niewidomi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu nie kryli zadowolenia z faktu, że taka wystawa powstała.

- Nam ona pozwala zobaczyć rzeczy o których do tej pory tylko słuchaliśmy, ale to uwrażliwia także innych - wyjaśniała Emilia Frankowska. - Twórców, którzy ofiarowali swoje prace na wystawę, bo poznają nasze możliwości. A dla osób widzących to także pretekst do zastanowienia się nad naszymi ograniczeniami, do wczucia się w nasze położenie.

Jan Urbański i Leokadia Jarząbek z Domu Opieki Społecznej dla osób niewidomych przy ul. Złotej w Kielcach pierwszy raz odwiedzili skansen w Tokarni. Z zainteresowaniem dotykali drewnianych zabawek, haftowanych serwet, rzeźb a potem z ciekawością poszli na warsztaty garncarskie.

- Warsztaty dla niewidomych to część naszego, realizowanego wspólnie z Ministerstwem Kultury projektu - mówi Beata Ryń z muzeum. - Osobom niewidomym proponujemy zajęcia i z hafciarstwa i gotowania. Chcemy przekraczać bariery w poznawaniu.

Wystawa w spichlerzu ze Złotej będzie czynna co najmniej rok. Muzeum Wsi Kieleckiej chce zaprezentować ją także w dworku Laszczyków w Kielcach, bo bliżej będzie jeszcze łatwiej dostępna.

Wystawa Sztuka bez barier to drugi projekt realizowany z myślą o osobach niepełnosprawnych, pierwszy - Skansen na dłoni, pozwalający poznawać architekturę, ale także poprzez warsztaty tradycje ludowe cieszy się dużym zainteresowaniem osób z dysfunkcja wzroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie