Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spektakl "Łaszczyńscy. W służbie ludzkości" zrobił wrażenie! Aktorzy dostali owacje na stojąco! Zobaczcie zdjęcia

Paulina Baran
Paulina Baran
W czwartek, 12 października o godzinie 18 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbyła się premiera musicalu o braciach Łaszczyńskich. Zobaczcie zdjęcia.
W czwartek, 12 października o godzinie 18 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbyła się premiera musicalu o braciach Łaszczyńskich. Zobaczcie zdjęcia. ŚGP Industria
W czwartek, 12 października o godzinie 18 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbyła się premiera musicalu o braciach Łaszczyńskich. To wyjątkowe wydarzenie powiązane było z powołaniem stowarzyszenia Centralnej Doliny Wodorowej, którego patronem są właśnie genialni naukowcy z „Miedzianki". Twórcami spektaklu są Teatr Piosenki imienia Romana Kołakowskiego oraz Kielecki Teatr Tańca. Licznie zgromadzona publiczność była pod wrażeniem, artystów nagrodzono gromkimi brawami. Zobaczcie zdjęcia.

Spektakl "Łaszczyńscy. W służbie ludzkości" zrobił wrażenie! Mamy zdjęcia z premiery

W czwartek, 12 października powołano stowarzyszenie Centralnej Doliny Wodorowej imienia Braci Łaszczyńskich. Z tej okazji na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury, odbyła się premiera musicalu „Łaszczyńscy. W służbie ludzkości“, a już następnego dnia w piątek, 13 października, zagrane zostały dwa spektakle dla publiczności z terenu województwa świętokrzyskiego.

Wyjątkowy spektakl Kieleckiego Teatru Tańca

Historię genialnych wynalazców z Miedzianki przedstawił Kielecki Teatr Tańca w musicalu "Łaszczyńscy. W służbie ludzkości". To nietypowy, ale bardzo interesujący pomysł na spopularyzowanie tych niezwykłych osób.

Agata Klimczak-Kołakowska, autorka scenariusza i reżyserka postanowiła losy rodziny przedstawić z punktu widzenia Marii, żony Bolesława Łaszczyńskiego. Ułatwieniem był jej pamiętnik przedstawiający realia życia w Miedziance, zwykłe troski, ale i radości. Na scenie oprócz Łaszczyńskich pojawiają się przyjaciele: Witold Morzycki – inżynier z Petersburga, Jan Szczepanik – genialny wynalazca, kolega z Krakowa, Stefan Żeromski - sąsiad, Eugeniusz Kwiatkowski – również chemik, a potem przedstawiciel rządu i nowego ustroju oraz matka braci, Maria – strażniczka rodzinnych wartości i pamięci o jej pochodzeniu.

- Opowiadamy tę historię po to, by inspirować i zachęcać do wychodzenia ponad przeciętność, dlatego postanowiliśmy pokazać ją w sposób nieoczywisty – łącząc ze sobą słowa, muzykę i taniec - wyjaśniają organizatorzy. - Ekspresyjna choreografia tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca stanowi wspaniałą metaforę dla treści śpiewanych przez aktorów Teatru Piosenki. Muzyka, grana na żywo przez ośmioosobowy band, inspirowana jest stylem Dark Country, ale w bardzo nowoczesnym wydaniu. Pozwala to zarówno podkreślić pionierstwo, surowość i trudne warunki życia (zupełnie jak u poszukiwaczy złota czy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych), jak również wyzwala szeroki wachlarz emocji niesionych przez poszczególne utwory. W widowisku gościnnie występują także akrobaci, którzy wprowadzają widzów w świat kopalni i magicznych podziemi, wykonując zapierające dech podniebne ewolucje. Całości dopełniają nowoczesne, ruchome wizualizacje oraz gra świateł.

Wydarzenie jest autorskim projektem, wyprodukowanym przez “KAGANEK” Fundację Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej S.A., Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria S.A. będącą liderem Centralnej Doliny Wodorowej oraz Fundację im. Romana Kołakowskiego.

Niedawno wynalazcom z Miedzianki wystawę poświęciło Muzeum Narodowe, teraz Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria wybrała braci Łaszczyńskich: Stanisława i Bolesława na patronów tworzonej Centralnej Doliny Wodorowej, bo to wynaleziony i opatentowany przez Stanisława, proces elektrolizy miedzi, dzisiaj wykorzystywany jest do uzyskiwania zielonego wodoru – paliwa przyszłości.

Zobaczcie zdjęcia z premierowego pokazu musicalu "Łaszczyńscy. W służbie ludzkości":

Kim byli bracia Łaszczyńscy?

Dokonania wybitnych wynalazców wykorzystywane są w chemii, elektrotechnice, energetyce jednak oni sami są nieznani. Stąd pomysł Industrii i współdziałającej z nią Fundacji Kaganek na zaprezentowanie losów rodziny Łaszczyńskich. Są one niezwykłe, bo Łaszczyńscy to nie tylko wizjonerzy, odważni przedsiębiorcy budujący coś od podstaw, ale także działacze społeczni zakładający na początku XX wieku kasę Stefczyka, bibliotekę czy teatr. Stąd też pomysł na tak niecodzienne ich upamiętnienie – musicalem.

Scenariusz: Agata Klimczak- Kołakowska, reżyseria: Agata Klimczak- Kołakowska, Leszek Zduń, muzyka: Grzegorz Bukowski Choreografia: Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak, Małgorzata Ziółkowska.

Wystąpili: Maria Łaszczyńska: Monika Węgiel, Bolesław Łaszczyński: Rafał Supiński, Stanisław Łaszczyński: Damian Łukawski, Maria Łaszczyńska (Matka Braci): Ewa Serwa, Jan Szczepanik: Dominik Rybiałek, Witold Morzycki: Daniel Czacza Antoniewicz, Stefan Żeromski: Wojciech Machnicki, Eugeniusz Kwiatkowski: Mateusz Kwiecień, Wiktor Furkrantz: Klaudiusz Kaufmann, Dziewczyna: Agata Klimczak- Kołakowska, artyści Kieleckiego Teatru Tańca, chór oraz orkiestra Teatru Piosenki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie