Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spore kłopoty z rachowaniem. Apel kieleckiej matematyczki

Piotr BURDA
W spotkaniu Salonu Kreatywnych Szkół wzięło udział kilkunastu nauczycieli i dyrektorów.
W spotkaniu Salonu Kreatywnych Szkół wzięło udział kilkunastu nauczycieli i dyrektorów. Dawid Łukasik
- Nie może być tak, że aby pomnożyć 12 przez 3 uczeń musi sięgać po kalkulator - mówi Danuta Pyrek, doradca metodyczny z matematyki. Słowa te padły podczas spotkania dyrektorów Salonu Kreatywnych Szkół z naszego województwa.

Salon szkół kreatywnych skupia szkoły, które mają być liderami świętokrzyskiej edukacji. - Nieprzypadkowo spotykamy się w tym gronie. Mam plany względem was, chcę żebyście zarazili innych tym, co macie najlepszego - mówiła Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty.

Temat: matematyka

Podczas piątkowego spotkania Salonu Kreatywnych Szkół najważniejszym tematem była matematyka. Gościem spotkania była Danuta Pyrek, nauczyciel matematyki i doradca metodyczny z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Z jej ust padło sporo gorzkich słów pod adresem części nauczycieli tego przedmiotu. - Zamiast uczyć tego, co jest w podstawie programowej nauczyciele uczą wszystkiego co jest w podręczniku i ćwiczeniówce. Nie ma czasu na naukę podstawowej rzeczy jaką jest rachowanie, a zamiast tego przerabiane są trudne tematy, których uczniowie i tak nie rozumieją - mówiła Danuta Pyrek. Efekt jest taki, że maturzyści mają problem z prostymi obliczeniami.

Co zrobić?

Danuta Pyrek mówiła o pomysłach, które mają zapobiec takiemu nauczaniu matematyki. - Powstaje "Niezbędnik maturzysty", który będzie zawierał listę niezbędnych rzeczy do nauczenia w podstawówce i gimnazjum. W naszej komisji egzaminacyjnej w Łodzi powstaje podobny "Elementarz matematyczny" - mówi Danuta Pyrek. Do akcji włączyła się też Politechnika Świętokrzyska, której bardzo zależy na jak najwyższym poziomie matematyki. Na stronie internetowej uczelni pojawią się wkrótce zestawy sprawdzianów matematycznych. Dyrektorzy szkół biorący udział w spotkaniu też mieli swoje przemyślenia. - Nie ma współpracy liceum z gimnazjum. Nie można osobno przekonywać nauczycieli z poszczególnych szkół do zmian. Potrzebne są wspólne spotkania - mówi Robert Warda, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego imienia Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W piątkowym spotkaniu udział wzięło kilkunastu dyrektorów świętokrzyskich szkół i przedszkoli, które dostały pozytywne oceny podczas niedawnych ocen dokonywanych przez kuratorium oświaty w ramach tak zwanej ewaluacji. To oni tworzą Salon Kreatywnych Szkół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie