MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sposób na wagary

Agata NIEBUDEK <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>

Zaledwie połowę obowiązkowych godzin spędzili na lekcjach uczniowie szkół policealnych z powiatu ostrowieckiego. Niewiele lepsza jest młodzież z techników uzupełniających ze starostwa kieleckiego.

Pomysł kuratora

Ministerstwo Edukacji zebrało w całym kraju ankiety na temat frekwencji uczniów w podstawówkach, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Pomysł, by takie badania w ogóle przeprowadzić, wyszedł od świętokrzyskiego kuratora oświaty Janusza Skibińskiego. Wyniki nie są zbyt optymistyczne - uczniowie, szczególnie ci w starszych klasach, wagarują i nie ma na nich żadnego sposobu. Dlaczego? Bo rodzice piszą im potem usprawiedliwienia, choć wiedzą, że oszukują.

- W naszym województwie najlepiej wypadają uczniowie szkół podstawowych, wśród których frekwencja wynosi ponad 90 proc. Znacznie gorzej jest z młodzieżą uczącą się w zawodówkach - zdarzyły się szkoły, w których średnia frekwencja wynosiła zaledwie 50 procent - mówi kurator Skibiński. Do tych ostatnich placówek należą technika uzupełniające z powiatu kieleckiego i szkoły policealne ze starostwa ostrowieckiego.

Im starsi, tym gorzej

Z danych zebranych przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty wynika, że w pierwszym semestrze ubiegłego roku szkolnego średnia frekwencja w szkołach podstawowych wynosiła 91,95 proc., w gimnazjach - 89,75 proc., zaś w szkołach ponadgimnazjalnych - 86,57 proc. Jak widać - im uczniowie starsi, tym coraz częściej nie po drodze im do szkoły.

Do najlepiej uczęszczających do szkół uczniów należą dzieci z powiatów: staszowskiego, włoszczowskiego, sandomierskiego, opatowskiego i buskiego. Najwięcej godzin szkolnych opuścili uczniowie z powiatów: kazimierskiego, ostrowieckiego i pińczowskiego.

Czy jest jakiś sposób na uczniów, którzy bez przyczyny opuszczają zajęcia? - Konieczne jest podniesienie w szkołach dyscypliny - przekonuje kurator. Janusz Skibiński ma już pomysł, jak to zrobić - szczegóły zostaną przedstawione podczas najbliższych narad z dyrektorami szkół. - Trzeba większą uwagę zwrócić w szkołach na wychowanie, także to patriotyczne - przekonuje kurator.

Piszą usprawiedliwienia

Ale uporządkowania wymaga też system usprawiedliwiania uczniów. Dziś wszyscy ci, którzy skończyli 18 lat, mogą sami napisać sobie usprawiedliwienie.

- Niestety, ten przywilej pełnoletnich uczniów jest często przez nich wykorzystywany. Powinni oni pamiętać, że jeśli swoim podpisem poświadczają nieprawdę, to mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej - przestrzega kurator Skibiński. - Wielu rodziców wolałoby, aby ich pełnoletnie dzieci nie miały możliwości samodzielnego usprawiedliwiania się.

Ale faktem jest, że część rodziców wystawia dzieciom fałszywe usprawiedliwienia, bo nie chcą, by ich pociechy miały problemy w szkole. Czy jest na to sposób? Może rozwiązaniem byłoby honorowanie jedynie zwolnień lekarskich?

Frekwencja w procentach

Średnia frekwencja w pierwszym semestrze ubiegłego roku szkolnego w szkołach ponadgimnazjalnych, według danych Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty:

licea profilowane - 82,11 proc.

technika - 81,51 proc.

technika uzupełniające - 72,07 proc.

zasadnicze szkoły zawodowe - 72,35 proc.

szkoły podyplomowe - 71,42 proc.

Pierwszy "grzech" uczniów

Alicja Barańska, psycholog z Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach: (foto ALP) - Nieobecności w szkole to pierwszy "grzech" wielu uczniów. Potem przychodzą wagary, problemy w nauce i tworzy się błędne koło, z którego trudno jest wyjść. Jak temu zaradzić? Sądzę, że podniesienie dyscypliny w szkołach jest konieczne. Dobrze też, że coraz więcej mówi się o roli wychowawczej szkół. To przecież miejsca, w których nie tylko zdobywa się wiedzę, ale kształtuje osobowość młodego człowieka.

skibinski

Janusz Skibiński, świętokrzyski kurator oświaty:

- Z frekwencją w szkołach nie jest dobrze, nieobecności uczniów to jeden z przejawów braku dyscypliny - ocenia świętokrzyski kurator oświaty Janusz Skibiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie