Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na ukąszenie komara. Jak zmniejszyć ból po ugryzieniu?

Paula Goszczyńska
Jak sobie radzić z ugryzieniem komarów i jak się pozbyć bąbli po komarach?
Jak sobie radzić z ugryzieniem komarów i jak się pozbyć bąbli po komarach?
Ostre ukłucie, a później swędzenie i czerwone opuchnięcie. Choć ugryzienie komara nie kojarzy nam się z niczym groźnym, to u osób uczulonych może wywołać reakcję alergiczną, a u dzieci większe dolegliwości. Ślady po ukąszeniach komarów mogą się utrzymywać kilka, a nawet kilkanaście dni. Co zrobić, a by zmniejszyć ból i pozbyć się jak najszybciej? Sprawdź, jakie są jeszcze domowe sposoby na ślady po ukąszeniach komarów.

Okazuje się, że niewielki procent dzieci jest uczulony na wydzielinę komarów. W ich przypadku ugryzienie może skutkować nie tylko małym bąblem, ale i dużą opuchlizną, obejmującą duży obszar ciała wokół miejsca ukłucia i silnym świądem.

Warto wtedy niezwłocznie schłodzić miejsce ukąszenia oraz posmarować żelem antyhistaminowym. W skrajnych przypadkach należy zasięgnąć porady lekarza.

Gdy miejsce ukąszenia jest już zadrapane, dobrze jest posmarować je spirytusem salicylowym lub jednoprocentowym, wodnym roztworem gencjany, co zabezpieczy ranę przed zakażeniem. Po ugryzieniu przez komara kojąco działa także roztwór soli i octu lub kilka kropel soku z cytryny.
Na szczęście w naszym kraju komary nie przenoszą groźnych chorób, które mogłyby zagrozić naszemu zdrowiu. To jednak nie oznacza, że możemy bagatelizować niepokojące sygnały.

Komarom sprzyja klimat, więc trzeba się chronić

Fala upałów, ale i gwałtownych deszczów sprawiła, że opanowała nas prawdziwa plaga komarów. Owady te nie dają o sobie zapomnieć i agresywnie atakują przez całą dobę. Jak sobie z tym radzić, mówi Anna Stańczak, kierownik Oddziału Nadzoru Epidemiologicznego z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Czy faktycznie zaatakowała nas plaga komarów?
Nic w tym dziwnego. Pojawieniu się tych owadów sprzyjają wysokie temperatury oraz duża wilgotność powietrza. Niestety, jest to normalna sprawa i trzeba się skutecznie chronić.

No właśnie, jak to robić?

Przede wszystkim zadbajmy o to, aby komary nie przedostały się do naszych domów i mieszkań. Tutaj sprawdzą się najlepiej specjalne siatki w oknach i drzwiach balkonowych - tak zwane moskitiery. Stosujmy repelenty - to organizmy żywe, związki chemiczne, urządzenia generujące światło lub dźwięki mające właściwość odstraszania. Dodatkowo wychodząc na zewnątrz zatroszczmy się o stosowne ubranie, zasłaniające większość ciała i aplikujmy kremy lub spreje odstraszające komary.

Czy komary mogą przenosić groźne choroby?
Choć ukąszenia są faktycznie bolesne i nieprzyjemne, to w naszym kraju komary nie są specjalnie groźne. Oczywiście są osoby uczulone oraz dzieci, które są bardziej wrażliwe na ukąszenia. Wtedy może to być niebezpieczne. Gminy w poprzednich latach czasem stosowały dezynfekcję, ale to nie daje długofalowych efektów. Trzeba się chronić na własną rękę.

W jakich porach dnia lub nocy szczególnie nie powinniśmy przebywać długo na zewnątrz?

Komary atakują szczególnie w porze wieczorowej i wtedy najbardziej powinniśmy mieć się na baczności. Dodatkowo unikajmy zalesionych terenów oraz miejsc przy zalewach i innych zbiornikach wodnych. To właśnie tam owady atakują najliczniej. Klimat w Polsce zmienia się na coraz cieplejszy i w związku z tym tych komarów, niestety, będzie przybywać.

8 sposobów na ugryzienie komara

Sposób 1: plasterek cytryny - Natrzyj miejsce ukąszenia grubym plastrem cytryny. Sok z cytrusa skutecznie złagodzi stan zapalny. Powtarzaj tę czynność kilka razy dziennie.

Sposób 2: natka pietruszki - Rozetrzyj natkę pietruszki i powstałą masę przyłóż na kilka minut na swędzącego bąbla.

Sposób 3: liść białej kapusty - Na zaczerwienioną skórę przyłóż kawałek świeżego liścia białej kapusty. Złagodzi on uczucie swędzenia.

Sposób 4: roztwór soli - Rozpuść 1 łyżeczkę soli w 250 ml wody. Następnie namoczony roztworem soli wacik przyłóż do ukąszonej części skóry. Czynność powtarzaj kilka razy dziennie.

Sposób 5: plasterek ziemniaka lub cebuli - Na ukąszone miejsce połóż plasterek surowego ziemniaka lub cebuli. Dzięki temu szybko zmniejszysz wielkość bąbla i dyskomfort spowodowany swędzeniem.

Sposób 6: olejek eukaliptusowy - Natrzyj rankę olejkiem eukaliptusowym, Ma on właściwości przeciwzapalne i szybko złagodzi ból i pieczenie.

Sposób 7: ocet lub perfumy - Ocet nie tylko skutecznie odstrasza komary, lecz także zmniejsza dyskomfort po ukąszeniu owada. Wystarczy, że przemyjesz miejsca ukąszenia kilkoma kroplami preparatu. Jeśli nie masz pod ręką octu, wypróbuj spirytus salicylowy, płyn po goleniu lub perfumy.

Sposób 8: węgiel z apteki - Aby pozbyć się bąbla po ukąszeniu komara, należy rozpuścić w wodzie kilka tabletek węgla aktywnego. Po wymieszaniu przyłóż preparat na zmienione chorobowo miejsce i przykryj gazą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie