Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spowiedź wielkanocna w czasie pandemii. Nie może być przez telefon, czy Internet. Jak ją odbyć? Ważne zarządzenie biskupa sandomierskiego

dor
Ze względu na pandemię koronawirusa tylko pięcioro wiernych może uczestniczyć w mszach świętych i nabożeństwach wewnątrz kościoła. Trudniejszy jest też dostęp do sakramentu pokuty i pojednania, czyli spowiedzi. O tym jak można skorzystać z tego ważnego sakramentu mówi biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Ze względu na pandemię koronawirusa tylko pięcioro wiernych może uczestniczyć w mszach świętych i nabożeństwach wewnątrz kościoła. Trudniejszy jest też dostęp do sakramentu pokuty i pojednania, czyli spowiedzi. O tym jak można skorzystać z tego ważnego sakramentu mówi biskup Krzysztof Nitkiewicz. Fot. Diecezja Sandomierska
Ze względu na pandemię koronawirusa tylko pięcioro wiernych może uczestniczyć w mszach świętych i nabożeństwach wewnątrz kościoła. Trudniejszy jest też dostęp do sakramentu pokuty i pojednania, czyli spowiedzi. Jak można skorzystać z tego ważnego sakramentu?

O sakramencie pokuty i pojednania jest mowa w ostatnim zarządzeniu biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.

"Z racji ograniczonej możliwości spowiadania się podczas mszy świętej wierni, którzy mają potrzebę przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, mogą to uczynić po wcześniejszym umówieniu się z kapłanem. W tym celu, na tablicy ogłoszeń i stronach internetowych parafii zostanie podany specjalny numer telefonu. Dekret przypomina, że do odbycia spowiedzi wymagana jest osobista obecność wiernego (nie można spowiadać się przez telefon lub internet). Spowiedź powinna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości albo w dezynfekowanych po każdym penitencie konfesjonałach, lub na otwartym powietrzu, przestrzegając zawsze tajemnicy spowiedzi, prywatności wiernego i wymogów sanitarnych. Spowiednik może zastosować również inne środki ochronne, które uzna za wskazane, o ile będą one zgodne z przepisami sanitarnymi. Dekret przypomina, że w obecnej sytuacji niemożliwe jest, poza niebezpieczeństwem śmierci, udzielenie absolucji generalnej (tzn. bez wyznania grzechów). Duszpasterze powinni natomiast pouczyć swoich wiernych, którzy nie mogą przystąpić do tego sakramentu o praktyce żalu doskonałego i konieczności odbycia spowiedzi gdy będzie to możliwe. Po ustaniu epidemii, parafie mają zorganizować spowiedź na wzór Adwentu lub Wielkiego Postu" - napisał biskup Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie