Sprawa rozwiązania Rady Powiatu Koneckiego zakończona. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie

Paweł Więcek
Paweł Więcek
123rf
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Admininistracyjnego, który umorzył postępowanie w sprawie legalności rozwiązania Rady Powiatu Koneckiego.

Na środę, 18 września Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił zzażalenia wniesionego na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach w sprawie dotyczącej obwieszczenia wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek o rozwiązaniu z mocy prawa Rady Powiatu Koneckiego. Zaskarżenie na orzeczenie WSA złożył radca prawny profesor Marek Chmaj, który reprezentuje byłych radnych i członków Zarządu Powiatu Koneckiego Andrzeja Lenarta, Bogdana Sobonia oraz Damiana Rozmusa.

Przypomnijmy. W połowie marca tego roku wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek (Prawo i Sprawiedliwość) podjęła decyzję o ogłoszeniu w dzienniku urzędowym informacji o rozwiązaniu Rady Powiatu Koneckiego z mocy prawa. To efekt wniosku złożonego kilkanaście dni wcześniej przez grupę ówczesnych radnych opozycyjnych związanych z Robertem Plechem. Dowodzili oni, że Rada Powiatu Koneckiego naruszyła prawo nie wybierając czwartego członka Zarządu Powiatu w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia wyników wyborów. Jak mówi ustawa o samorządzie powiatowym, w takiej sytuacji rada powiatu ulega rozwiązaniu z mocy prawa.

Premier Mateusz Morawiecki do pełnienia funkcji organów wyznaczył Grzegorza Pieca, szefa PiS w powiecie koneckim. Przedterminowe wybory zarządzono na 16 czerwca.

W międzyczasie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach została złożona skarga na wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek. Pismo przygotowała wynajęta przez były Zarząd Powiatu kancelaria znanego prawnika profesora Marka Chmaja, konstytucjonalisty i administratywisty. Profesor Marek Chmaj stosowne pismo złożył także na ręce premiera Mateusza Morawieckiego.

Jednak po rozpoznaniu sprawy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w połowie odrzucił wszystkie złożone wnioski kwestionujące decyzję wojewody o rozwiązaniu Rady Powiatu i umorzył postępowanie. Profesor Chmaj w imieniu członków byłego Zarządu Powiatu wniósł zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten rozpatrzy ją w środę.

Jakie orzeczenie wyda NSA? Trudno przewidzieć. Andrzej Lenart, Bogdan Soboń i Damian Rozmus powołują się na casus Rady Powiatu Zawierciańskiego. Ta była zobligowana do wyboru Zarządu w terminie do dnia 25 stycznia 2019 roku w liczbie pięciu osób. Tymczasem podczas pierwszej sesji przeprowadzonej 22 listopada 2018 roku Rada Powiatu dokonała wyboru czterech spośród pięciu członków Zarządu Powiatu Zawierciańskiego. Wyboru piątego członka Zarządu dokonano po upływie trzymiesięcznego terminu. Ale wojewoda śląski - w przeciwieństwie do świętokrzyskiego w odniesieniu do analogicznej sytuacji w Radzie Powiatu Koneckiego - uznał legalność wyboru Zarządu Powiatu Zawierciańskiego.

"Chcemy podkreślić, że naszym zamierzeniem nie jest doprowadzenie do jakichkolwiek negatywnych konsekwencji dla samorządu Powiatu Zawierciańskiego, jedynie zwrócenie uwagi na ewidentną niespójność działań podejmowanych przez przedstawicieli rządu (wojewodowie) w terenie uzależnioną od odmiennej interpretacji przepisów prawa, co jest niedopuszczalne, albowiem przyczynić się może do podejmowania arbitralnych i bezzasadnych rozstrzygnięć organu nadzoru prawnego nad działalnością organów poszczególnych powiatów" - napisali Andrzej Lenart, Bogdan Soboń i Damian Rozmus.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Sytuacja z powiatu w Zawierciu identyczna jak w Końskich .Tam Wojewoda nie rozwiązuje rady. W końskich wybory ogłoszono mimo ze sprawa była w Sądzie. Czy wszyscy w Polsce są równi wobec prawa?kurierzawiercianski.pl/artykul/jest-skarga-do-wsa-dotyczaca-przychodni-przy-niedzialkowskiego. Nadzieja tylko w Strasburgu. Czy w Polsce jest demokracja równość prawa i wolne sądy??????????????????????????

G
Gość

Czyli prawa w Polsce nie ma?. Jest tylko partia i ona ustala kto ma rację?

g
gosc

Różnica pomiędzy powiatem zawierciańskim a koneckim jest kolosalna. W Zawierciu zarząd powiatu był z PISu a w Końskich z PSLu.

Dodaj ogłoszenie