Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Sprawiedliwy” zrobił ogromne wrażenie na uczniach z Cieszkowów

Adam Ligiecki
Pół setki uczniów Gimnazjum w Cieszkowach wzięło udział w imprezie w Chmielniku. Opiekunem drużyny był Krzysztof Nurkowski.
Pół setki uczniów Gimnazjum w Cieszkowach wzięło udział w imprezie w Chmielniku. Opiekunem drużyny był Krzysztof Nurkowski. MAŁGORZATA ROBAK
Młode Cieszkowy gościły w Chmielniku. Impreza w sztetlu wryje się w pamięć na bardzo długo

Po raz kolejny liczna, bo 50-osobowa grupa uczniów Gimnazjum imienia Armii Krajowej w Cieszkowach uczestniczyła w Spotkaniu z Kinem o Żydowskich Wątkach imienia Andrzeja Koziei w Świętokrzyskim Sztetlu w Chmielniku. Mieli okazję obejrzeć film Michała Szczerbca „Sprawiedliwy”, wzięli również udział w warsztatach prowadzonych przez gościa specjalnego imprezy, Zbigniewa Walerysia.

Nasi gimnazjaliści - wraz z opiekunami: Małgorzatą Bochniak, Małgorzatą Robak i Krzysztofem Nurkowskim - byli w Chmielniku w miniony piątek. W programie spotkania znalazł się pokaz filmu „Sprawiedliwy”. To obraz o ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej, w 1942 roku, na terenach Kielecczyzny. Ocalona jako 6-letnia dziewczynka, teraz dorosla kobieta - Żydówka Hanna przyjeżdża do Polski, aby zobaczyć miejsce swojego dzieciństwa. I przekonać tych, którzy uratowali ją od śmierci, by przyjęli medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

„Kim ty jesteś? Polak, Niemiec czy Żyd? A jaka to różnica?” Te słowa z filmu „Sprawiedliwy” najgłębiej wryły się w pamięć gimnazjalistów.

- Nie potrafię zrozumieć, i chyba nigdy nie zrozumiem, jak człowiek mógł w tak okropny sposób traktować drugiego człowieka. Czułam ogromny ból i wzruszenie, a łzy same cisnęły się do oczu - przyznaje Weronika Szczęsna z klasy trzeciej.

Po projekcji filmu nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach. Prowadził je Zbigniew Waleryś - aktor, który w „Sprawiedliwych” gra Żyda Szmula. Opowiadał o swoich rolach filmowych, pokazał też nastolatkom, jak ćwiczyć głos i dykcję.

Trzecioklasistka Liliana Małek i Julia Kocel, klasa druga, postanowiły... sprawdzić, jak „to się robi”. Wykrzyczana przez nie z niezwykłą pasją „Maaaaałgoooorzaaaaataaaaa!” tak długo brzmiała krystalicznym dźwiękiem, że sam Mistrz nie mógł wyjść z podziwu.

Losy Chmielnika związane są nieodłącznie z ludnością żydowską, ale miasto to słynęło także z chowu gęsi. Wprawdzie drużyna z Cieszków nie miała okazji skosztować w piątek gęsiny, za to żywym gęsiom w przydrożnej posesji mogli przyglądać się do woli. A wracając do domu, zahaczyli o Wiślicę, by zwiedzić zabytki historycznej „perły Ponidzia”.

- Jestem bardzo zadowolona z wyjazdu do Chmielnika. Cieszę się ze wszystkich nowych wiadomości, a film „Sprawiedliwy” wywarł na mnie ogromne wrażenie - mówi Ola Sambór, klasa trzecia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie