Sprawni jak żołnierze

Redakcja
Licealiści ze starachowickiej „dwójki” podczas zmagań w Bornem Sulionowie zajęli czwarte miejsce w kraju Archiwum prywatne
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach zajęli czwarte i dziewiąte miejsce w XXXVI Centralnych Zawodach Sportowo-Obronnych "Sprawni jak żołnierze".

Rywalizacja ogólnopolska trwała od 17 do 20 czerwca. W zawodach w Bornem Sulinowie uczestniczyło 16 zespołów żeńskich i 16 męskich, po 2 drużyny z każdego województwa. Świętokrzyskie reprezentowały dwie drużyny z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica w Starachowicach. W skład drużyny żeńskiej weszły: Magdalena Jagieło (kasa IIF), Maja Nowak (klasa IIG) oraz Joanna Pocheć (klasa IIG), W grupie męskiej znaleźli się Daniel Pożoga ( klasa IIB), Łukasz Kiepas (klasa IID) i Michał Falkiewicz (klasa IIC).

Zawody składały się z pięciu konkurencji: strzelania z KBKS w pozycji leżącej na odległość 50 metrów, biegu na orientację w lesie, udzielania pierwszej pomocy, resuscytacji na fantomie elektronicznym i ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej, sprawnościowego toru przeszkód na sali gimnastycznej i rzutu granatem do celu - w przypadku dziewcząt - na odległość 20 metrów, w przypadku chłopców - na 25 metrów.

Po pierwszym dniu zawodów drużyna chłopców sklasyfikowana była na trzecim miejscu, brakowało jej tylko 1 punktu do drugiego miejsca. Chłopcy bardzo dobrze pobiegli przez tor sprawnościowy i mieli nadzieję na uzyskanie miejsca na podium. Dziewczęta na torze sprawnościowym zajęły drugie miejsce, na pierwszej pomocy - czwarte, gorzej zaprezentowały się w biegu na orientację. W efekcie w pierwszym dniu zajmowały szóste miejsce. W drugim dniu odbywało się strzelanie i rzut granatem. Ostatecznie po dwóch dniach zawodów chłopcy wywalczyli czwarte miejsce, co jest najlepszym osiągnięciem w historii szkoły. Dziewczyny wróciły z dziewiątą lokata, powtarzając wynik z ubiegłego roku.

Indywidualnie w strzelaniu świetnie spisał się Daniel Pożoga. Uzyskał w strzelaniu 47 punktów i zajął pierwsze miejsce.

Drużyny przygotowywali nauczyciele Norbert Kutyła i Sylwester Sobieraj.