Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadion Leśny - ulubione miejsce wypoczynku kielczan. Jego historia na archiwalnych zdjęciach. Oto jak wyglądał 100 lat temu

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Stadion Leśny w Kielcach to ulubione miejsce wypoczynku kielczan. Las, alejki spacerowe i ławeczki, miejsca na ogniska wszystko to przyciąga mieszkańców miasta spragnionych kontaktów z naturą. A jak wyglądał 100 lat temu. Zobaczcie zdjęcia sprzed 100 lat. Lata 1925-1935. Na zdjęciu dojazd do ówczesnej Mleczarni. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Stadion Leśny w Kielcach to ulubione miejsce wypoczynku kielczan. Las, alejki spacerowe i ławeczki, miejsca na ogniska wszystko to przyciąga mieszkańców miasta spragnionych kontaktów z naturą. A jak wyglądał 100 lat temu. Zobaczcie zdjęcia sprzed 100 lat. Lata 1925-1935. Na zdjęciu dojazd do ówczesnej Mleczarni. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
Stadion Leśny w Kielcach to ulubione miejsce wypoczynku kielczan. Las, alejki spacerowe i ławeczki, miejsca na ogniska wszystko to przyciąga mieszkańców miasta spragnionych kontaktów z naturą. A jak wyglądał 100 lat temu. Zobaczcie zdjęcia sprzed 100 lat.

Historia Stadionu Leśnego w Kielcach sięga 1926 roku. Głównym orędownikiem powstania kompleksu sportowego był generał Aleksander Łuczyński, dowódca 2. Dywizji Piechoty Legionów, która stacjonowała w Kielcach. W 1927 roku powstał komitet budowy stadionu z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości. Wskazano tereny znajdujące się pomiędzy górą Pierścienicą, a obecnym hotelem Bińkowski. Pierwszym wybudowanym obiektem był tor wyścigów konnych a pierwsze zawody odbyły się na nim w sierpniu 1928 roku. W 1929 roku wybudowano skocznię narciarską i obok tor saneczkowy. Obok hipodromu wybudowano boiska, kort tenisowy i plac zabaw dla dzieci.

Budowa basenu, największej inwestycji kompleksu, rozpoczęła się w 1930 roku. Uroczość otwarcia odbyła się w 1933 roku. basen otwierał sam prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki. Pobliżu basenu znajdował się także mini zwierzyniec. Na terenie kompleksu powstała też strzelnica sportowa.

W okresie II wojny światowej Stadion Leśny był miejscem masowych egzekucji Kielczan. Został tu rozstrzelany między innymi Wojciech Szczepaniak. Prochy pomordowanych pochowane są na Cmentarzu Partyzanckim. Znajduje się tu również pomnik ofiar Akcji AB (eksterminacja polskiej inteligencji), zamordowanych 12 czerwca 1940 roku.

W 1960 roku na zboczu Góry Pierścienicy, około 300 metrów od ulicy Janusza Kusocińskiego odsłonięto pomnik autorstwa Bolesława Cetnera - Pomnik ofiar masowych straceń.

Jak dziś wygląda Stadion Leśny nie jest dla nikogo tajemnicą. A jak wyglądał prawie 100 lat temu? Zobaczcie w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie