Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan wojenny - coś więcej niż dzwonek na telefon?

Piotr BURDA [email protected]
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach uczestniczą w rekonstrukcjach historycznych. Przebierają się za funkcjonariuszy ZOMO.
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach uczestniczą w rekonstrukcjach historycznych. Przebierają się za funkcjonariuszy ZOMO. Dawid Łukasik
Dla wielu młodych ludzi stan wojenny znany jest tylko z przemówienia Wojciecha Jaruzelskiego, które jako dzwonek można ściągnąć z Internetu na telefon komórkowy. Czy dziś uda się inaczej zwrócić uwagę młodych Polaków na wydarzenia sprzed trzydziestu lat?

Obchody rocznicy

Obchody rocznicy

Terminarz obchodów 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w regionie:
13 grudnia
godzina 12 - otwarcie wystawy "586 Dni Stanu Wojennego". Pokaz grupy rekonstrukcji historycznych Klub Historyczny "Ż" Sekcja OSA-ZOMO - Kielce, Rynek,
godzina 16 - debata, prezentacja "Studiów Muzealno-Historycznych", wydanych przez Muzeum Historii Kielc, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, ulica Leonarda 4 (siedziba Muzeum Historii Kielc),
godzina 18 - uroczysta msza święta w katedrze kieleckiej pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Kazimierza Ryczana,
godzina 18 - uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych, Starachowice, ulica Świętej Barbary (przy ul. Radomskiej).
14 grudnia
godzina 10 - pokaz technik drukarskich z okresu stanu wojennego oraz wykład Marzeny Grosickiej (Instytut Pamięci Narodowej) - Kielce, ulica Leonarda 4 (siedziba Muzeum Historii Kielc).
16 grudnia
w godzinach 10-17 - emisja filmów o stanie wojennym w Polsce - Kielce, ulica Leonarda 4 (siedziba Muzeum Historii Kielc).

We wtorek obchodzimy trzydziestą rocznicę wprowadzenia stanu wyjątkowego w Polsce. Ciągle stan wojenny wywołuje nie tylko polityczne dyskusje, ale także dyskusje pokoleniowe.

CZYTAJ TEŻ < a href="http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111213/POWIAT0114/212152231">Słowniczek stanu wojennego

Dla starszego pokolenia Polaków 13 grudnia zawsze będzie kojarzył się z chłodnym grudniowym porankiem, kiedy zamiast "Teleranka" w telewizorze pojawił się generał Wojciech Jaruzelski ze swoim pamiętnym przemówieniem do narodu. Dla wielu to smutny czas internowania, niepewności i pytania: co będzie dalej? Pokolenie Polaków wychowane po 1989 roku patrzy zupełnie inaczej na te wydarzenia. Dla wielu z nich to fakt historyczny. Prawie taki sam jak powstanie styczniowe - tylko pod inną, późniejszą datą.

ROLA SZKOŁY

W trzydziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zaplanowano mnóstwo imprez. Duża część skierowana jest do młodzieży, która stan wojenny zna z książek, filmów i opowieści. - Wiedza jest bardzo różna na ten temat. Tu najwięcej zależy od rodziny i nauczyciela. To oni muszą ją przekazać - mówi Henryk Ślusarski, przewodniczący Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania świętokrzyskiej Solidarności. Przyznaje, że z tą wiedzą jest bardzo różnie. - Młodzież otwiera oczy ze zdziwienia słysząc takie słowa jak: internowanie, godzina policyjna. Nie może pojąć, że kiedyś na półkach sklepowych był tylko ocet - mówi Henryk Ślusarski.

LEPSZA ROZMOWA

Jego zdaniem, to nie jest wina młodzieży, ale dorosłych. - Za dużo "kucia" dat i nazwisk, za dużo sztywnych imprez. Najlepsza jest krótka rozmowa na ten temat z ludźmi, którzy byli świadkami wydarzeń, jakiś krótki filmik - uważa Henryk Ślusarski. Sam, jako współzałożyciel struktur Solidarności, internowany w stanie wojennym, spotkał się niedawno z uczniami w podkieleckiej Morawicy. - To było świetne spotkanie, dostałem mnóstwo pytań. Dzieci słuchały z niedowierzaniem historii z tamtych lat. To znak, że to ich interesuje, tylko trzeba ciekawie to przekazać - mówi Henryk Ślusarski.

CZYTAJ TEŻ < a href="http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111213/POWIAT0114/406210076">Kalendarium Stanu Wojennego w Świętokrzyskiem

DZWONEK W POŁUDNIE

W imieniu Solidarności zwraca się do dyrektorów wszystkich świętokrzyskich szkół. - Włączcie szkolne dzwonki dziś o godzinie 12. Niech to będzie wspomnienie tego, co się stało przed trzydziestoma laty i okazja do rozmowy na ten temat - mówi Henryk Ślusarski.

CZYTAJ TEŻ < a href="http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111213/POWIAT0114/765518515">Stan wojenny po 30 latach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie