Starachowice. MANiacy biegli w deszczu

Monika Noskowicz-Kaczorowska
Na starcie stanęło 121 zawodników, rywalizację kończyło 120 osób.
Na starcie stanęło 121 zawodników, rywalizację kończyło 120 osób. Monika Nosowicz-Kaczorowska
121 osób wzięło udział w biegu ulicami Starachowic. Biegacze pokonali dystans siedmiu kilometrów.

Biegaczom w Starachowicach nie przeszkadzał padający deszcz ani chłodny wiatr. Przeciwnie, nawet chwalili sobie pozornie niesprzyjającą pogodę, mówiąc, że biegi w upale są naprawdę męczące.

Bieg rozpoczął się o godzinie 12. Na starcie na Stadionie Miejskim zebrało się 121 osób zrzeszonych w różnych klubach sportowych oraz zawodników indywidualnych. Uczestnicy mieli do pokonania siedem kilometrów. Biegli ulicami: Szkolną, Radomską, Piłsudskiego, Na Szlakowisku, Armii Krajowej, Kopalnianą, Partyzantów i Szkolną do Stadionu Miejskiego. Do mety dotarło 120 osób.

Najlepsi w 20 minut

Pierwszy na mecie był Jakub Burchard reprezentujący Festiwal Biegowy Krynica. Jako drugi przybiegł zawodnik z Ukrainy Roman Romanienko. Trzecie miejsce na podium zajął również Ukrainiec Sergieii Okseniuk. Zdobywcy srebra i brązu wystąpili w barwach Ludowego Klubu Biegacza Rudnik. Najlepsi pokonali dystans w około 20 minut.

Zacięta rywalizacja trwała również wśród pań. Na najwyższym podium znalazła się Ukrainka Lilia Fiskowicz reprezentująca Ludowy Klub Biegacza Rudnik. Druga linię mety pokonała Izabela Trzaskalska z Terespola, trzecie miejsce wywalczyła Ilona Barvanova z Czech.

Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne. Na wszystkich uczestników, którzy dobiegli do mety czekały pamiątkowe medale, tak aby każdy mógł poczuć się zwycięzcą oraz nagrody ufundowane przez sponsorów i ciepły posiłek.

Rywalizowali młodsi

Przed południem rozegrano kilka konkurencji biegowych, w których udział wzięli młodsi uczestnicy - uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Na podkreślenie zasługuje zwłaszcza świetna forma uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 12, którzy wielokrotnie stawali na podium.

W biegu na 400 metrów dziewcząt (klasy I i II szkół podstawowych) zwyciężyła Klaudia Duda (szkoła Staw Kunowski), druga była Dagmara Janiszewska (LKB Rudnik), a trzecia - Zofia Dróżdż (Juwenta Kobex).

W biegu na 400 metrów chłopców (klasy I i II szkół podstawowych) najlepszy był Krystan Sobieraj (SP nr 13). Drugie miejsce na podium zajął Dawid Stępniewski (LKB Rudnik) a trzecie - Wojciech Capała (Starachowice).

W biegu na 600 metrów dziewcząt (klasy III i IV szkół podstawowych) triumfowała Anna Orczyk (SP nr 12). Druga była Iga Banaszkiewicz (SP nr 13), a trzecia Zuzanna Mnich.

Chłopcy z klas III i IV mieli do pokonania dystans 800 metrów. Pierwszy linię mety przekroczył Bartosz Góźdź, drugi przybiegł Michał Urgacz, a za nim uplasował się Maciej Moskwa. Tym razem podium należało do uczniów Szkoły Podstawowej nr 12.

W biegu na 800 metrów dziewcząt (klasy V i VI szkół podstawowych najlepsza była Sandra Duda (LKB Rudnik). Dwa kolejne miejsca na podium zajęły odpowiednio Aleksandra Gralec i Natalia Sar, obie ze Szkoły Podstawowej nr 12.
Chłopcy z klas V i VI rywalizowali na odcinku 1000 metrów. I znów uczniowie "dwunastki" wzięli wszystko. Pierwszy był Marcel Jedliński, drugi Klaudiusz Marzec, a trzeci Adrian Roesler.

Gimnazjalistki miały do pokonania 1000 metrową trasę. Pierwsza przybiegła Natalia Kwiecień (Juwenta Kobex), druga była Maja Dionizak, a trzecia Diana Stępniewska, obie z LKB Rudnik.

Najlepszy wśród gimnazjalistów na dystansie 1200 metrów okazał się Mateusz Borkowski z LKB Rudnik. Dwa kolejne miejsca wywalczyli Grzegorz Ciureja i Mateusz Stąporek, uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1. W biegu gościnnie brali udział też gimnazjaliści z Ostrowca Świętokrzyskiego. Nie byli oni uwzględnieni w klasyfikacji, choć zajęli miejsca w górze tabeli.

Imprezę biegową zorganizowano w Starachowicach po raz pierwszy. Sędzia główny biegów Kazimierz Jaros podkreślał doskonałą organizację imprezy oraz bardzo dużą liczbę uczestników jak na premierową imprezę. Organizatorami sobotnich zmagań byli: Urząd Miasta w Starachowicach, firma MAN, Ludowy Klub Biegacza Rudnik, Katolicki Ludowy Klub Sportowy Juwenta Kobex oraz Miejskie Centrum Rekreacji i Wypoczynku.