Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starachowice: Tak będzie wyglądał Rynek

Agnieszka LASEK-PIWARSKA [email protected]
Skały, metale i woda. Płyta Rynku pokryta zostanie granitem oraz kamieniami ze skał rodzimego pochodzenia.
Skały, metale i woda. Płyta Rynku pokryta zostanie granitem oraz kamieniami ze skał rodzimego pochodzenia.
Do końca roku ma być gotowy projekt przebudowy Rynku i okolic. Koncepcja jego zagospodarowania nawiązuje do tradycji i bogactw naturalnych Starachowic. Pieniądze mają w 60 procentach pochodzić z funduszy unijnych.

Koncepcja przebudowy Rynku i okolic gotowa była już w ubiegłym roku. Wcześniej przedstawiciele władz miejskich ogłosili konkurs dla projektantów. Wpłynęły trzy oferty. Komisja wybrała koncepcję przygotowaną przez biuro architektoniczne z Krakowa.

PROJEKT I PIENIĄDZE

Koncepcja jest, będą i pieniądze. W końcu ubiegłego tygodnia podpisano wstępną umowę na współfinansowanie remontu starachowickiego Rynku. Całkowity koszt jego przebudowy to prawie 16,5 miliona złotych, z czego ponad 9 milionów 800 tysięcy złotych ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Reszta, ponad 5,6 miliona złotych to 40-procentowy wkład własny miasta.

We wtorek urzędnicy i przedstawiciele firmy architektonicznej ustalali szczegóły przedsięwzięcia. Projekt ma być gotowy do końca roku, potem prace nad dokumentacją, pozwolenie na budowę i ogłoszenie przetargu na wykonanie robót. Prace budowlane, jeśli nie będzie niespodzianek, rozpoczną się wiosną przyszłego roku. A niespodzianki mogą się pojawić, choćby dlatego, że Rynek to jedna z najstarszych części miasta.

- Projekt musi zawierać przebudowę wszystkich instalacji, od ściekowej aż do telekomunikacyjnej - mówi Paweł Żmudziński, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta. - Na terenie Rynku oprócz latarni nie będzie żadnych słupów.

SKAŁA, METALE, WODA

Idea, jaka przyświecała projektantom, to historia miasta i ważne dla Starachowic zasoby mineralne: skały, rudy metali i woda. Płytę Rynku pokryje kamienna nawierzchnia, z wbudowanymi skałami, które będą pochodzić z okolicznych kopalni. Przez płytę przechodzić będzie, jak to ujęli projektanci "niczym ruda metalu", trakt spacerowy od ulicy Krętej do ulicy Staffa. Na "trakcie żelaza" znajdzie się siedem stacji, na których prezentowane będą kolejne etapy rozwoju przemysłowego: od okresu dymarek aż do produktu przyszłości. Na Rynku od strony kościoła Świętej Trójcy stanie scena. Po drugiej stronie będzie zielona strefa z wierzbami, które odwołują się do nazwy Wierzbnik. Wewnątrz zieleni ma znaleźć się replika tropu dinozaura. Pomnik, który teraz stoi w centralnej części placu, ma zostać przeniesiony na obrzeże. W posadzce w okolicy sceny zainstalowane zostaną fontanny.

Przy Rynku zostanie postój taksówek, a ulicą będzie przebiegać ścieżka rowerowa. Przebudowany zostanie parking przy ulicy Kościelnej. Będzie tam 40 miejsc postojowych i punkt widokowy. Kolejny parking będzie wybudowany przy dworcu PKP.

TRZY ETAPY

- Koncepcja przygotowana przez architektów z Krakowa podkreśla walory historyczne, jest dostosowana do potrzeb mieszkańców. Nie zmienia wypoczynkowej funkcji Rynku, a zdecydowanie poprawia jego standard - mówi Agnieszka Gołda, naczelnik Wydziału Nieruchomości, Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego.

Rynek ma być przebudowywany w trzech etapach. W pierwszym remontowana będzie płyta Rynku, w drugim przyległe do niego ulice Niska, Wysoka, Krótka i Kręta, w ostatnim ulica Kościelna razem z parkingiem. Całość ma być skończona do 2012 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie