MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starachowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku na edukacyjnej wycieczce po gminie Mirzec. Zabawa i edukacja, jak na słuchaczy przystało. Zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Edukacyjna wycieka po zakątkach gminy Mirzec przysporzyła słuchaczom starachowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wiele radości i rozrywki. Więcej w galerii zdjęć
Edukacyjna wycieka po zakątkach gminy Mirzec przysporzyła słuchaczom starachowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wiele radości i rozrywki. Więcej w galerii zdjęć UTW Starachowice
Wycieczka po gminie Mirzec otworzyła drzwi do bogactwa historycznego i kulturowego regionu. Od spotkania z wójtem po zwiedzanie miejscowych zabytków i tradycyjnych zagród aż po rozmowy z Kołem Gospodyń Wiejskich oraz regionalistką. Tak słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach spędzili w czwartek 11 kwietnia przemiłe i edukujące chwile. Zobaczcie ich poczynania w galerii zdjęć.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach na wycieczce po gminie Mirzec

Poniżej opowieść jednej ze słuchaczek uniwersytetu Anny Pytel, odpowiedzialnej za kontakt z mediami. Przeczytajcie jak opisała ostatnią przygodę.

"Pierwszym etapem naszej objazdowej wycieczki po gminie Mirzec było spotkanie z wójtem - panem Mirosławem Sewerynem, który przedstawił topografię gminy jako terenu typowo rolniczego. Staraniem władz gminy pozyskano fundusze dzięki którym wybudowane zostało bardzo ciekawe Centrum Rekreacyjne. W planach jest budowa Centrum Kulturalnego. W Mircu zwiedziliśmy kościół pw. Św. Leonarda, Dworek Modrzewiowy Rodziny Prendowskich, zobaczyliśmy park i Pomnik Niepodległości w centrum Mirca. W gminie Mirzec podtrzymywane są dawne tradycje. Działa tu aktywnie osiem kół gospodyń wiejskich.

Zwiedziliśmy zagrodę edukacyjną „Ojczysty zakątek” we wsi Jagodne, której właścicielką jest Jadwiga Rafalska - Kawalec. W sali etnograficznej zagrody znajdują się liczne eksponaty związane z dawną kulturą i regionalnymi tradycjami, sala historyczna poświęcona jest Powstaniu Styczniowemu. Warto wiedzieć, że w okresie Powstania Styczniowego kobiety odgrywały ogromną rolę między innymi w agitacji powstańczej i zbieraniu datków. Były symbolem patriotycznego zrywu. Ubierały się w czarne sukienki protestując w ten sposób przeciwko rosyjskim represjom. Zgromadzone w sali czarne stroje noszone były przez wszystkich członków rodziny, także ze względu na udział domownika w walkach, wywóz za granicę czy wdowieństwo".

Tak bawili się słuchacze, zobaczcie ich zdjęcia z wycieczki:

"Na piętrze, na które prowadzą "kacze schody" – znajduje się "sala wytchnień". Tu można powrócić do dzieciństwa, popatrzeć na lalki, kołyski, stroje i wyposażenie pokoju dla dzieci.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Centrum Twórczości Ludowej w Osinach Majorat, gdzie swoją działalność prowadzą panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Z panią Dorotą Tomaszewską zwiedziliśmy sale muzealne z dawnym wyposażeniem domów, zobaczyliśmy sprzęty służące do prac domowych jak: moździerz, kołowrotek, maselniczki, kądziel, krosno. Uczyliśmy się przędzenia na kołowrotku, jak się robi osnowę na krosno i przesuwa czółno w czasie tkania. Do tej pory panie z Kola Gospodyń Wiejskich wykonują chodniki na życzenie. Miejscowa regionalistka pani Irena Zakrzewska, autorka książki o regionie, zaprezentowała nam jej fragmenty oraz zaśpiewała ludowe piosenki.

Grupa słuchaczy starachowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która wzięła udział w tym całodniowym wydarzeniu była bardzo zadowolona i już w autokarze dzieliła się wrażeniami. Była to także kapitalna okazja poznania miejscowych dóbr kulturalnych oraz tradycji naszego powiatu."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie