MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starachowickie obchody rocznicy wejścia Polski do Unii rozpoczęte (zdjęcia)

M.K.
Spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej rozpoczęło obchody 10-tej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej rozpoczęło obchody 10-tej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Pierwsza impreza z okazji dziesięciolecia Polski w Unii Europejskiej już za nami. We wtorek starachowicka filia Biblioteki Pedagogicznej rozstrzygnęła konkurs plastyczny, a z uczniami szkół spotkał się Andrzej Sztorc, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji do spraw Unii Europejskiej.
Spotkanie w Bibliotece w Starachowicach

Spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej w Starachowicach

Spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej to początek obchodów dziesięcioletniej obecności Polski w Unii Europejskiej. Zebranych przywitały Monika Górczyńska, kierownik starachowickiej filii oraz Urszula Salwa, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.

Konkurs

Organizatorzy, pracownicy biblioteki zorganizowali z tej okazji konkurs plastyczny dla uczniów. We wtorek jego laureaci otrzymali nagrody. Pierwsze miejsce zajął Maciej Sikorski z gimnazjum nr 4, drugie - Alicja Oczkowska z Gimnazjum nr 2, a trzecie - Milena Błach z Gimnazjum Publicznego w Mircu. Laureaci dostali nagrody rzeczowe oraz zaproszenie na posiedzenie Sejmowej Komisji do spraw Unii Europejskiej. Zaprosili je Andrzej Sztorc, wiceprzewodniczący tej komisji oraz poseł Jarosław Górczyński, który w komisji zasiada.

Poziom prac był bardzo wyrównany i komisja konkursowa, w skład której weszli Sylwester Kiełek, dyrektor Państwowego Ogniska Plastycznego, Magdalena Sroczyńska ze Starachowickiego Centrum Kultury i przywitały Monika Górczyńska, kierownik starachowickiej filii biblioteki postanowiła przyznać także cztery wyróżnienia. Trafiły one do Katarzyny Krakowiak i Malwiny Arczewskiej, uczennic z Gimnazjum Publicznego w Mircu, Julii Grudniewskiej z Gimnazjum nr 2 oraz Igora Garbacza z Gimnazjum nr 3.

I wykłady

Obecnie na spotkaniu wysłuchali wykładów - podsumowań na temat dokonań, które Polska zrobiła przez dziesięć ostatnich lat. Aleksandra Woźniak z Wydziału Innowacji Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach mówiła, że obecność w zjednoczonej Europie to nie tylko nowe drogi i budynki.

- Dziesięć lat temu mieszkaliśmy w Europie, ale nie zawsze czuliśmy się Europejczykami. W momencie wejścia do wspólnoty stanęło przed nami zadanie - utrzymać tożsamość narodową. To się udało, dziś jesteśmy równorzędnym partnerem - mówiła Aleksandra Woźniak.

Głos zabrał też Andrzej Sztorc, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji do spraw Unii Europejskiej. Opowiadał o pracy komisji, w której pracuje, ocenił też rozwój Polski w ostatniej dekadzie, do którego znacznie przyczyniła się obecność we wspólnocie.

- To co stało się w Polsce ja nie waham się nazwać cudem. Doskonale pamiętam jak nasz kraj wyglądał przed wstąpieniem do wspólnoty. Wejście do Unii było dla Polski wielkim dobrodziejstwem. Jesteśmy w NATO, możemy liczyć na pomoc sprzymierzeńców na wypadek konfliktu - mówił Andrzej Sztorc odnosząc się do wydarzeń na Ukrainie. - Dziś Unia i NATO są dla Polski jedynymi gwarantami. Polska to kraj, któremu szybko udało się dokonać rewolucji, przekształcić gospodarkę. Unia daje szansę przedsiębiorcom, ludziom młodym i aktywnych. Kilkadziesiąt lat wcześniej ludzie takiej szansy nie mieli - podkreślił Andrzej Sztorc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie