Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starachowicko-skarżyskie obchody rocznicy stanu wojennego (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
W konkursie "Orła WRONa nie pokona” wystartowało 37 uczniów ze szkół Skarżyska-Kamiennej i powiatu starachowickiego
W konkursie "Orła WRONa nie pokona” wystartowało 37 uczniów ze szkół Skarżyska-Kamiennej i powiatu starachowickiego Kazimierz Cuch
Historyczną konferencję i konkurs historyczny pod nazwą "Orła WRONa nie pokona" zorganizowano we wtorek w Starachowicach.

[galeria_glowna]
Na 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zorganizowało je starachowickie Stowarzyszenie Wolni i Solidarni 1980-1989, przy wsparciu władz dwóch powiatów: starachowickiego i skarżyskiego i przy udziale młodzieży z tych dwóch powiatów.

Wspomagają je Instytut Pamięci Narodowej, Delegatura Kielce oraz Starostwo Powiatowe w Starachowicach. Patronat honorowy objęli: Andrzej Matynia- starosta starachowicki, Michał Jędrys- starosta skarżyski, Waldemar Bartosz- przewodniczący NSZZ "Solidarność" Regionu Świętokrzyskiego. Patronat medialny miały lokalne i regionalne gazety.

Już we wtorek 3 grudnia rozpoczęły się w Starachowicach obchody 32 rocznicy stanu wojennego, przypadającej 13 grudnia. W tym dniu, w sali Bruksela hotelu Europa w Starachowicach, po raz piąty w historii zorganizowano konkurs pod nazwą "Orła WRONa nie pokona", o powstaniu Solidarności, stanie wojennym, internowaniu. W tym roku po raz pierwszy do obchodów włączyła się skarżyska Solidarność i powiat skarżyski.

KONFERENCJA

Rozpoczęto wspomnieniem Zbigniewa Rafalskiego, zmarłego we wrześniu znanego działacza Solidarności, ostatnio przewodniczącego Rady Miejskiej w Starachowicach. Wszyscy minutą ciszy uczcili jego pamięć.

Potem wyświetlono półgodzinny film "Grupy Oporu". Mówi o nieznanym podziemiu solidarnościowym w Warszawie i okolicy.

Konkurs poprzedziła konferencja na temat: "Młodzież regionu świętokrzyskiego w oporze społecznym lat 80-tych ubiegłego wieku". Doktor Ryszard Śmietanko-Kruszelnicki wygłosił referat "Antykomunizm młodych. Wokół postaw i działań antysystemowych lokalnych środowisk młodzieżowych w latach 80-tych". Natomiast Marzena Grosicka przedstawiła refleksje na temat "Uparty Amator z Bliżyna. Działalność młodzieżowej grupy na terenie gminy Bliżyn w latach 1984-1989".

KONKURS

W konkursie wystartowało 37 młodych ludzi, uczniów 14 szkół z powiatu starachowickiego i Skarżyska-Kamiennej, wyłonionych w ramach szkolnych eliminacji. Pytania testowe w liczbie 30, po 10 w każdej turze testu, dotyczyły powstania Solidarności w Polsce, w Świętokrzyskiem, stanu wojennego.

Pierwsze miejsce zajął Bartosz Wosiek z III LO ze Skarżyska-Kamiennej. Drugie były ex aequo Magdalena Skowrońska z II LO też imienia Stanisława Staszica w Starachowicach oraz Anna Lech z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Skarżysku-Kamiennej . Nagroda "Najlepsza szkoła" przypadła I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Starachowicach.

Pierwszą nagrodą był tablet, dwiema drugorzędnymi były aparatu fotograficzne. Każdy z uczestników otrzymał książkę: "Zagadki Historii" lub "Wielcy Polacy".

Sponsorem nagród było Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność oraz Stowarzyszenie Wolni i Solidarni 1980 - 1989.

Starachowice reprezentowały: Gimnazjum nr 1 (ul. Kielecka), Gimnazjum nr 2 (ul. Iłżecka), Gimnazjum nr 3 (ul. Leśna), Gimnazjum nr 4 (ul. Jana Pawła II), I LO, II LO, III LO, Zespół Szkół Zawodowych nr 2. Była reprezentacja Gimnazjum Publicznego w Wąchocku.
Ze Skarżyska-Kamiennej były reprezentacje szkół: I LO, II LO, III LO, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych, Zespołu Szkół Transportowo-Mechanicznych, Zespołu Szkół Technicznych.

W jury konkursu zasiedli Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, Ewa Markowska, Marzena Grosicka, Lila Adamczyk, Joanna Kumzon.

Na sali, prócz młodzieży i ich szkolnych opiekunów był Cezary Berak- członek Zarządu Powiatu Starachowickiego, zasłużeni działacze Solidarności ze Starachowic oraz Michał Chałoński, znany działacz solidarnościowy z Kielc. Ich wspomnienia przegradzały kolejne serie konkursowych pytań.

Młodym czytelnikom przypomnijmy, że skrót WRON oznaczał w stanie wojennym Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, kierowaną przez generała Wojciech Jaruzelskiego. W tamtym czasie zastępowała ona Rząd i Sejm. Polacy nazywali ją wtedy "wroną".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie