Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starosta starachowicki, Dariusz Dąbrowski odwołany przez Radę Powiatu!

A.L.
Dariusz Dąbrowski, starosta starachowicki
Dariusz Dąbrowski, starosta starachowicki
W poniedziałek o godzinie 9 zebrała się Rada Powiatu w Starachowicach. Najważniejszą sprawą było głosowanie nad wnioskiem o odwołanie starosty. Ostatecznie Dariusz Dąbrowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego został odwołany z funkcji starosty starachowickiego.

W tajnym głosowaniu za odwołaniem starosty było 13 radnych, przeciw - 8. Odwołanie starosty jest równoznaczne z odwołaniem całego zarządu powiatu. To nie jedyna zmiana. Na poniedziałkowej sesji Danuta Krępa z Prawa i Sprawiedliwości złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej Rady Powiatu. Do porządku obrad wprowadzono punkt dotyczący wyboru nowego starosty. Zgłoszono tylko jedną osobę na to stanowisko – Danutę Krępę.

Taka sytuacja to wynik zakończenia współpracy koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego i Prawa i Sprawiedliwości, która trwała od początku kadencji.

Na grudniowej sesji odwołano dotychczasową Przewodniczącą Rady Powiatu Bożenę Wronę z Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrano nową Danutę Krępę z Prawa i Sprawiedliwości, która otrzymała 12 głosów z 21 głosów.

- Zerwaliśmy koalicję – mówiła nam wtedy przewodnicząca Danuta Krępa – Powodem było to, że nie jesteśmy zadowoleni z koalicjantów, najwyższy czas aby dokonać tej zmiany. Nie możemy realizować pewnych zamierzeń w koalicji z PSL. Myślę, że nasze wyjście z koalicji jest dla dobra mieszkańców powiatu.

W grudniu, niemal na zakończenie sesji, zgłoszono wniosek o odwołanie starosty. Po 30 dniach można go poddać pod głosowanie Rady Powiatu i tak wniosek będzie głosowany w poniedziałek.

Przypomnijmy, przez dwa lata w powiecie starachowickim rządziła koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Prawa i Sprawiedliwości, którą swoim głosem wspierał radny Cezary Berak.

W wyborach do rady, najwięcej mandatów (7) otrzymali radni, którzy startowali z list PSL. Klub radnych PSL w Radzie Powiatu tworzą: Aldona Adamczyk, Beata Stąpor, Jerzy Stachuczy, Dariusz Dąbrowski, Bożena Wrona, Jan Pocheć oraz Włodzimierz Łańcuchowski, który wszedł do Rady na miejsce wybranego na prezydenta miasta Marka Materka. 6 mandatów w wyborach zdobyli radni, którzy kandydowali z list PiS. Byli to: Agata Wojtyszek – przez rok wicestarosta a obecnie Wojewoda Świętokrzyski, Maria Salwa, Andrzej Kominek, Danuta Krępa, Mirosław Wojciechowski i Przemysław Czaja. Agatę Wojtyszek, która złożyła mandat, w radzie zastąpiła Dorota Nowakowska – Boska.

W radzie powiatu jest jeszcze klub radnych Razem dla mieszkańców, w którego skład wchodzi 6 radnych: Andrzej Matynia, Andrzej Sendecki, Tomasz Margula, Andrzej Duda, Jan Wzorek oraz Marian Mróz, który do Rady Powiatu startował z listy SLD. W radzie zasiadają dwaj radni, którzy nie należą do klubów radnych: radny Cezary Berak, który startował w wyborach z listy Porozumienia Obywatelskiego oraz radny Paweł Lewkowicz, który startował z listy SLD.

Atrakcyjne mieszkanie może być Twoje. Wystarczy 29 złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie