Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staszicowskie święto w Pińczowie

Michał IMOSA
W programie dwudniowego spotkania nie mogło zabraknąć staropolskiego poloneza, który wspaniale tańczy zespół pińczowskiego "Staszica”.
W programie dwudniowego spotkania nie mogło zabraknąć staropolskiego poloneza, który wspaniale tańczy zespół pińczowskiego "Staszica”. Irena Imosa
Pińczowski Zespół Szkół Zawodowych zorganizował ogólnopolskie sympozjum i konkurs wiedzy o patronie. Przyjechali goście z całej Polski.

Delegacje aż 22 szkół ponagimnazjalnych z całej Polski zjechało na organizowane w pińczowskim Zespole Szkół Zawodowych XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Szkół Staszicowskich i XVII Konkurs Wiedzy o Stanisławie Staszicu.

Współorganizatorem spotkania było Towarzystwo Przyjaciół Szkół Staszicowskich, któremu prezesuje Bronisław Bury.

Program dwudniowego spotkania był starannie przygotowany zarówno dla młodzieży uczestniczącej w konkursie wiedzy, jak i nauczycieli i dyrektorów szkół oraz wszystkich gości, którym w Pińczowie zafundowano mnóstwo atrakcji.

Uczniowie zmagali się z zadaniami konkursowymi a nauczyciele dyskutowali na temat materialnych śladów działalności publicznej Stanisława Staszica oraz formy upamiętniania jego postaci w środowiskach Towarzystwa Przyjaciół Szkół Staszicowskich.

Dla gości pińczowski "Staszic" przygotował specjalny program z występami młodzieży na które złożyły się: scenka z epoki przygotowana przez Warsztaty Teatralno-Kabaretowe pod kierunkiem Moniki Skrobały Ziółkowskiej i Ewy Kapałki, polonez przygotowany przez Koło Miłośników Tańca, pokaz walki palcatem i szablą w wykonaniu klubu Signum Polonicum, kierowanego przez Krzysztofa Dusika i występ Teatru Ciut Frapującego. Szczególną atrakcją okazała się wycieczka krajoznawcza kolejką po Ponidziu z przystankiem w Umianowicach oraz zwiedzanie Pińczowa.

"Staszic" to szkoła o ogromnych tradycjach, dokonaniach i sukcesach. - Szkoła powstała w 1937 roku. Polecam książkę wydaną w 1996 roku poświęcona dziejom tej szkoły, a opracowana przez jej długoletniego dyrektora Henryka Dusika - mówi starosta Jan Moskwa, który jest historykiem z wykształcenia.

Na zakończenie sympozjum dyrektor Tadeusz Niewygoda wręczył gościom pamiątkowe płaskorzeźby z wizerunkiem Stanisława Staszica, których fundatorem był Jan Kowalczyk a oprawione zostały w kamień pińczowski w Zakładzie Obróbki Kamienia Jacka Łaty w Podłężu.

- Patronatem objął nasze sympozjum marszałek Adam Jarubas. W murach szkoły gościliśmy wicewojewodę Beatę Oczkowicz, starostów pińczowskich Jana Moskwę i Marka Omastę, burmistrza Pińczowa Włodzimierza Baduraka i Stąporkowa Dorotę Łukomską. Gościliśmy ponadto dyrektora Muzeum Stanisława Staszica w Pile Józefa Olejniczka i wybitnego znawcę tematyki staszicowskiej - doktora Stanisława Czarnieckiego - wylicza Krzysztof Koniusz, wicedyrektor "Staszcia", kierujący sprawami organizacyjnymi i programem spotkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie