Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staszicowskie święto w stąporkowskiej szkole

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Reprezentacje 25 szkół noszących imię Stanisława Staszica z całej Polski gościły w minionym tygodniu w Stąporkowie. Uczniowie i nauczyciele brali udział w staszicowskim sympozjum oraz trzech jubileuszach.

[galeria_glowna]

Laureatami 19. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Stanisławie Staszicu i Jego Epoce: pierwszego stopnia: Piotr Stankiewicz z Lidzbarka Warmińskiego, Mateusz Goworek z Opoczna, Patrycja Galanciak z Kutna oraz Angelika Potocka z Radomska. Drugiego stopnia: Karolina Lisowska ze Stąporkowa, Danuta Kruczek z Grybowa, Daniel Klimczak ze Zgierza, Jan Wróbel z Nowego Targu, Iwona Kutczewska z Parczewa, Marta Lisiewicz z Białegostoku oraz Paulina Jóźwik, Karolina Olejniczak i Marcin Kiełbasa z Gąbina.

XXIV Ogólnopolskie Sympozjum Szkół Staszicowskich odbywało się przez dwa dni w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie. Z tej okazji do stąporkowskiej szkoły przybyło mnóstwo gości z całej Polski, nawet z tak odległych miast jak Szczecin, Białystok czy Orneta. Sympozjum było wyjątkowe, bowiem związane było z jubileuszem 25-lecia Ogólnopolskiego Klubu Szkół Staszicowskich, 35-lecia nadanie ZSP w Stąporkowie imienia Stanisława Staszica oraz 65-lecia powstania w Stąporkowie pierwszej szkoły ponadpodstawowej.

Dyrektor szkoły Hanna Rzepka powitała gości, wśród których znaleźli się między innymi poseł na Sejm Lucjan Pietrzczyk, starosta konecki Bogdan Soboń, przewodniczący rady powiatu Wiesław Skowron, burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska, radni, a także byli dyrektorzy szkoły Zofia Komorowska i Bronisław Bury.
Bronisław Bury był nie tylko gościem, ale i gospodarzem, bowiem to on był 25 lat temu jednym z inicjatorów utworzenia Ogólnopolskiego Klubu Szkół Staszicowskich, które później przyjął nazwę Towarzystwa Przyjaciół Szkół Staszicowskich. Pan Bronisław jest prezesem Towarzystwa i jednym z najaktywniejszych działaczy. W swym wystąpieniu przypomniał początki funkcjonowania Towarzystwa i jego inicjatywy. Pokazał też statuetkę "Pozytywisty Roku 2011" , którą dla wszystkich szkół staszicowskich przyznała ogólnopolska kapituła.

STASZIC W TEATRZE I SESJI NAUKOWEJ

Uczniowie zaprezentowali postać swego patrona, Stanisława Staszica, za pomocą scenek teatralnych przygotowanych pod opieką nauczycielek: Doroty Kosierkiewicz, Anny Misiowiec i Marzeny Maleszak.
Potem, podczas sesji naukowej profesor doktor habilitowany Stanisław Kaczor, prezes stowarzyszenia Bronisław Bury, dyrektor Muzeum Stanisława Staszica w Pile Józef Olejniczak, doktor Stanisław Czarniecki z Krakowa oraz laureaci konkursu na temat patrona mówili o nim oraz o wychowawczych aspektach działalności staszicowskiego klubu.

KONCERT I WYCIECZKA

Po południu gospodarze sympozjum zaprosili swych gości oraz mieszkańców Stąporkowa na niezwykle barwny koncert w amfiteatrze w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego pod dyrekcją Grzegorza Mielimaka i ppłk Adama Czajkowskiego. Na widowni znalazła się między innymi Katarzyna Gärtner, która z radością wysłuchała swej piosenki "Gdy piosenka szła do wojska".
Drugi dzień goście stąporkowian spędzili na wycieczce zwiedzając atrakcje powiatu koneckiego: Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu i Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi.

- Serdecznie dziękuję naszym przyjaciołom - sponsorom, dzięki którym mogliśmy zorganizować sympozjum i zakupić nagrody dla laureatów konkursu - powiedziała dyrektor Hanna Rzepka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie