Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staszów i Połaniec mają gotowe projekty budżetów. Czy to realne plany?

Marcin JAROSZ [email protected]
W gminie Połaniec ten rok to przede wszystkim kontynuacja inwestycji rozpoczętych w ubiegłym roku. Na zdjęciu prace przy przebudowie placu Uniwersału Połanieckiego.
W gminie Połaniec ten rok to przede wszystkim kontynuacja inwestycji rozpoczętych w ubiegłym roku. Na zdjęciu prace przy przebudowie placu Uniwersału Połanieckiego. Marcin Jarosz
Samorząd powiatu staszowskiego oraz gmina Połaniec ujawniły już swoje plany wydatków i dochodów na ten rok. Te wymagają jeszcze zatwierdzenia przez rady. Czy radni podzielą optymizm włodarzy?

32 miliony

32 miliony

Na taką kwotę planowane jest łączne zadłużenie na koniec roku dla samorządu powiatu staszowskiego i gminy Połaniec, które ujawniły projekty swoich tegorocznych budżetów. Suma zadłużenia w powiecie wynieść może ponad 18,7 milionów złotych, natomiast w gminie Połaniec ponad 13,4 miliona złotych.

Samorządy planują swoje tegoroczne wydatki. Niektóre jeszcze pracują nad ostatnimi zapisami w projektach swoich budżetów, inne już opublikowały gotowe projekty na stronach Biuletynu Informacji Publicznej.

POŁANIEC. PODATKI I DOTACJE ZAPEŁNIĄ KASĘ

W tym roku gmina Połaniec chce do własnej kasy ściągnąć blisko 45 milionów złotych, wydać planuje nieco ponad 48 milionów złotych. Dochody w połowie pochodzić będą z podatków, począwszy od lokalnych stawek podatku od nieruchomości po pieniądze pochodzące z popularnych PIT-ów i CIT-ów. Urzędnicy oszacowali, że z tego tytułu może wpłynąć 24 miliony złotych. Subwencje przymierzono na poziomie nieco ponad 7 milionów natomiast dochody majątkowe i dotacje inwestycyjne mają wynieść ponad 8,7 miliona złotych.

Wśród wydatków istotnym elementem będzie administracja. Na potrzeby działania urzędu miasta przymierzono ponad 3,4 miliona złotych, natomiast na oświatę 13,5 miliona. Pomoc społeczna w tym roku kosztować ma blisko 4,4 miliona złotych, wydatki na centrum kultury i bibliotekę to 1,2 miliona złotych.

KONTYNUACJA INWESTYCJI

W tym roku gmina chce dalej inwestować, ale zdecydowana ich większość to kontynuacja już rozpoczętych działań. Dlatego świeżych budów nie będzie zbyt wiele. Najważniejszymi z nich są dalsze prace przy termomodernizacji budynków jednostek gminnych, przebudowa połanieckiego rynku oraz kina "Pegaz". Te trzy inwestycje pochłonąć mają w tym roku blisko 8 milionów złotych. Urzędnicy zdecydowali, że w tym roku ma się rozpocząć budowa uzbrojenia pod terenu inwestycyjne. W projekcie budżetu na dwa etapy prac wydzielono prawie 6,5 miliona złotych.

Na podstawie podpisanych umów gmina planuje pozyskać ponad 7,7 milionów złotych unijnych dotacji. Dodatkowe 1,5 miliona pochodzić ma z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Różnica pomiędzy dochodami a wydatkami to 3,2 miliona złotych, które pokryje kredyt.

STAROSTWO WYDA DUŻO WIĘCEJ

Również starostwo powiatowe informuje o swoim projekcie. Zakłada on dochody na poziomie ponad 70,6 miliona złotych, czyli minimalnie wyższe od poprzednich, ale za to dużo wyższe wydatki i zadłużenie, jakie z tego tytułu wyniknie. Tegoroczne wydatki to ponad 84 miliony złotych. Prawie 41 milionów to wydatki majątkowe, reszta to wydatki bieżące. Największymi inwestycjami w powiecie będą oczywiście przebudowy dróg, zarówno w ramach tak zwanych "schetynówek" jak również w ramach projektów RPO.

Z tych ostatnich mają powstać kolejne odcinki dróg powiatowych, które usprawnią transport w obrębie zakładów "Wienerberger" w Oleśnicy, oraz przebudowa ulic Langiewicza i 11 Listopada. Oba zadania mają kosztować w tym roku w sumie ponad 11 milionów złotych, powiat liczy na unijne dofinansowanie rzędu 7,7 milionów złotych.

TROCHĘ OBIECANYCH DRÓG, I PLAN NA CENTRUM

Powiat chce w tym roku ruszyć z budową Powiatowego Centrum Sportu. Budowa rozpisana na trzy lata, ma w tym roku pochłonąć 11 milionów złotych z czego ponad 6 milionów stanowić ma dotacja unijna.
Funkcjonowanie starostwa powiatowego oszacowano na poziomie ponad 6,3 miliona złotych, ponad 19 milionów przeznaczonych zostanie na kwestie związane z oświatą, dodatkowe 5,2 miliona złotych zapisano na opiekę zdrowotną, podobne kwoty na politykę społeczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie