Staszów, Oleśnica i Rytwiany łączą siły. Podpisano ważne porozumienie

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
UMiG Staszów
We wtorek, 8 czerwca w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Staszów doszło do podpisania porozumienia międzygminnego w sprawie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Staszowa, do którego należą Staszów, Oleśnica oraz Rytwiany. Umowa ma być początkiem wspólnych działań gmin, wśród których wymienia się między innymi budowę ścieżek rowerowych oraz promocję regionu staszowskiego poprzez rozwój turystyki i kultury.

- Dzisiejsze spotkanie ma wyjątkowy charakter. Podpisywane przez nas porozumienie to przyszłość przede wszystkim naszych trzech gmin: Staszowa, Oleśnicy oraz Rytwian, a co za tym idzie, to również przyszłość województwa świętokrzyskiego- mówił we wtorek Leszek Kopeć, burmistrz Miasta i Gminy Staszów.

Podpisanie porozumienia jest pierwszym krokiem, który pozwoli gminom na wspólne pozyskiwanie dotacji unijnych na różne istotne projekty i inwestycje. Połączenie sił ma sprawić, że szanse na dofinansowanie mają być znacznie większe. Jak podkreślił burmistrz Staszowa istotnym elementem wspólnych działań będzie pomoc świętokrzyskich parlamentarzystów oraz lokalnych firm, takich jak chociażby Enea Elektrownia Połaniec, która wspiera gminę Staszów już w kilku projektach.

Oprócz Leszka Kopcia, porozumienie międzygminne w sprawie współdziałania celem realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Staszowa podpisali: reprezentujący miasto i gminę Oleśnica, burmistrz Leszek Juda oraz wójt Grzegorz Forkasiewicz, reprezentujący gminę Rytwiany.

Podpisanie dokumentu odbyło się z udziałem zaproszonych gości. Na miejscu obecni byli: Krzysztof Lipiec - poseł Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego, Marek Strzała – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Ewa Kondek – zastępca burmistrza miasta i gminy Staszów, przedstawiciele zarządu Enea Elektrownia Połaniec: Bogusław Rybacki, Agnieszka Wojdan oraz Janusz Paruzel, a także Paweł Walczyszyn – prezes spółki InicjatywaLokalna.pl. Ze zgromadzonymi połączyła się również posłanka Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceminister sportu Anna Krupka.

- Chciałabym przede wszystkim bardzo serdecznie pogratulować wszystkim gminom, które zdecydowały się na współdziałanie, czyli na realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Staszowa. Jestem przekonana, że to porozumienie przyniesie dużo sprawniejsze i dużo skuteczniejsze pozyskiwanie oraz zarządzanie środkami dla rozwoju ziemi staszowskiej – powiedziała minister Anna Krupka. - To porozumienie, które państwo podpisują będzie dużym impulsem rozwojowym dla miast i gmin powiatu staszowskiego, które także w ciągu ostatnich kilku lat w sposób bardzo aktywny rozwijają swoje małe lokalne ojczyzny – dodała.

Z kolei poseł oraz szef Prawa i Sprawiedliwości w Świętokrzyskiem Krzysztof Lipiec zaznaczył, że jednoczenie sił w obliczu sięgania po dofinasowanie z unii zawsze wychodzi na dobre. Wyraził również nadzieję, że wspólna inicjatywa spowoduje wzrost zainteresowania staszowską strefą inwestycyjną, dzięki czemu w regionie powstanie więcej miejsc pracy.

Zadowolenia z podpisania umowy nie kryli także burmistrz Oleśnicy Leszek Juda oraz wójt Rytwian Grzegorz Forkasiewicz. Pierwszy z panów zapewniał, że porozumienie znacznie zwiększy atrakcyjność każdej gminy z osobna, a zjednoczenie sił pozwoli na rozwój przedsiębiorczy. Natomiast Grzegorz Forkasiewicz wyraził zdanie, że będzie to szansa między innymi na usprawnienie infrastruktury i utworzenie nowych miejsc pracy.

Podpisanie porozumienia jest dopiero pierwszą częścią planu. Kolejną będzie stworzenie wspólnej strategii, która umożliwi wprowadzenie wymienionych wyżej projektów w życie. W procesie programowania, negocjacji i przygotowania dokumentów strategicznych strony będzie reprezentowała gmina Staszów, która została wybrana liderem grupy.

Pocovidowa łysina

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie