Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staszów w listopadzie 1918 roku i pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Zobacz jak odradzała się u nas Polska (WIDEO)

Maciej Barwinek
11. listopada 1918 roku uczniowie Staszowskich szkół wyszli na ulicę, aby świętować niepodległość.
11. listopada 1918 roku uczniowie Staszowskich szkół wyszli na ulicę, aby świętować niepodległość.
11. listopada 1918 roku w narodzie polskim zapanowała ogromna euforia. Wreszcie po 123. latach nasz kraj wyzwolił się spod zaborów i mógł cieszyć się z wolności. Jak tą szczęśliwą nowinę przyjęli mieszkańcy Staszowa? Na ten temat rozmawialiśmy z Anną Karasińską, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie.

- Staszowianie z utęsknieniem czekali na odzyskanie niepodległości. Wspominając grabieże, których dokonywały na terenie miasta, w latach 1914-1915 wojska austriackie, informacje o wolności przyjęli z ogromnym entuzjazmem i radością. Na ulice Staszowa wyszły tłumu ludzi, a wśród nich uczniowie gimnazjum, szkoły powszechnej męskiej i żeńskiej i nauczyciele. Wszyscy zebrali się na rynku, aby wspólnie świętować zwycięstwo. W Staszowie przebywał generał Józef Dowbor-Muśnicki. Od lipca 1917 był on dowódcą I Korpusu Polskiego w Rosji. - mówi pani dyrektor.

- We  wrześniu  1918 roku , dzięki staraniom Polskiej Macierzy Szkolnej w Staszowie  utworzono Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne, które było zalążkiem dzisiejszego Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pierwszym  dyrektorem placówki był Józef Dąbrowski , a w roku szkolnym 1919/1920 zastąpił go Eugeniusz Przybyszewski. Wśród założycieli szkoły znaleźli się ksiądz  Marian Bojarczyk , ksiądz Wawrzyniec  Siek , burmistrz Bolesław Krauze, doktor Stefan Niewirowicz , doktor Stanisław  Steciński , sędzia pokoju Jan Władysław Malewski , Bolesław Tomaszewski , rejent Jan Luboński , Ludwik Patyna  , Leon Dukalski , Jan Kieroń , Stanisław Kucharski , Władysław Pisarski , Józef Zioło i Henryk  Zóbek - mówi Anna Karasińska.

Już w listopadzie 1919 roku Staszów i Ziemię Staszowską przydzielono administracyjnie do powiatu sandomierskiego województwa  kieleckiego , które powstało na mocy ustawy tymczasowej o organizacji władz administracyjnych II instancji  z 2 sierpnia 1919 roku. W tym samym okresie w Staszowie po raz pierwszy wybrano radę miejską.

Burmistrzem został prowadzący aptekę Bolesław Krauze, a jego następcą szewc Teofil Ćwikło. W kolejnych latach Staszów stale się rozwijał. W 1922 roku, przy kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Bartłomieja powstała Biblioteka Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, a swoją działalność rozpoczęło również Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej na czele z księdzem  Józefem Witkowskim. Oprócz tego założono również Żydowski Bank Spółdzielczy.

POLECAMY: EDUKACJA

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie