Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staszów zyskał nowych posłów. Jakuba Rożek i Antoni Fąfara uczestniczyli w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Jakub Rożek i Antoni Fąfara podczas sesji w Sejmie Dzieci i Młodzieży
Jakub Rożek i Antoni Fąfara podczas sesji w Sejmie Dzieci i Młodzieży Paweł Boroń
Mamy dwóch nowych posłów. Województwo świętokrzyskie w Sejmie Dzieci i Młodzieży reprezentowali uczniowie ze Staszowa Jakub Rożek i Antoni Fąfara.

Nowi, młodzi posłowie ze Staszowa

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, do sali posiedzeń Sejmu przybyli młodzi parlamentarzyści. Wśród 12 posłów reprezentujących województwo świętokrzyskie znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej numer 2 imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie Jakub Rożek i Antoni Fąfara. Pierwsza po przerwie sesja miała miejsce w środę 1 czerwca i była poświęcona ideałom żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. By wziąć w niej udział nasi młodzi posłowie musieli przygotować pracę dotycząca bohatera pochodzącego z ich regionu, która następnie podległa ocenie komisji składającej się z pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Swój projekt chłopcy postanowili poświęcić Antoniemu Wiktorowskiemu – podpułkownikowi piechoty Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, pochodzącego z ziemi staszowskiej.

-Nasze działania rozpoczęliśmy pod koniec marca, wtedy też ustaliliśmy, że formą pracy będzie audycja radiowa. Po konsultacjach z dyrektorem naszej szkoły Dariuszem Kubalskim doszliśmy do wniosku, że najlepszą postacią będzie Antoni Wiktorowski – mówią uczniowie.

Po ustaleniu szczegół przyszedł czas na wykonanie projektu.

- Zabraliśmy się za stworzenie biogramu bohatera, który porusza wiele kwestii związanych z jego życiorysem. Największą uwagę zwróciliśmy na poczynania podpułkownika podczas II wojny światowej. Kolejnym krokiem było utworzenie scenariusza do audycji radiowej. Została ona stworzona w formie opowieści o życiu Wiktorowskiego. Przerwy między poszczególnymi etapami wypełniliśmy piosenkami związanymi z Armią Krajową i Polskim Państwem Podziemnym – dodają młodzi posłowie.

Antoni Wiktorowski urodził się 11 czerwca 1893 roku w Małej Wsi w gminie Bogoria, zmarł najprawdopodobniej 7 czerwca 1945 w Warszawie. W latach 1920-1921 walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1933 roku został mianowany dowódcą I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu stacjonującego w Staszowie. Jest twórcą konspiracyjnej organizacji Piast. 22 lipca 1944 roku został dowódcą 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, który liczył sobie około 1300 żołnierzy i wszedł w skład II Dywizji Piechoty Legionów. Pułk Wiktorowskiego wygrywał bardzo wiele walk, między innymi pod Osiekiem, Połańcem, Staszowem i Cebrem. Jego działania przyczyniły się do zwycięstwa oddziałów Armii Czerwonej, która forsowała Wisłę. W 1945 roku, po wojnie, został aresztowany przez komunistów, był przetrzymywany w więzieniach w Sandomierzu, Kielcach i warszawskim Mokotowie. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari w 1921, Krzyżem Walecznych i kilkoma odznaczeniami za walkę o niepodległość Polski.

Praca o bohaterze przypadła do gustu komisji oceniającej, co sprawiło, że Jakub i Antoni wyruszyli do sejmu.

-Nasza obecność w sejmie to nie tylko świetna przygoda, lecz również doskonała lekcja zasad demokracji, przebiegu prac legislacyjnych, a także możliwość spotkania wielu polityków, z którymi mogliśmy porozmawiać – mówią uczniowie.

Podczas sesji w młodzieżowym sejmie nasi przedstawiciele wzięli udział w głosowaniu na uchwałą w sprawie spopularyzowania wartości i dziedzictwa żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, która została przyjęta. Uchwała ma się przyczynić do szerszego upowszechniania wiedzy o lokalnych bohaterach, co ma iść w parze ze zwiększeniem zainteresowania tematami historycznymi wśród młodych osób.

Nie tylko historia

Młodzi posłowie ze Staszowa mają wiele pasji i lubią się uczyć. Jakub Rożek jest laureatem konkursów wojewódzkich z fizyki i chemii oraz finalistą z języka polskiego i angielskiego.

- Interesuję się głównie naukami ścisłymi, takimi jak fizyka oraz chemia. Moje zainteresowania są jednak szersze, wykonuję amatorsko grafiki komputerowe, śledzę wiadomości ze świata oraz wyniki sportowe. Ponadto lubię uczyć się języków obcych i poznawać ciekawostki geograficzne. Często gram w piłkę nożną lub koszykówkę, chętnie jeżdżę na rowerze. Uważam, że jestem osobą bardzo pomocną, lubię rozmowy z przyjaciółmi – mówi.

Antoni Fąfara również był laureatem przedmiotowych konkursów wojewódzkich, a dwa lata temu uzyskał najlepszy wynik z geografii w całym województwie świętokrzyskim.

- Moje hobby to wędrówki górskie, podróże i gra w szachy. Szachy trenuję w klubie Skoczek Skarżysko Kamienna. Dwa lata temu w Spale, zająłem dziesiąte miejsce w międzywojewódzkim turnieju kwalifikacyjnym do Mistrzostw Polski, w kategorii do lat 13.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie