Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Status obszaru uzdrowiskowego dla Czarnieckiej Góry. Okolica przyszłego uzdrowiska również zachęca do odwiedzin. Zobacz zdjęcia i film

Amelia Sumara
Amelia Sumara
Wideo
od 16 lat
Czarniecka Góra w gminie Stąporków otrzymała od Ministerstwa Zdrowia status obszaru uzdrowiskowego. Funkcja ta pozwoli na realizację szeregu, zaplanowanych na tym terenie inwestycji. Tę pozytywną dla gminy nowinę przekazała na swoim facebooku burmistrz Stąporkowa - Dorota Łukomska.

Status obszaru uzdrowiskowego dla Czarnieckiej Góry

Ministerstwo Zdrowia nadało Czarnieckiej Górze status obszaru uzdrowiskowego. Koncepcja na zagospodarowanie terenu na Czarnej w Czarnieckiej Górze pod zabudowę związaną z obszarem uzdrowiskowym jest już również gotowa.

Jednym z głównych elementów koncepcji obszaru uzdrowiskowego w Czarnieckiej Górze jest budowa tężni. Zbudowany także zostanie budynek z sauną i grotą solną, gdzie powstaną również pomieszczenia dla lekarzy. Na zewnątrz teren urozmaicać będą ścieżki uzdrowiskowe. Mieszkańcy oraz odwiedzający będą mogli zadbać o swoje zdrowie i aktywność fizyczną na siłowni. Dla najmłodszych przewidziano natomiast plac zabaw.

Czarniecka Góra - piękna tradycja

Czarniecka Góra to miejscowość w gminie Stąporków w powiecie koneckim. Przed II wojną światową było to popularne uzdrowisko, w którym leczono przede wszystkim choroby układu oddechowego. Obecnie mieści się tu Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji. Teraz miejscowość planuje powrócić do dawnych tradycji.

Na obecnych terenach gminy Stąporków od najdawniejszych czasów rozwijał się przemysł. Na tradycje te złożyły się przede wszystkim warunki naturalne. Istniały tu duże pokłady rudy żelaza, a także rozległe lasy, w których wypalano węgiel drzewny używany do wytopu żelaza i jego obróbki. Źródłem energii były rzeki: Czarna i Krasna. Ponad 60% powierzchni gminy stanowią obszary leśne, a liczne, atrakcyjnie położone zbiorniki wodne zajmują łącznie 30 hektarów powierzchni.

Atrakcje w pobliżu obszaru uzdrowiskowego w Czarnieckiej Górze

Szlak wodny na Czarnej
Klasyczny spływ kajakowy rozpoczyna się przy szkole w Stąporkowie. Górny odcinek, od Stąporkowa do mostu w Starym Grzybowie jest dość płytki, ale rwący. Od mostu do zalewu w Czarnieckiej Górze rzeczka stopniowo uspokaja się, a jej prąd wręcz zanika. Taka trasa to około 1,5 godziny.

Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej - Kościół parafialny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pierwszy, mniejszy kościół powstał w latach 1763-1764, większy z obiektów został wybudowany w latach 1911-1930. Sanktuarium jest miejscem wielu uroczystości, a zwłaszcza pielgrzymek.

Zabytkowe domki letniskowe w Czarnieckiej Górze
Domy letniskowe wzniesione około 1930 roku. Zachowane w doskonałym stanie odzwierciedlającym ówczesną architekturę letniskową, w latach trzydziestych przyciągały turystów pragnących korzystać z uroków i klimatu Czarnieckiej Góry.

Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji
Jest to placówka świadcząca usługi rehabilitacji leczniczej, przy ośrodku znajduje się kryta pływalnia, z której mogą korzystać wszyscy chętni.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie