Stawki dopłat do materiału siewnego za 2020 rok oficjalnie ogłoszone. Czas na wypłatę

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy jeszcze nie otrzymali dopłat do materiału siewnego za 2020 rok. Po ogłoszeniu rozporządzenia od 15 stycznia ARiMR może zacząć wydawać decyzje. Ma na to 60 dni.
Rolnicy jeszcze nie otrzymali dopłat do materiału siewnego za 2020 rok. Po ogłoszeniu rozporządzenia od 15 stycznia ARiMR może zacząć wydawać decyzje. Ma na to 60 dni. pixabay.com/WFranz
Udostępnij:
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że od 15 stycznia 2021 obowiązują zaktualizowane stawki dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za 2020 r. Ich ogłoszenia umożliwia ARiMR realizację dopłat. Nareszcie.

Zobacz wideo: Grypa ptaków w gospodarstwie. Jakie niesie ze sobą ograniczenia?

Teoretycznie stawki powinny być ogłoszone do końca września roku, w którym rolnicy składali wnioski. W 2020 jednak pula pieniędzy w ramach pomocy de minimis - a takiej podlegają dopłaty do nasion i sadzeniaków - szybko się wyczerpała. Dlatego ministerstwo zwlekało z oficjalnym ogłoszeniem stawek, ogłoszeniem rozporządzenia.

To też może Cię zainteresować

MRiRW: Decyzje o przyznaniu dopłaty będą wydawane w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów na ten temat. W następstwie przyznania dopłaty w formie decyzji administracyjnej, środki finansowe będą przekazywane na rachunki bankowe rolników.

Wysokość stawek dopłat do materiału siewnego za 2020 rok

Stawka dopłaty do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2020 wynosi:

  • 67,98 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych sporządzonych z materiału siewnego gatunków lub odmian roślin zbożowych lub strączkowych wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 maja 2013 r. w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany (Dz. U. poz. 615);
  • 108,77 zł – w przypadku roślin strączkowych;
  • 339,90 zł – w przypadku ziemniaków.

Stawki są niższe od ubiegłorocznych, choć do ARiMR trafiło mniej wniosków. W 2019 roku było ich blisko 70 tysięcy, w 2020 roku 63 tys.

Dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany udzielane są w ramach środków pochodzących z budżetu krajowego na podstawie przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Stawki dopłat do materiału siewnego za 2020 rok oficjalnie ogłoszone. Czas na wypłatę - Gazeta Pomorska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Weronika

Transport urządzeń i maszyn rolniczych na terenie całej Europy i Skandynawii.

www.eu-transport.pl/transport-maszyn-rolniczych

Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie