MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Staż - pierwszy krok do pracy

Agata Pęk
Staż jest szansą na zdobycie przez młodych ludzi praktycznego doświadczenia zawodowego.
Jedną z wielu możliwości nabycia przez bezrobotnego praktyki potrzebnej do wykonywania pracy jest staż.

Sprawdziliśmy, kto może skorzystać z takiej formy pracy i na jakich warunkach.

Bardzo wielu młodych ludzi przekonuje się, że po skończeniu szkoły średniej czy studiów bardzo trudno znaleźć pracę. Przeszkodą dla wielu jest brak doświadczenia zawodowego. Dlatego dobrą formą pomocy dla najmłodszych bezrobotnych jest staż. Dzięki niemu absolwenci mają szanse konkurować o miejsca pracy z bardziej doświadczonymi osobami oraz zdobywać kwalifikacje zawodowe.

KTO MOŻE DOSTAĆ STAŻ?

Przede wszystkim osoby, które nie ukończyły 25 roku życia. Z takiej formy zatrudnienia mogą również skorzystać osoby starsze - absolwenci szkół wyższych, którzy nie mają ukończonych 27 lat. Nie dotyczy to jednak tych osób, które ukończyły uczelnię dłużej niż rok przed rozpoczęciem starania się o staż.
Zgodnie z prawem taka forma sprawdzania się w nowej pracy może trwać od trzech do 12 miesięcy.
OD CZEGO ZACZĄĆ?

Aby skorzystać ze stażu przede wszystkim trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Zwykle z inicjatywą odbycia stażu występuje pracodawca, który składa do powiatowego urzędu pracy wniosek o zorganizowanie takiej formy zatrudnienia w jego firmie. Może, także we wniosku, wskazać konkretną osobę, którą chciałby przyjąć do pracy.

Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, według programu, który określa pracodawca w umowie. Przy ustalaniu programu powinny być uwzględnione predyspozycje zdrowotne, wykształcenie oraz dotychczasowe kwalifikacje zawodowe bezrobotnego.

OBOWIĄZKI I PRAWA STAŻYSTY

Osoba odbywająca staż zobowiązana jest do sumiennego i starannego wykonywania zadań powierzonych mu przez pracodawcę. Każdego miesiąca powinna przedstawić w powiatowym urzędzie pracy listę obecności, podpisaną i zaakceptowaną przez przełożonego.

Stażyście przysługują również pewne przywileje pracownicze, jak na przykład dwa dni urlopu wypoczynkowego za każdy przepracowany miesiąc oraz stypendium w wysokości zasiłku podstawowego 772,60 złotych brutto miesięcznie. Natomiast urząd pracy opłaca za niego składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!