MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stomatolodzy biją na alarm - nie dbamy o stan naszego uzębienia. Większość z nas ma próchnicę

Iwona ROJEK [email protected]
Jak wynika z raportu „Higiena jamy ustnej wśród Polaków”, opracowanego przez Marcina Krufczyka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego kobiety bardziej dbają o zęby od swoich partnerów. Wynika to z chęci zachowana młodego wyglądu. Częściej niż mężczyźni mają nie tylko bielszy i równiejszy uśmiech, ale także pełne uzębienie.
Jak wynika z raportu „Higiena jamy ustnej wśród Polaków”, opracowanego przez Marcina Krufczyka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego kobiety bardziej dbają o zęby od swoich partnerów. Wynika to z chęci zachowana młodego wyglądu. Częściej niż mężczyźni mają nie tylko bielszy i równiejszy uśmiech, ale także pełne uzębienie. fot. Łukasz Zarzycki
Większość z nas ma próchnicę, sporo nie załatanych ubytków, widoczne braki w uzębieniu - wynika z najnowszych badań. Nie chce nam się dbać o zęby, a na dodatek dokładnie nie wiemy, jak to robić.

Zdaniem stomatologów przypadkowe umycie zębów raz dziennie nie załatwi problemów. Sprawia, że dość szybko pojawiają się kłopoty z uzębieniem, a jego stan rzutuje na funkcjonowanie wszystkich narządów w naszym organizmie.

NIE DBAMY, ŹLE SIĘ ODŻYWIAMY

Beata Szczepan, kielecki lekarz dentysta mówi, że nieprawidłowo się odżywiamy i nie mamy pojęcia o właściwej higienie jamy ustnej, więc na efekty nie trzeba długo czekać.

- Przeważająca grupa mieszkańców nie używa odpowiednich past, wykałaczek, nici dentystycznych, ani płynów odkażających - wylicza. - Nie mają też pojęcia o tym, że niewyleczone zęby to ognisko bakterii, które powodują wiele groźnych chorób. Należy do nich uszkodzenie mięśnia sercowego, zapalenie stawów, nerek, reumatyzm. Zepsute zęby matki są szkodliwe dla płodu dziecka. Ludzie uważają, że przeczekają ból, może minie sam, w najgorszym wypadku zęba można wyrwać, przychodzą za późno, kiedy już nie można go uratować. Jeszcze gorzej wygląda sprawa z dziećmi. Źle się odżywiają, spożywają mnóstwo węglowodanów, słodyczy, które niszczą zęby. Ponadto w naszym społeczeństwie panuje pogląd, że nie ma sensu leczyć zębów mlecznych, bo i tak wypadną. Nie wiem jak czułby się dorosły, gdyby ząb go bolał, a bakterie wydzielały nieprzyjemny zapach, rodzice powinni wczuć się w położenie swoich pociech. Mleczne zęby trzeba bezwzględnie leczyć.

GROŹNE POWIKŁANIA

Tego samego zdania jest lekarz stomatolog Beata Gwara, która pracuje jako konsultant ds. stomatologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Kielcach i tam ma do czynienia z wieloma poważnymi skutkami nieleczenia zębów. - Do szpitala trafiają dzieciaki z wieloma groźnymi powikłaniami - mówi. - Gdyby rodzice zadbali o uzębienie swoich pociech wcześniej, nie doszłoby do tak niebezpiecznych sytuacji. Przywożone są dzieci z ropowicą, zapadają na sepsę, mają zapalenie stawów czy mózgu właśnie od zepsutych zębów. Najpierw trzeba wyleczyć przyczynę, żeby zająć się dodatkową chorobą.

DO GABINETU TYLKO Z BÓLEM

Doktor Gwara mówi, że fatalnie się stało, że polikwidowano gabinety stomatologiczne w szkołach, bo wielu rodziców w ogóle nie leczy zębów swoich dzieci. Są zapracowani, zaganiani, nie mają czasu zająć się uzębieniem dzieciaków. Takie podejście to dramat. Nie najlepiej wygląda też sprawa z dorosłymi. Nie mają zwyczaju chodzić na wizyty kontrolne, w gabinecie zjawiają się w ostateczności, kiedy ból nie pozwala im funkcjonować, dziura w zębie kaleczy język lub złamie się przedni widoczny ząb. Próchnica występuje prawie u każdego pacjenta.

Kielczanin Marek Dębicki przyznaje szczerze, że zdarzają się wieczory, kiedy nie chce mu się umyć zębów. - Po pracy zasypiam przy telewizorze i nie mam siły iść do łazienki - opowiada. Z kolei Ewa Klocek, mieszkająca w centrum Kielc zdradza, że ma zwyczaj wstawać w nocy i sięgać po jedzenie, zwłaszcza, gdy nie może spać. - Zjadam wtedy jogurt czy kawałek banana i o trzeciej nad ranem nie myję ponownie zębów - przyznaje. - Na skutki nie trzeba długo czekać, prawie każdy mój ząb jest połatany, często się psują.

TAK DBAĆ NALEŻY

A jak należy dbać o zęby prawidłowo? - Przede wszystkim powinniśmy myć je co najmniej dwa razy dziennie i po wieczornym umyciu niczego już nie jeść - wyjaśnia stomatolog Beata Szczepan. - Szczoteczkę należy zmieniać co trzy miesiące, dobrze byłoby mieć specjalne urządzenie, które doskonale czyści przestrzenie międzyzębowe i dziąsła, a co pół roku należy usuwać kamień, piaskować i fluorować zęby.

Nasi czytelnicy wyjaśniają, że często nie leczą zębów z powodów finansowych i strachu przed bólem. Zdaniem stomatologów oba te powody są wymówką, bo można leczyć je na kredyt, a zastosowane znieczulenie sprawia, że bólu w ogóle się nie odczuwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie