Stop polityce! Starosta włoszczowski otrzymał niespodziewany "prezent" od opozycji

Rafał BanaszekZaktualizowano 
Jerzy Suliga otrzymał na ostatniej sesji taki prezent od opozycji.
Jerzy Suliga otrzymał na ostatniej sesji taki prezent od opozycji. Rafał Banaszek
Dwie rezolucje – w sprawie integralności województwa świętokrzyskiego oraz odnośnie wstrzymania zwolnień z pracy pracowników szpitala przegłosowała na ostatniej sesji Rada Powiatu. Nie obyło się bez ekscesów.

Rezolucje koalicji i opozycji
Podjęcie pierwszego stanowiska zaproponował przewodniczący rady Jacek Włodarczyk. Pomysł wywołał oburzenie opozycji – radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy po raz kolejny podkreślali, że nie ma żadnego zagrożenia dla powiatu włoszczowskiego, który miałby być „wchłonięty” przez nowe województwo częstochowskie.
Zamiast integralności, opozycja proponowała podjęcie w trybie pilnym drugiej rezolucji – w sprawie wstrzymania zwolnień z pracy pracowników szpitala, do czasu przedstawienia przez dyrektora lecznicy i przyjęcia przez Radę Powiatu programu naprawczego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Wnioskował o to radny Dariusz Czechowski.
Opozycja alarmowała, że w ostatnim czasie dyrektor Maciej Juszczyk zwalnia masowo pracowników. Wypowiedzenia otrzymało już 19 osób. Radni apelowali o natychmiastowe wstrzymanie tych działań, na które dyrektor Juszczyk dostał wcześniej zielone światło od Zarządu Powiatu i części członków Komisji Zdrowia.

Starosta Jerzy Suliga poinformował opozycję, że dzień przed sesją rozmawiał z dyrektorem szpitala i zobowiązał go osobiście do zaprzestania dalszych zwolnień, do czasu przedstawienia programu naprawczego, co stanie się pod koniec marca.
Pierwszą rezolucję w sprawie integralności województwa przyjęto 11 głosami za, 5 radnych opozycji nie głosowało. Przypomnijmy, że takie samo stanowisko przyjęła ponad tydzień wcześniej Rada Miejska we Włoszczowie.
Drugą rezolucją odnośnie wstrzymania zwolnień pracowników szpitala przegłosowano 15 głosami za, jeden radny nie głosował - Józef Siwek. – Ta rezolucja to gwóźdź do trumny szpitala – skomentował później radny Siwek.

O lądowaniu Marsjan...
Opozycja twierdziła, że pierwsza rezolucja – zaproponowana głównie przez radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego jest bezprzedmiotowa.
- Czy mamy dokumenty rządowe na temat rzekomego odłączenia powiatu włoszczowskiego od województwa świętokrzyskiego? Jeśli nie, to rezolucja jest całkowicie bezpodstawna, bo trudno głosować nad tematem, którego nie ma. Żeby przenieść się do innego województwa, musiałaby powstać inicjatywa lokalna u nas, na ziemi włoszczowskiej – tłumaczył radny Rafał Pacanowski.

Członek zarządu Jarosław Ratusznik stwierdził, że obie rezolucje są bezprzedmiotowe. – Ale podejmując je nie narażamy się na śmieszność. Gdybyśmy głosowali nad pozwoleniem na lądowanie Marsjan na naszym terenie, to byłoby śmieszne – porównywał radny.
- To nie są takie same rezolucje. W szpitalu podjęto już działania, a w sprawie województwa częstochowskiego jeszcze nie. Jak zobaczę zagrożenie, wtedy będę bronił województwa świętokrzyskiego. Na razie widzę zwalnianych pracowników ZOZ-u – mówił radny Czechowski.
W odpowiedzi od wiceprzewodniczącego rady Krzysztofa Malinowskiego usłyszał, że radni Częstochowy i Kłobucka podjęli już uchwały intencyjne w sprawie utworzenia województwa częstochowskiego.

Cytowali wywiady z posłem
- Pewne obawy są co do powstania województwa częstochowskiego, czy to kosztem powiatu włoszczowskiego, czy nie – stwierdził starosta Jerzy Suliga, po czym przeczytał fragment wywiadu z posłem Szymonem Giżyńskim, szefem struktur Prawa i Sprawiedliwości w Częstochowie, głównym zwolennikiem utworzenia nowego województwa, gdzie pada nazwa Włoszczowy.
Na stronie internetowej gminy Włoszczowa zacytowano również fragment rozmowy posła Giżyńskiego z Polską Agencją Prasową, gdzie także wymienia się powiat włoszczowski. W rozmowie z „Echem Dnia” przed Świętami Bożego Narodzenia Szymon Giżyński powiedział wyraźnie, że nigdy takiego pomysłu nie było i że „będziemy się przyjaźnić za miedzą”.

Trzech polityków po pijaku
Mimo to włodarze powiatu włoszczowskiego są zaniepokojeni rozwojem sytuacji. – Ja mieszkałem już w województwie kieleckim, częstochowskim, obecnie świętokrzyskim. Nie chciałbym obudzić się rano w województwie częstochowskim. Wolę spać spokojni i będę głosował dla świętego spokoju – powiedział wicestarosta Zbigniew Krzysiek.
- Dla mieszkańca nie ma znaczenia, w jakim województwie mieszka. Trzech polityków po pijaku spotkało się i ustaliło coś w Częstochowie... To są legendy. Giżyński to jeden poseł w plejadzie 460 posłów – wyjaśniał orazowo radny Zbigniew Matyśkiewicz, były starosta.

Gadżet dla starosty
- Rezolucja jest napisana delikatnie i wyprzedzająco pewne działania. Będziemy usprawiedliwieni, gdyby przypadkiem doszło do czegoś – sugerował radnym wiceprzewodniczący rady Jacek Zięba.
Nie przekonało to jednak opozycji. Tuż przed głosowaniem radny Łukasz Karpiński zaapelował do starosty, żeby „zajął się szpitalem, a nie polityką”, że te działania przeciwko powstaniu województwa częstochowskiego to „zasłona dymna w aktualnej sytuacji szpitala”. Następnie radny wręczył staroście specjalny suwenir – antyramę, na której było napisane: „Panie starosto – stop polityce w samorządzie”.

- Pewne standardy zostały obniżone na sesji – podsumował ten incydent wicestarosta Krzysiek. Mimo to Jerzy Suliga podziękował za „prezent”. Powiedział nam, że powiesi go w swoim gabinecie.
- Ten gadżet, który otrzymał starosta, powinien nas wszystkich dotyczyć. My nie powinniśmy uprawiać polityki. Od tego jest sejm. Tu jest miejsce na pracę – powiedział obecny na sesji wicewójt Krasocina Jacek Sienkiewicz.
Władza bardzo przeżywa
Dużo krótsza była dyskusja nad rezolucją dotyczącą wstrzymania masowych zwolnień pracowników szpitala. Wnioskodawcy tłumaczyli, że zależy im na dobru mieszkańców, nie podobają im się radykalne działania dyrektora i nie chcą, żeby działał w pośpiechu.

Starosta drżącym ze zdenerwowania głosem odpowiedział: - To nie jest tak, że panowie z opozycji są zainteresowani losem mieszkańców, a my nie. Ja to bardzo przeżywam. Jest mi ciężko. Naprawdę zależy mi na tym szpitalu. Czy myślicie, że nie obchodzi mnie los tych ludzi? Ale nie ma innej możliwości – stwierdził Jerzy Suliga, prosząc jednak radę o przegłosowanie tej rezolucji. I tak się stało, co opozycja skwitowała brawami. Rada zapaliła czerwone światło dla dyrektora.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

mądrość nie ma szans w starciu z głupotą, gdy ta jest w koalicji z bezczelnością, butą i samozachwytem.

P
Podatnik
W dniu 25.03.2016 o 21:44, ech napisał:

Przyszłości świetlanej dla tego kraju nie widać, najpierw Polacy walczyli z zaborcą, który nas okradał wywalczyli wolność komuna padła.. teraz nastał kapitalizm Polacy walczą między sobą wzajemnie okradając kraj i nas podatników zarażając przy tym resztę politycznym bełkotem i nienawiścią.. Chory kraj.

Ten bełkot polityczny jest wszechobecny nie tylko na tym forum. Czasem jednak ktoś napisze coś sensownego jak ten wyżej. Tyle, że to smutne i przerażające. Bo prawdziwe.

e
ech
W dniu 14.03.2016 o 10:19, Antypartia napisał:

Na pośmiewisko to Człowieku wystawiasz samego siebie wypisując tak konstruktywne komentarze. I właśnie dzięki takim "ograniczonym" wyborcom, zapatrzonym ślepo w prtiokrację mamy taką sytuację jaką mamy. Ale i tak uważam, że niewiele z tego zrozumiesz, ponieważ w pierwszej kolejności powinieneś nauczyć się szacunku dla innych, analizowania faktów i wtedy dopiero staraj się udzielać trafnych wypowiedzi a nie bełkotu typu, cytuję: " Ależ tyś  jest głupi,skończ i  wstydu oszczędż,jeżeli nie  sobie to rodzinę nie wystawiaj na pośmiewisko".

Przyszłości świetlanej dla tego kraju nie widać, najpierw Polacy walczyli z zaborcą, który nas okradał wywalczyli wolność komuna padła.. teraz nastał kapitalizm Polacy walczą między sobą wzajemnie okradając kraj i nas podatników zarażając przy tym resztę politycznym bełkotem i nienawiścią.. Chory kraj.

k
kapuś
W dniu 10.03.2016 o 20:48, czarownik napisał:

Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie- proszę to zrozumieć, kto zrozumie mechanizm działania  będzie mile rozczarowany.

Kapuje.

A
Antypartia
W dniu 11.03.2016 o 17:52, rama na cwokow napisał:

Ależ tyś  jest głupi,skończ i  wstydu oszczędż,jeżeli nie  sobie to rodzinę nie wystawiaj na pośmiewisko

Na pośmiewisko to Człowieku wystawiasz samego siebie wypisując tak konstruktywne komentarze. I właśnie dzięki takim "ograniczonym" wyborcom, zapatrzonym ślepo w prtiokrację mamy taką sytuację jaką mamy. Ale i tak uważam, że niewiele z tego zrozumiesz, ponieważ w pierwszej kolejności powinieneś nauczyć się szacunku dla innych, analizowania faktów i wtedy dopiero staraj się udzielać trafnych wypowiedzi a nie bełkotu typu, cytuję: " Ależ tyś  jest głupi,skończ i  wstydu oszczędż,jeżeli nie  sobie to rodzinę nie wystawiaj na pośmiewisko".

C
CC
W dniu 11.03.2016 o 21:07, DD napisał:

Haha widły w kompoście przymarzły? Starzy polityczni wyjadacze to są tacy czyści jak kropla wody z miejskiego szaletu, nieważne czy z PO PIS PSL SLD czy inne ugrupowanie im dłużej w polityce tym bardziej przesiąka obłudą zakłamaniem i fałszywością kolega wyżej dojrzał do prawdy tobie mózg już zlasowano pozerskimi aktami poświęcenia przez wielkie partie.

Sie porobiło , ćwoki z gnoju  kompost przerobiły i starają pouczać innych. Jak się rodzice dowiedzą to krew ich zaleje że lata "nauki" poszły na marne aż strach się bać co to takie jeszcze wymyśli brrrrrr......

D
DD
W dniu 11.03.2016 o 17:52, rama na cwokow napisał:

Ależ tyś  jest głupi,skończ i  wstydu oszczędż,jeżeli nie  sobie to rodzinę nie wystawiaj na pośmiewisko

Haha widły w kompoście przymarzły? Starzy polityczni wyjadacze to są tacy czyści jak kropla wody z miejskiego szaletu, nieważne czy z PO PIS PSL SLD czy inne ugrupowanie im dłużej w polityce tym bardziej przesiąka obłudą zakłamaniem i fałszywością kolega wyżej dojrzał do prawdy tobie mózg już zlasowano pozerskimi aktami poświęcenia przez wielkie partie.

r
rama na cwokow
W dniu 11.03.2016 o 09:59, Antypartia napisał:

Ale zgodzi się Pan ze mną iż obecna sytuacja jest następstwem działań poprzedników. A co do zawłaszczania stanowisk i upolityczniania urzędów to Pan Karpiński powinien jak najmniej się wypowiadać w tym temacie. Dla mnie szczytem obłudy i cynizmu jest poruszanie tej kwestii przez człowieka, który reprezentuje interesy danej partii, oraz czerpie z tego tytułu korzyści- wspomnę choćby o zatrudnieniu Pana radnego w UG. Takie antyramy powinny sobie wręczyć obydwie strony. Niestety polityka wkradła się do samorządów i w obecnej sytuacji wręcz niemożliwym jest fakt aby ją z nich "wypędzić". Dlatego w następnych wyborach proszę aby wybierać lokalnych liderów, osoby spoza klanów partyjnych a wtedy nie będziemy świadkami takich śmiesznych happeningów.

Ależ tyś  jest głupi,skończ i  wstydu oszczędż,jeżeli nie  sobie to rodzinę nie wystawiaj na pośmiewisko

A
Antypartia
W dniu 10.03.2016 o 19:29, Pan Jerzy napisał:

Znam aktywność samorządową Pana Karpińskiego i nie dziwię się wcale, ze w ten sposób wyraził akt dezaprobaty na upolitycznianie decyzji w gabinetach starosty.Czy naprawdę nie było ku temu żadnych podstaw? Naprawdę nie było, czy miało nie być.Mnie poprzednicy w ogóle nie interesują. To już historia. Oceniam ruchy obecnej władzy: burmistrza i starosty. I widzę zawłaszczanie rodzinne i polityczne stanowisk.

Ale zgodzi się Pan ze mną iż obecna sytuacja jest następstwem działań poprzedników. A co do zawłaszczania stanowisk i upolityczniania urzędów to Pan Karpiński powinien jak najmniej się wypowiadać w tym temacie. Dla mnie szczytem obłudy i cynizmu jest poruszanie tej kwestii przez człowieka, który reprezentuje interesy danej partii, oraz czerpie z tego tytułu korzyści- wspomnę choćby o zatrudnieniu Pana radnego w UG. Takie antyramy powinny sobie wręczyć obydwie strony. Niestety polityka wkradła się do samorządów i w obecnej sytuacji wręcz niemożliwym jest fakt aby ją z nich "wypędzić". Dlatego w następnych wyborach proszę aby wybierać lokalnych liderów, osoby spoza klanów partyjnych a wtedy nie będziemy świadkami takich śmiesznych happeningów.

G
Gość

Kali może, ale Kalemu to już nie można,

 

widzieć problem i czekać, aż inni popracują, żeby go rozwiązać  to takie typowo socjalistyczne i wiejskie,  nie widać pracy, nie słychać pomysłu na rozwiązanie problemu, cały powiat i gmina nie zmieszczą się w jednostkach publicznych , no chyba że w tych antyramach tak ich oprawić, ale i to też nie

G
Gość
W dniu 10.03.2016 o 19:23, Latynos napisał:

Sjesta- krótka drzemka  we wczesnych godzinachpopołudniowych,często po obiedzie. W których  to jednostkach samorządowych te rodziny biesiadują. byłbym wdzięczny o informacje ?W innym przypadku uznam cię za człowieka który plecie pięć po pięć ,albo za ...............

 

Przez wiele  lat administracja włoszczowska zawłaszczana jest na użytek zatrudnienia i nie tylko prywatnych potrzeb radnych i włodarzy politycznych, nigdy wcześniej nie było takiego tupetu władzy jak w czasach PSL, PIS , podczas gdy "działacze" nawzajem skaczą sobie do oczu w temacie w którym są wypisz wymaluj tacy sami, jeśli po kilka osób z rodziny zatrudnia się w jednostkach na każdym szczeblu, inaczej tego nazywać nie można, a jeśli jeszcze zwierzchnikiem nie koniecznie bezpośrednim jest też rodzinka, to jest jak jest, wszystko zamyka się w milutkim rodzinnym klanie

 

nie wszyscy wrażliwi są na oceny " racjonalnych polityków"

c
czarownik
W dniu 10.03.2016 o 19:29, Pan Jerzy napisał:

Znam aktywność samorządową Pana Karpińskiego i nie dziwię się wcale, ze w ten sposób wyraził akt dezaprobaty na upolitycznianie decyzji w gabinetach starosty.Czy naprawdę nie było ku temu żadnych podstaw? Naprawdę nie było, czy miało nie być.Mnie poprzednicy w ogóle nie interesują. To już historia. Oceniam ruchy obecnej władzy: burmistrza i starosty. I widzę zawłaszczanie rodzinne i polityczne stanowisk.

Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie- proszę to zrozumieć, kto zrozumie mechanizm działania  będzie mile rozczarowany.

P
Pan Jerzy
W dniu 10.03.2016 o 09:35, Antypartia napisał:

A ja Panu Karpińskiemu wręczyłbym podobną antyramę z napisem: " Panie radny - stop obłudzie w samorządzie."

 

Znam aktywność samorządową Pana Karpińskiego i nie dziwię się wcale, ze w ten sposób wyraził akt dezaprobaty na upolitycznianie decyzji w gabinetach starosty.

Czy naprawdę nie było ku temu żadnych podstaw? Naprawdę nie było, czy miało nie być.

Mnie poprzednicy w ogóle nie interesują. To już historia. Oceniam ruchy obecnej władzy: burmistrza i starosty. I widzę zawłaszczanie rodzinne i polityczne stanowisk.

L
Latynos
W dniu 10.03.2016 o 14:17, Gość napisał:

Przede wszystkim i policzyć rodzinne sjesty PIS w jednostkach samorządowych, u innego radnego razem z nim już 3, zaczynało się od radnego tylko, potem pomału, pomalutku, gdzie te antyramy powiesić,  w takim razie, żeby docierało motto  zabawy w "polityka"

Sjesta- krótka drzemka  we wczesnych godzinach

popołudniowych,często po obiedzie. W których  to jednostkach samorządowych te rodziny biesiadują. byłbym wdzięczny o informacje ?

W innym przypadku uznam cię za człowieka który plecie pięć po pięć ,albo za ...............

G
Gość

Przede wszystkim i policzyć rodzinne sjesty PIS w jednostkach samorządowych, u innego radnego razem z nim już 3, zaczynało się od radnego tylko, potem pomału, pomalutku, gdzie te antyramy powiesić,  w takim razie, żeby docierało motto  zabawy w "polityka"

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3