Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stosy "śmieci" na przystankach MPK

Elżbieta ZEMSTA
Firma odpowiadająca za sprzątanie powinna oczyszczać teren nie tylko przy wiacie, ale i wokół niej. Na przystanku przy alei IX Wieków Kielc wyraźnie widać, że ten przepis został pominięty.
Firma odpowiadająca za sprzątanie powinna oczyszczać teren nie tylko przy wiacie, ale i wokół niej. Na przystanku przy alei IX Wieków Kielc wyraźnie widać, że ten przepis został pominięty. D. Łukasik
Przepełnione kosze i nie sprzątnięte papiery walające się wokół wiat przystankowych - to w Kielcach nagminny widok. Odpowiedzialność za czystość na przystankach ponosi Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, które z problemem zostało same.

Od lat już utrzymywaniem czystości na przystankach w Kielcach zajmował się Miejskie Zarząd Dróg. Firma, która przez MZD została wyłoniona w przetargu dbała o porządek wiat i ich najbliższych okolic. Opłaty za utrzymywanie porządku w ogromnej większości ponosiło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, które jest największą firmą komunikacyjną w Kielcach, do tych kosztów dokładali się prywatni przewoźnicy.

Jak się jednak okazało nie wszystkim taki sposób odpowiadał, przewoźnicy wystąpili do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta protestując przeciwko ściąganiu z nich opłat. MZD musiał się wycofać z pobierania opłat, sprawę na swoje barki wzięło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji.

- Miesięcznie płaciliśmy Miejskiemu Zarządowi Dróg za utrzymywanie czystości na przystankach 23 tysiące złotych. To jest dla naszej firmy ogromna kwota - przyznaje Marek Wołoch, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. - Znaleźliśmy, więc firmę, która robi to taniej. Prawdą jest jednak to, że nasza firma nie powinna się tym zajmować, bo nie jesteśmy od tego, my mamy ludzi wozić i tyle. A sprzątanie przystanków powinni zająć się ci, którzy mają je pod swoją opieką, czyli Miejski Zarząd Dróg.
Dodatkowym problemem jest to, że MPK, chociaż jest największa firmą i korzysta z największej liczby przystanków, nie robi tego jako jedyne. - Z przystanków korzysta 65 przewoźników, a tylko nieliczni chcą partycypować w kosztach ich utrzymania. Nie mamy narzędzi, aby wszystkich zmusić do tego, by nam płacili - dodaje Marek Wołoch.

- Musimy znaleźć wyjście z tej sytuacji. Chcemy, aby koszty były dzielone równo pomiędzy tych, którzy z przystanków korzystają - mówią władze MPK.
Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg podkreśla, że jest otwarty na wszystkie propozycje. - Zależy nam najbardziej na tym, aby na przystankach było czysto. Jeżeli zostaną nam przedstawione propozycje i wspólnie dojdziemy do wniosku, jak najlepiej to zrobić, to będzie to sukces nie tylko nasz, ale przede wszystkim pasażerów, którym najbardziej zależy na tym, aby czekając na autobus nie musieli brodzić w śmieciach - podkreśla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie