Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Jana Karskiego zaprasza na wydarzenia upamiętniające utworzenie getta w Kielcac

Tomasz Trepka
Ulica Bodzentyńska z fragmentem getta, 1941 rok.
Ulica Bodzentyńska z fragmentem getta, 1941 rok. fotopolska.eu
80 lat temu, 31 marca 1941 roku niemieckim zarządzeniem Stadthauptmana Kielc Hansa Dreschela zostało utworzone kieleckie getto. Większość jego mieszkańców zginęła po jego likwidacji w sierpniu 1942 roku.

Dla mieszkańców Kielc, Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego przygotowało szereg wydarzeń przypominających o utworzeniu getta. Na słupach Zieleni Miejskiej w centrum miasta można przeczytać fragmenty wspomnień Mani Feferman, w którym opisała żydowską dzielnicę. Tak wspominała ją mieszkanka Kielc: „W getcie ludzie szybko zapomnieli o śmiechu. Każdego dnia Judenrat rozdzielał zupę dla rosnącej kolejki wygłodzonych ludzi. Więcej i więcej wychudzonych i opuchniętych wychodziło na ulice z wyciągniętymi rękoma, płacząc i żebrząc choć o mały kawałek chleba. Tyfus towarzyszył nam od początku wojny, ale w getcie rozrósł się do rozmiarów epidemii. Obławy, aresztowania i zabójstwa były naszym chlebem codziennym”.

Od środy 31 marca na profilu FB Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego publikowane będą krótkie nagrania z fragmentami świadectw i dokumentów. Zaproszenie do odczytania przyjęli m.in. Bogdan Wenta - prezydent Kielc i Bożena Szczypiór, wiceprezydent Kielc. 16 kwietnia odbędzie się spotkanie on-line wokół książki „W cieniu Zagłady. Losy kieleckich Żydów w czasie drugiej wojny światowej” z udziałem autora Jacka Młynarczyka.

Ponadto w siedzibie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego przy ul. Planty 7 będzie można obejrzeć wystawę dokumentów, zdjęć i listów Żydów z kieleckiego getta. Będzie to jednak możliwe po złagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią. Od tego też zależy realizacja kolejnej propozycji dla kielczan – wędrówek z przewodnikiem po granicach getta.

Getto rozciągało się na północ od ulic Bodzentyńskiej i Piotrowskiej i obejmowało ulice: Jasną, Stolarską, Starozagnańską, Przechodnią, Silniczna, Kozią, Orlą, Nowy Świat, Dąbrowską, Szydłowską, Targową, Pocieszka, Marszałkowską, Nowowiejską, Radomską. Na tym terenie w 500 budynkach Niemcy zamknęli ok. 20 tysięcy Żydów z Kielc i okolicznych sztetli, a także kilka tysięcy z Krakowa, Poznania, a także z innych miast Europy – Berlina, Pragi i Wiednia. Zostało zlikwidowane w sierpniu 1942 roku wraz z rozpoczęciem akcji Reinhardt polegającej na fizycznej eksterminacji ludności żydowskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie