Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie pomaga w czasie epidemii koronawirusa. O szczegółach mówi ksiądz Andrzej Drapała

dor
Prezes zarządu ksiądz Andrzej Drapała mówi o różnych formach pomocy, które stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie świadczy w czasie epidemii koronawirusa.
Prezes zarządu ksiądz Andrzej Drapała mówi o różnych formach pomocy, które stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie świadczy w czasie epidemii koronawirusa. Fot. Krzysztof Krogulec
Ksiądz Andrzej Drapała, prezes zarządu Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie, mówi o różnych formach pomocy w czasie trudnej walki z epidemią koronawirusa.

Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” tworzą ludzie misji i pasji, którym nie jest obojętny los żadnego człowieka. Misją naszą jest służyć pomocą tym, którzy jej potrzebują. Czas który przeżywamy, był i jest dla nas jak i całego społeczeństwa niezwykle trudny. W pierwszym momencie musieliśmy zabezpieczyć naszych pacjentów, podopiecznych, pracowników i współpracowników. Konieczne były nie tylko działania organizacyjne i formalne, ale również wsparcie emocjonalne – psychologiczne i duchowe. Kolejne działania jakie podjęliśmy to pomoc na zewnątrz. W związku z tym został opracowany plan pomocowych działań na różnych płaszczyznach.

Dla dzieci i młodzieży podopiecznych Klubów Wolna Strefa
„Wolna Strefa w Waszych domach”:
Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie prowadząc Kluby Wolna Strefa koncentruje się na pracy z dziećmi i młodzieżą, a także systemową pracą z rodziną. Na co dzień oferujemy w Klubach bezpłatne wsparcie edukacyjne i rekreacyjne oraz zapewniamy optymalne warunki opiekuńczo-wychowawcze.

W trudnym okresie zagrożenia zarażeniem wirusem covid 19 podobnie jak szkoły, Kluby Wolna Strefa pozostają zamknięte. Jednak nie wyobrażamy siebie, aby pozostać zupełnie bez kontaktu z naszymi Klubowiczami oraz ich rodzinami.
Dlatego rozpoczęliśmy w Internecie akcję „Wolna Strefa w Waszych domach”. Całość zatrudnionej Kadry wychowawczej (28 osób) utrzymuje stały kontakt z podopiecznymi przez telefon, media społecznościowe, e-maila. Codziennie wspieramy ich psychicznie, pokazujemy i organizujemy ich czas w domach angażując w Quizy, gry edukacyjne, czy pomoc w nauce na zasadzie indywidualnych korepetycji.

Wychowawcy na co dzień prowadzący swoje zajęcia rozwijające zainteresowania, w obecnym czasie przenieśli te zajęcia do Internetu. Na stronach FB każdego z Klubów młodzież i rodzice znajdą ciekawe filmiki zachęcające do udziału w e-zajęciach. Między innymi są to zajęcia literackie, muzyczne, plastyczne czy konkursy językowe. Można nas znaleźć Facebooku i na stronie wolnastrefa.pl
Kluby Wolna Strefa :
1. Kielce – ul. Karczówkowska https://www.facebook.com/karczowkowska/
2. Kielce – ul. Naruszewicza https://www.facebook.com/Wolna-Strefa-Naruszewicza-107881867472363/
3. Kielce – ul. Żeromskiego https://www.facebook.com/Wolna-Strefa-%C5%BBeromski-134481697161406/
4. Kielce – ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego https://www.facebook.com/Wolna-Strefa-Jeziora%C5%84skiego-105861697672103/
5. Kielce – ul. Oboźna https://www.facebook.com/Wolna-Strefa-Obo%C5%BAna-104159764524254/
6. Kielce – os. Na Stoku https://www.facebook.com/Wolna-Strefa-Na-Stoku-138066022895636/
7. Kielce – ul. Orla – Klub Rodzinny https://www.facebook.com/Wolna-Strefa-Orla-548206012320702/
8. Kielce – ul. Posłowicka – Klub Rodzinny https://www.facebook.com/Wolna-Strefa-Pos%C5%82owicka-116139553093171/
9. Grzymałków https://www.facebook.com/Wolna-Strefa-Grzyma%C5%82k%C3%B3w-107991590805092/
10. Podłęże https://www.facebook.com/Klub-Wolna-Strefa-w-Pod%C5%82%C4%99%C5%BCu-101017644842746/
11. Kostomłoty https://www.facebook.com/Wolna-Strefa-Kostom%C5%82oty-109576217310364/
12. Zagnańsk https://www.facebook.com/wolnastrefa.zagnansk

„Szyjemy maseczki – nie jesteśmy bierni”
Stowarzyszenie włączyło się w ogólnopolską akcję „Polskich Krawcowych” i nawiązało ścisłą współpracę przyłączając się do grona wolontariuszy wspierając polską służbę zdrowia. Kadra Wolnej Strefy i innych naszych placówek zaangażowała się w akcję szycia maseczek na zlecenie Szpitala Zespolonego i Szpitala MSWiA w Kielcach oraz dla społeczności Kielc. Przy tej okazji prośba do posiadczy maszyn do szycia. Prosimy o użyczenie maszyn na okres trwania pandemii. Przygotowane i wskazane przez nas osoby w bezpieczny sposób odbiorą od Państwa i przekażą naszym pracownikom.

„Zasmakowani w cateringu świętokrzyskim”
Nasz Szef kuchni dzieli się wiedzą, doświadczeniem. To właśnie jego „wizyty w domach kielczan” za pośrednictwem mediów społecznościach są bardzo dobrze postrzegane. Porady naszego Szefa to wiedza praktyczna, smacznej i higienicznej kuchni w naszych domach. Krótkie filmiki okraszone komentarzem Szefa m.in. o tym jak przechowywać dana grupę produktów spożywczych, co można przyrządzić z produktów, aby było zdrowo, smaczniei nietuzinkowo. Filmiki można znaleźć na naszym profilu https://www.facebook.com/CateringSwietokrzyski/

”Po pierwsze Pacjent- telewizyta i teleporada”
NZOZ Nadzieja Rodzinie w Kielcach. W obecnej sytuacji epidemiologicznej kluczowym zadaniem służby zdrowia, także psychiatrycznej i leczenia uzależnień jest spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jednocześnie nie możemy pozostawić bez opieki dużej rzeszy naszych pacjentów. W związku z koniecznością ograniczania do niezbędnego minimum kontaktów interpersonalnych staramy się zapewnić pacjentom możliwie szerokie uzyskanie informacji telefonicznych i zabezpieczenie odpowiedniej pomocy. W związku z tym korzystamy z możliwości udzielania teleporad medycznych i terapii online za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności w stosunku do pacjentów kontynuujących leczenie w naszej placówce. Rejestracja Poradni Zdrowia Psychicznego i Poradni Uzależnień pracuje wyłącznie telefonicznie.

W związku z możliwym zwiększonym napięciem i lękiem występującym u pacjentów ważnymi elementami w udzielanej pomocy są: zrozumienie, empatia i wsparcie. Wsparcia psychologicznego mogą wymagać grupy zawodowe pracujące dziś pod szczególnym obciążeniem tzn. lekarze chorób zakaźnych, ratownicy medyczni, pielęgniarki, osoby przebywające w kwarantannie, ale też każdy z nas. W związku z tym od dnia 23 marca pod nr telefonu: 533 325 044 działa bezpłatna linia wsparcia psychologicznego, z której mogą skorzystać wszyscy, którzy takiej pomocy potrzebują.

Od 1 kwietnia br. w strukturach Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie” miał rozpocząć działalność Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, na który pozyskaliśmy kontrakt w Świętokrzyskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Z uwagi na ogłoszony w kraju stan epidemiczny nie ma możliwości aby rozpoczął on funkcjonowanie w normalnym trybie. W związku z faktem, iż zespół specjalistów zatrudnionych w ww. placówce pozostaje w gotowości do świadczenia usług, zapadła decyzja, aby uruchomić linie wsparcia psychologicznego dla wszystkich potrzebujących i do tego działania zaangażować naszych nowych specjalistów.
Od dnia 1 kwietnia zostanie uruchomiona kolejna linia pod numerem 537975037, by dać możliwość skorzystania z pomocy jak największej liczbie potrzebujących osób.

Harmonogram pracy linii wsparcia psychologicznego pod numerem 533 325 044:
6 kwietnia 800-2000
7 kwietnia nieczynna; 8 kwietnia 1000-2000; 9 kwietnia 800-1600; 10 kwietnia 800-1600.
Harmonogram pracy linii wsparcia psychologicznego pod numerem 537975037:
1 kwietnia 800-1300; 2 kwietnia 800-1500; 3 kwietnia 800-1600; 6 kwietnia 900-2000
7 kwietnia 800-1500; 8 kwietnia 800-1300; 9 kwietnia 800 -1500; 10 kwietnia 800-1600.
Kolejne dni i godziny pracy linii po 10 kwietnia będą umieszczane na stronie internetowej. https://nzoz.nadziejarodzinie.org.pl/bezplatna-psychologiczna-koronawirusa/

„Bezpieczni i zaopiekowani”
Stacjonarne ośrodki leczenia uzależnień funkcjonują normalnie, pacjenci są objęci opieka terapeutyczną i lekarską. We wszystkich placówkach zostały wprowadzone szczegółowe procedury ograniczającej ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 .
Wstrzymane są nowe przyjęcia pacjentów, zabronione wizyty osób z zewnątrz, wyjścia ograniczone do minimum, ograniczone zajęcia terapii grupowej oraz konieczność pomiaru temperatury ciała dwukrotnie w ciągu dnia. W ośrodkach zabezpieczono środki dezynfekujące, rękawiczki jednorazowe, mydła antybakteryjne oraz maseczki ochronne. Wszyscy zostali poinformowani o zasadach postępowania w przypadku pojawienia się osób podejrzanych o zakażenie lub zgłaszających kontakty z osobami chorymi. Pacjenci w przypadku konieczności nałożenia kwarantanny w którąkolwiek z placówek nie zostaną bez opieki naszej kadry medycznej. Będziemy postępować ściśle z wytycznymi lekarzy lub powiatowego inspektora sanitarnego.
Pierwsze materiały można pobrać z poniższego adresu, kolejne będą sukcesywnie dołączane.
https://drive.google.com/drive/folders/1b0EOVtBQctJzipp33FoUKQ54Ne8jkq2?usp=sharing

Rząd znosi kolejne ograniczenia.

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3