Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Polska 2050 Świętokrzyskie Szymona Hołowni przedstawiło w Kielcach "państwo na szóstkę". Co zakłada ten plan? Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
W środę, 12 kwietnia, w Kielcach odbyła się konferencja prasowa stowarzyszenia Polska 2050 Świętokrzyskie Szymona Hołowni. Przedstawiono 10 postulatów, które pozwolą zrealizować państwo na szóstkę. Zobaczcie film.

Stowarzyszenie Polska 2050 Świętokrzyskie Szymona Hołowni przedstawiło "państwo na szóstkę"

- Polska na szóstkę, to jaka to Polska? Nie wpłatomat i bankomat, a państwo, które załatwia sprawy obywateli i ma do nich wielki szacunek. Szacunek, który objawia się może w drobnostkach, ale jakże istotnych – mówiła Grażyna Dekiel z Polska 2050.

Rafał Kasprzyk, przewodniczący stowarzyszenia w regionie świętokrzyskim przedstawił wspomniane postulaty. Oto one:

  • Żadnych podwyżek PIT, CIT i VAT przez 3 lata. Przyszła władza, gdy zobaczy stan finansów publicznych, będzie zadawała sobie pytania, czy podnieść podatki. Ale musimy pozwolić przedsiębiorcom otrząsnąć się po nieprzewidywalności PiS-u.
  • Przewidywalność podatków. Po upływie 3-letniego moratorium na zmiany PIT, CIT i VAT przepisy dot. tych podatków będzie można zmienić tylko raz w roku z odpowiednim vacatio legis. Zmiany innych przepisów podatkowych: max. 2 razy w roku.
  • VAT tylko od zapłaconej faktury. Dziś po wystawieniu faktury przedsiębiorca musi odprowadzić podatek VAT niezależnie od tego, czy faktura została opłacona. To absurd, by był karany za to, że ktoś inny spóźnia się z płatnością.
  • Zasiłek chorobowy płacony przez ZUS od 1. dnia. To niesprawiedliwe, że przedsiębiorca opłaca składkę chorobową i musi do tego wypłacać zasiłek chorobowy przez pierwsze 33 dni choroby. To powinien przejąć ZUS, po to płacimy mu składki.
  • Domniemanie niewinności podatnika. Obecnie to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia niewinności; zmienimy tę zasadę. To, że państwo chce walczyć z nadużyciami skarbowymi, nie może prowadzić do zamrażania działalności przedsiębiorcom.
  • Karniaki za błędy urzędów. Urzędy nie są rozliczane z terminów i błędnych decyzji, które mogą okazać się dramatyczne w skutkach dla podatników. Wprowadzimy kary finansowe dla urzędów, które przekroczą ustawowe terminy na podjęcie decyzji.
  • Proste przepisy dla mikrofirm. W Polsce stosowane są te same zasady i wymogi dla wielkich korporacji i mikrofirm, co dla tych ostatnich stanowi ogromne obciążenie. Ograniczymy stosowanie wybranych przepisów wobec mikro- i małych firm.
  • Składka zdrowotna, a nie podatek. Zmienimy zasady naliczania składki zdrowotnej – tak, aby znowu była składką, a nie podatkiem zdrowotnym. Składka ta nie powinna być zależna od dochodów jak podatki, tylko opłacana w sposób wiadomy z góry.
  • Zwiększenie skuteczności sądów gospodarczych. Nie można się od nich doczekać rozstrzygnięć w sensownym czasie, a to hamuje inwestycje. Należy zwiększyć obsadę sądów gospodarczych, a prostsze sprawy powinni rozpatrywać asesorzy sądowi.
  • Przyjazne zasady interpretacji podatkowych. Należy skrócić terminy wydawania interpretacji indywidualnych i dążyć do rozszerzenia stosowania tych interpretacji na osoby, które nie składały wniosku, ale znajdują się w podobnej sytuacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie