Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk generalny rolników w Maruszowie i Ożarowie na trasach numer 74 i 79. Były wielkie korki

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
od 12 lat
W piątek, 9 lutego w całej Polsce ponownie rolnicy wyjechali na drogi maszynami rolniczymi, by powiedzieć stanowcze: Nie dla polityki rolnej Unii Europejskiej. W powiecie opatowskim utrudnienia do godziny 22 czekały na drodze w Maruszowie, gdzie blokowany był odcinek drogi krajowej numer 74 oraz w Ożarowie na drodze krajowej numer 79.

Rolnicy blokują drogi w powiecie opatowskim - w Maruszowie i Ożarowie

W piątek, 9 lutego rolnicy rozpoczęli ogólnokrajowy protest. Zablokowane zostały drogi między innymi krajowa 74 w Maruszowie i krajowa 79 w Ożarowie w powiecie opatowskim. Protestują, bo chcą zmian w podejściu do niekontrolowanego napływu towarów z Ukrainy do Unii Europejskiej.

- Przeciwko braku polityki celnej na naszych granicach

– mówi Paweł Tomaszewski, rolnik z gminy Ożarów. - Produkty z Ukrainy są wpuszczane szerokim strumieniem na nasz rynek, co zaburza nasze ceny i zagraża naszemu polskiej, zdrowej żywności – dodaje rolnik.

Rolnicy mówią, że na polski rynek trafiają właściwie wszystkie produkty żywnościowe od zbóż po oleje. - Głośno było o zbożach technicznych, są to zboża nieprzebadane, bez żadnej kontroli, mają w sobie środki chemiczne, których my polscy rolnicy nie stosujemy już od kilkunastu lat – dodaje Paweł Tomaszewski.

Zobaczcie galerię zdjęć z protestu rolników w powiecie opatowskim

Gospodarze wyjechali ciągnikami na drogi z dwoma głównymi postulatami. Jeden z nich to właśnie napływ towarów spoza Unii oraz ograniczenia w produkcji rolnej, wynikające z Zielonego Ładu. Według nich, Zielony Ład miał obniżyć koszty produkcji tymczasem według gospodarzy te koszty podwyższa.

- Zielony Ład do kosza. W ogóle nam się nie podoba, to co Bruksela wymyśliła – mówi z kolei Sebastian Gorazd rolnik z gminy Wojciechowice. - Nie ma w tym żadnej ekonomii. Jeśli ja uprawiam 100 hektarów pola to 4 procent to 4 hektary, to gdzie jest ekonomia. Jeśli zasiejemy buraka cukrowego, to ile on metali ciężkich pochłania? - zadaje pytanie rolnik.

- Jednym z tych punktów, który nas boli jest właśnie ugórowanie ziemi. Każą nam ugórować ziemię, którą my ciężko wypracowaliśmy i kupiliśmy ją za własne pieniądze. Czy przyjeżdża urzędnik unijny i może zakazać używania jakiegoś pokoju, części mieszkania? - pyta pan Paweł.

Rolnicy stanowczo twierdzą, że protest będą prowadzić do skutku czyli dotąd aż Unia Europejska zmieni swoją politykę rolną względem rolników.
- To jest na razie początek naszych strajków i nie odpuścimy – mówi Sebastian Gorazd.

Rolnicy zaplanowali blokowanie dróg w powiecie opatowskim w piątek do godziny 22.

W związku z zaplanowanym na piątek, 9 lutego ogólnopolskim protestem rolników, kierujący przemieszczający się drogami powiatu opatowskiego mogą napotkać utrudnienia w ruchu drogowym.

Policja zachęca do skorzystania z zaplanowanych na ten czas objazdów.

Ogólnopolski protest rolników zaplanowano na dzień 9 lutego 2024 roku w godzinach od 9 do 22. W związku z tym mogą pojawić się utrudnienia w ruchu drogowym. Całkowita blokada dróg nastąpi w miejscowości Maruszów , droga krajowa 74, rejon mostu na Wiśle w Annopolu,  Solec nad Wisłą , droga wojewódzka -747, rejon mostu, w Łoniowie - skrzyżowania dróg krajowych 9 i 79, rejon ronda, w Sandomierzu - skrzyżowanie dróg krajowych 77 i 79, rejon mostu.

Celem uniknięcia lub zminimalizowania utrudnień w ruchu drogowym na terenie naszego powiatu proponujemy skorzystanie z wyznaczonych objazdów. W tych miejscach kierujący napotkają funkcjonariuszy Policji informujących o zablokowanych miejscach na drogach i wskazujących najlepsze kierunki objazdów:

  • Rondo w Lipniku - Skrzyżowanie drogi krajowej 9 (kierunek na Łoniów) i drogi krajowej 77 (kierunek na Sandomierz) skrzyżowanie o ruchu okrężnym - objazd w kierunku Opatowa, Ożarowa, Lipska, Zwolenia, Puław lub Opatowa, Ostrowca Św., Zwolenia, Puław bądź Opatowa, Łagowa, Rakowa, Staszowa, Połańca
  • Rondo w Wyszmontowie - Skrzyżowanie droga krajowa 79 (Sandomierz – Lipsko) i droga krajowa 74 (Opatów – Kraśnik) skrzyżowanie o ruchu okrężnym- objazd w kierunku Ożarowa, Lipska, Zwolenia, Puław
  • Rondo w Zawadzie - skrzyżowanie drogi krajowej 74 (Kraśnik–Opatów)  i drogi wojewódzkiej 755 (Sandomierz – Ostrowiec) skrzyżowanie o ruchu okrężnym - objazd w kierunku Ożarowa, Lipska, Zwolenia, Puław
  • Czekarzewice - Skrzyżowanie drogi krajowej 79 (Sandomierz Warszawa) i drogi wojewódzkiej 754 (Ostrowiec- kierunek na most w Solcu) – objazd w kierunku Lipska, Zwolenia, Puław
  • Rondo w Łagowie- skrzyżowanie o ruchu okrężnym droga krajowa -74 (Kielce- Kraśnik) i droga wojewódzka 756 (Raków- Nowa Słupia) objazd w kierunku Rakowa, Staszowa, Połańca

Zobaczcie galerię zdjęć z protestu rolników w powiecie opatowskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie