Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straszny dwór i młodzi, utalentowani artyści w Filharmonii Świętokrzyskiej

Danuta Parol
archiwum
W piątek, 7 lutego Filharmonia Świętokrzyska żegna Rok Moniuszkowski dawno zapowiadaną operą narodową Twórcy Strasznego Dworu. Jest to siódme przedsięwzięcie - efekt nawiązanej w 2013 roku współpracy pomiędzy Filharmonią a Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Znakomicie rozwijające się kariery artystyczne wielu naszych niezwykle utalentowanych absolwentów są po części zasługą kieleckich melomanów, których aplauz i pochlebne recenzje przydały skrzydeł młodym wykonawcom - dziś tak owocnie prezentującym dokonania polskiej wokalistyki na arenie krajowej i międzynarodowej

- pisze w słowie od reżysera profesor Ryszard Cieśla.

Jak zapowiada się tegoroczny spektakl operowy? Tradycyjnie to semi – opera ze scenografią dostosowaną do warunków technicznych sceny Filharmonii, ale już na przykład kostiumy przygotowane przez Barbarę Kędzierską , wybitnego scenografa i kostiumologa, będzie można podziwiać w pełnej krasie. Elementy scenografii i rekwizyty zostały użyczone przez Operę Krakowską. Wykonawcy spektaklu to specjalnie wybrani studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie – wielu z nich już z pokaźnym kontem artystycznym . Reżyserem jest Ryszard Cieśla- spirytus movens przygotowywanych wspólnie oper, zaś dyrygentem będzie Marta Kluczyńska- laureatka Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów imienia Witolda Lutosławskiego, dyrygentka od wielu lat związana z Teatrem Wielkim – Opera Narodową. Natomiast Chór Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina wzmocniony studentami Wydziału Wokalno-Aktorskiego oraz artystami Chóru Filharmonii Narodowej przygotował Krzysztof Kusiel-Moroz- dyrygent, pedagog, kompozytor, założyciel Warszawskiego Chóru Chłopięcego i Męskiego przy Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Słynny kurant z opery wykona Beata Szebesczyk – pianistka i kameralistka, która w ostatnich latach pracuje z wokalistami. Ruch sceniczny opracowała znakomita tancerka, choreograf i pedagog – Aleksandra Dziurosz. Dodatkowym atutem przedstawienia będą multimedia. A ile w tym będzie świeżego spojrzenia, ile entuzjazmu i zaangażowania- przekonają się kieleccy melomani w piątek – to ostatni moment, by postarać się o bilety.

Początek spektaklu- godzina 19.00. Bilety w cenie: normalny-35 zł, ulgowy- 30 zł. Do nabycia w kasie Filharmonii codziennie od 9.00 do 17.00, a w dniu przedstawienia od godziny 9.00 do momentu rozpoczęcia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie