Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażak Marcin Nyga: - Od czystych kominów zależy nasze bezpieczeństwo

Monika Nosowicz-Kaczorowska
archiwum prywatne
- Nie lekceważmy obowiązków czyszczenia kominów, od tego zależy bezpieczeństwo - ostrzega strażak

Info z Polski:
Pijany staranował autem przechodniów. Rekordowa dynia - Oglądaj

(Źródło: vivi24)

-Zaczyna się sezon grzewczy. O czym powinniśmy pamiętać przed pierwszym napaleniem w piecu po lecie?

- O tym, czego na pierwszy rzut oka nie widać, a to nie znaczy, że problem nie istnieje. Jeśli po poprzednim sezonie zimowym nie zostały wyczyszczone sadze w przewodzie koinowym, należy zrobić to przed rozpoczęciem palenia w piecach czy komnkach. Zalęgająca w kominie sadza może się zapalić. W tym sezonie, we wrześniu, sadze w kominie gasiliśmy już dwukrotnie: przy ulicy Topolowej i przy Akacjowej. Pożary zostały tam zauważone dość szybko, w dzień. Szybko podjęto interwencję i zażegnano niebezpieczeństwo.

- Czym grozi pożar sadz?

- To trudny do ugaszenia pożar. Komina nie można po prostu zalać wodą. Pożar gasi się specjalnym proszkiem. Płonąca w kominie sadza rozgrzewa go do temperatury kilkuset stopni Celsjusza. Konstrukcja może pęknąć, a przez szczeliną wydostać się ogień, który może dość szybko przedostać się na drewnianą konstrukcję dachu. Wówczas skala gaszenia jest znacznie większa, rosną też koszty naprawy - nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Poza tym pożar w kominie może być niebezpieczny dla zdrowia i życia domowników. Płonące sadze emitują różnego rodzaju szkodliwe substancje. Podczas niepełnego spalania powstaje tlenek węgla, cichy zabójca. Jego duże stężenie w powietrzu może prowadzić nawet do śmierci.

- Jak często należy czyścić przewód kominowy?

- To zależy od rodzaju i jakości spalanego paliwa. Komin odprowadzający dym z paleniska opalanego drewnem lub węglem trzeba czyścić raz na kwartał, w przypadku palenisk na olej opałowy lub gaz wystarczy czyszczenia raz na pół roku. Wiele zależy od jakości paliwa. Jeśli będziemy palić mokrym drzewem lub węglem kiepskiej jakości, to warstwa sadzy w kominie będzie przyrastać błyskawicznie w sposób niekontrolowany. Można też stosować katalizatory spalania, które dodane go paleniska czyszczą przewód kominowy z sadzy. Warto pamiętać, że drożny komin to bardziej ekologiczne i ekonomiczne spalanie. Komin można czyścić samodzielnie, ale raz w roku przeglądu powinien dokonać kominiarz. To bardzo ważne z jeszcze jednego powodu. Jeśli doszłoby do pożaru sadzy w kominie, ubezpieczyciel będzie wymagał okazania protokołu kominiarskiego. W przypadku jego braku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie