Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzały i wybuchy. Na kieleckim Wzgórzu Zamkowym ponownie „rozbito” więzienie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (WIDEO, ZDJĘCIA)

Tomasz Trepka
W 74. rocznicę rozbicia kieleckiego więzienia, w piątek, 2 sierpnia członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” zaprezentowali inscenizację uwolnienia osadzonych w komunistycznym więzieniu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach. Przypomnijmy, jak przebiegały wydarzenia, które 74 lata później odtworzyli rekonstruktorzy.   Więcej zdjęć na kolejnych slajdach. Przygotowania do akcji rozpoczęły się kilka dni przed atakiem na więzienie. Partyzanci pod dowództwem kapitana Antoniego Hedy „Szarego” oraz porucznika Stefana Bembińskiego „Harnasia” – „Sokoła” znaleźli się w Kielcach 4 sierpnia 1945 roku około godziny 23.30. Zajęli oni strategiczne miejsca w centrum miasta – w okolicach katedry oraz w parku. Dwa inne oddziały zabezpieczały trasę odwrotu i opanowały pocztę główną na ulicy Sienkiewicza z zadaniem zniszczenia centrali telefonicznej.W wyniku udanej, trwającej około 2 godzin, akcji uwolniono 354 osadzonych. „Rozbicie” więzienia przy obecnej ulicy Zamkowej było największą akcją podziemia antykomunistycznego w regionie świętokrzyskim i jedną z najgłośniejszych w całej Polsce. Inscenizacja została przygotowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” przy współpracy ze Wzgórzem Zamkowym w Kielcach, Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Inspektorat Skarżysko-Kamienna Okręg Kielce.
W 74. rocznicę rozbicia kieleckiego więzienia, w piątek, 2 sierpnia członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” zaprezentowali inscenizację uwolnienia osadzonych w komunistycznym więzieniu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach. Przypomnijmy, jak przebiegały wydarzenia, które 74 lata później odtworzyli rekonstruktorzy. Więcej zdjęć na kolejnych slajdach. Przygotowania do akcji rozpoczęły się kilka dni przed atakiem na więzienie. Partyzanci pod dowództwem kapitana Antoniego Hedy „Szarego” oraz porucznika Stefana Bembińskiego „Harnasia” – „Sokoła” znaleźli się w Kielcach 4 sierpnia 1945 roku około godziny 23.30. Zajęli oni strategiczne miejsca w centrum miasta – w okolicach katedry oraz w parku. Dwa inne oddziały zabezpieczały trasę odwrotu i opanowały pocztę główną na ulicy Sienkiewicza z zadaniem zniszczenia centrali telefonicznej.W wyniku udanej, trwającej około 2 godzin, akcji uwolniono 354 osadzonych. „Rozbicie” więzienia przy obecnej ulicy Zamkowej było największą akcją podziemia antykomunistycznego w regionie świętokrzyskim i jedną z najgłośniejszych w całej Polsce. Inscenizacja została przygotowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” przy współpracy ze Wzgórzem Zamkowym w Kielcach, Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Inspektorat Skarżysko-Kamienna Okręg Kielce.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie