Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzeż się czerniaka - ostrożnie ze słońcem

Iwona ROJEK
Dr Aneta Bąkowska bada znamię barwnikowe pacjentki dermatoskopem. Przy jego pomocy można bezboleśnie i bezinwazyjnie obejrzeć nie tylko powierzchnię badanej zmiany skórnej, ale także głębsze warstwy i struktury znamienia.
Dr Aneta Bąkowska bada znamię barwnikowe pacjentki dermatoskopem. Przy jego pomocy można bezboleśnie i bezinwazyjnie obejrzeć nie tylko powierzchnię badanej zmiany skórnej, ale także głębsze warstwy i struktury znamienia. Iwona Rojek
W związku ze zbliżającymi się wakacjami warto wiedzieć co zrobić, aby uchronić się przed czerniakiem radzi Aneta Bąkowska, lekarz dermatolog

* Pani doktor, słońce zaczyna świecić coraz mocniej, wiąże się to z prawdopodobieństwem wystąpienia nowotworów skóry. Co należy robić, aby uniknąć tego niebezpieczeństwa?
- Należy zachować rozsądek i być czujnym. Niestety, w okresie letnim wiele osób nie zachowuje umiaru w opalaniu czy używaniu solarium. Gdy nie będziemy ostrożni, zwiększamy szansę na wystąpienie choroby.

* Czerniak uważany jest za jeden z najniebezpieczniejszych nowotworów skóry.
- Czerniak jest nowotworem złośliwym i jak najszybsza likwidacja pomoże w powrocie do zdrowia. Skuteczną metodą jest chirurgiczne usunięcie, bo np. laser nie daje pożądanych efektów. Wśród wielu ludzi panuje jednak przesąd, że nie należy usuwać żadnych znamion, a tym bardziej zmian nowotworowych, ponieważ może to skutkować szybkim rozprzestrzenieniem się nowotworu na cały organizm i w rezultacie spowoduje śmierć pacjenta. Nie jest to prawda, szybka chirurgiczna interwencja najczęściej stanowi gwarancję powrotu do zdrowia.

* Czerniak jest trudno uleczalny, ale czy śmiertelny?
- Wszystko zależy od stadium, w którym go wykryjemy. Dla pacjentów zgłaszających się odpowiednio wcześnie istnieje duża szansa życia bez rozsiewu choroby. Właśnie dlatego tak ważne jest, by udać się do lekarza, gdy tylko nas coś zaniepokoi. Niestety wielu chorych przychodzi po pomoc za późno, kie-dy już nastąpiły przerzuty do innych narządów.

* Może dlatego, że ciężko jest zauważyć nowotwór?
- Owszem, niejednokrotnie jest to trudne, zwłaszcza we wczesnej fazie rozwoju. Dopiero po jakimś czasie zaczyna odróżniać się od innych znamion.

* Jak często zatem należy kontrolować sobie skórę?
- Znamiona barwnikowe powinno się sprawdzać raz w roku za pomocą dermatoskopu, czyli urządzenia pozwalającego zajrzeć w głąb znamienia i ocenić jego strukturę. Ważna jest jednak również samodzielna kontrola i w razie zauważenia zmiany odróżniającej się od pozostałych należy zgłosić się do dermatologa.

* Niektórzy zastanawiają się, czy czerniak koniecznie musi być koloru czarnego i czy umiejscowiony jest wyłącznie na skórze?
- Zwykle jest czarny, choć może być również wielobarwny (brązowo-czarny), a niekiedy bezbarwny - wtedy trudniej jest go wykryć. Czerniak najczęściej umiejscowiony jest na skórze, ale może też występować pod płytką paznokciową, czy na błonach śluzowych.

* Aby uniknąć szkody lub zmniejszyć ryzyko zachorowalności na nowotwory należy używać kremów z filtrem przez cały rok?
- W okresie wiosenno-letnim kremy z filtrem 50+ warto stosować codziennie. Gdy na nogach lub rękach mamy znamiona, albo posiadamy jasną karnację należy również zabezpieczać ciało. Pamiętajmy także o tym, że takie kremy działają jedynie przez cztery godziny, potem powinniśmy ponownie ich użyć.

* Osoby, które mają dużo znamion, pieprzyków, po-winny zrezygnować z wypoczynku na plaży?
- Zdecydowanie. Mogą pojechać nad morze, jednak zalecane jest przebywanie w cieniu oraz unikanie słońca w południe. Postępując tak mogą dłużej zachować młodość i zdrowie.

*Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie