Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci uczą się tańca na WSU

Andrzej Śmigiel
Studenci II roku podczas zajęć tańca towarzyskiego z mgr Tarasem Szitem.
Studenci II roku podczas zajęć tańca towarzyskiego z mgr Tarasem Szitem. Agata Jeruszka
Studenci drugiego roku tańca pytani dlaczego wybrali taniec na WSU, odpowiadają bez zastanowienia - bo tylko na WSU taniec jest jako odrębny kierunek.

To fakt. Wyższa Szkoła Umiejętności im. Stanisława Staszica w Kielcach, od 2006 roku, jako jedyna uczelnia w Polsce, prowadzi taniec jako odrębny kierunek. Studenci pytani o możliwości studiowania w Polsce tego co jest ich pasją od wielu lat, bez wahania wymieniają ją jako pierwszą. Zaraz później Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie na Wydziale dyrygentury chóralnej, edukacji muzycznej, muzyki kościelnej, rytmiki i tańca, można studiować Pedagogikę baletową.

DLA WIĘKSZOŚCI Z NAS TANIEC TO PASJA. NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ WIĄŻEMY WŁAŚNIE Z TAŃCEM - mówią studenci. Przyszłość, jak i przeszłość. Większość studentów tańca na WSU, to osoby, które tańczą już od ósmego lub nawet szóstego roku życia. Jak przyznaje studentka III roku, Dominika Kur - Tańczę od 15 lat, a ten kierunek studiów wybrałam dlatego, że chciałam studiować to co jest całym moim życiem i wielką pasją. Wyższe wykształcenie i wiedza zawsze są potrzebne. Dla swojej pasji są w stanie poświęcić wszystko. Dojeżdżają z całej Polski do Kielc. Tutaj przez kilka lat pracują na to, aby poprzeć dyplomem, to co robią od dzieciństwa. Wszystko, po to, żeby zrealizować swoje marzenia i plany na przyszłość. A te każdy z nich wiąże z tańcem - Mam swoja grupę taneczną i uczę od 6 lat w kilku szkołach we Wrocławiu. W przyszłości na pewno będę chciała otworzyć swoja szkołę tańca i zarażać swoja pasją innych, ale jak na razie chcę tańczyć, szkolić się, poszerzać swoją wiedzę i podnosić umiejętności techniczne - wyznaje Dominika.

WSU im to ułatwia. Uczą się m.in. tańca towarzyskiego, jazzowego, etnicznego, terapeutycznego oraz partnerowania. Poza stricte zawodowymi przedmiotami w planie zajęć tancerzy znajdują się także takie przedmioty, jak filozofia, anatomia, biomechanika, etnografia, antropologia z teorią tańca, historia sztuki, historia tańca, historia muzyki i rytmika.

SAM PROGRAM NAUCZANIA TO NIE WSZYSTKO. Podczas rozmowy ze studentami II roku zapytaliśmy, czy ich oczekiwania co do tego kierunku na WSU, jako - w większości - zawodowych tancerzy, zostały spełnione. - Tak, kadra jest naprawdę bardzo dobra. Nie można narzekać, na profesorów i wykładowców, którzy nas uczą, bo są naprawdę dobrzy w tym co robią. Jest to możliwe dzięki współpracy z Kieleckim Teatrem Tańca oraz jego współzałożycielką i dyrektorką mgr Elżbieta Szlufik-Pańtak - tancerką, pedagog tańca i choreograf.

Studentów tańca na WSU uczą również tacy tancerzy, jak:
 dr Zofia Rudnicka - zasłynęła wieloma kreacjami z repertuaru baletowego Teatru Narodowego. Brała również udział w realizacji programu You can Dance, jako jedna z choreografów
 prof. Ewa Wojtyga - uczy również w Akademii Muzycznej w Łodzi
 dr Mateusz Wiszniewski - arteterapeuta, autor wielu książek, np. "Uzdrawiający taniec", na WSU uczy właśnie tańca terapeutycznego
 mgr Ewelina Kubot - absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu, pedagog tańca klasycznego, solistka Kieleckiego Teatru Tańca
 mgr Karol Urbański - choreograf, solista Teatru Wielkiego w Warszawie, pracował również jako tancerz w Narodowym Balecie Norweskim
Ponad to: mgr Grzegorz Pańtak - zastępca dyrektora Kieleckiego Teatru Tańca,
mgr Katarzyna Dziok ze Szkoły Baletowej w Bytomiu, Rada Zivković - tancerka, choreograf, specjalistka w tańcach etnicznych oraz wielu innych profesjonalistów.

NIEZDECYDOWANI, CO DALEJ PO STUDIACH, MAJĄ SZEROKIE POLE DO POPISU. Po trzech latach studiów, będą w pełni przygotowani zarówno do pracy w różnych placówkach teatralnych, estradowych, baletu, teatrach muzycznych itp., jak i do podjęcia własnej działalności gospodarczej, np. szkoła tańca, co niektórzy już robią. Tańczyłam w zawodowej grupie tanecznej D&S, miałam kilka propozycji dołączenia do innych grup tanecznych, nie tylko w Polsce, jednak obecnie mam swoją własną grupę New Quality - mówi Dominika.

Nie można powiedzieć, że studenci tańca na WSU to osoby, które dopiero zaczynają przygodę z tańcem. Dla wielu to nie przygoda. To sposób na życie. Nie można też powiedzieć, że osoby, które dopiero go szukają, tutaj go nie znajdą. Znajdą. Taniec na WSU to nie tylko studia. To mieszanka wiedzy, profesjonalizmu i pasji. Wśród tego, każdy znajdzie coś dla siebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie