Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z całego świata odwiedzają Chęciny

Michał Kolera
Adam Jankowiak, Joseph Nason, Joshua Hunn i Serafina Body, studenci z uniwersytetu w Hull, pokazują mapy zrobione w Chęcinach.
Adam Jankowiak, Joseph Nason, Joshua Hunn i Serafina Body, studenci z uniwersytetu w Hull, pokazują mapy zrobione w Chęcinach. Michał Kolera
Wiele dzieje się w należącym do Uniwersytetu Warszawskiego Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Dzięki niemu województwo świętokrzyskie odwiedzają studenci z całego świata! W te wakacje byli tam już Brytyjczycy, Amerykanie, Litwini i Łotysze. Dlaczego akurat Chęciny?

- Góry Świętokrzyskie są wyjątkowym obszarem pod względem geologicznym. Na niewielkim terenie występują tu skały reprezentujące ostatnie 500 milionów lat historii Ziemi. To dlatego nasza instytucja, zlokalizowana w sercu tego regionu, przyciąga studentów geologii z całego globu - mówi Magdalena Jamrożek, pracownik Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.

Podczas naszej wizyty w centrum natknęliśmy się na grupę młodych ludzi z uniwersytetu w Hull w Wielkiej Brytanii. - Pomiędzy drugim a trzecim rokiem musimy oddać własnoręcznie przygotowany projekt na zaliczenie. Jest to rodzaj mapy geologicznej. Wszyscy w naszej uczelni robią te mapy na terenie Wielkiej Brytanii. My zdecydowaliśmy się, że przyjedziemy właśnie do Chęcin - mówił Adam Jankowiak, Polak studiujący w Hull.

Czy gościom z zagranicy podobają się Chęciny? - Jest tu po prostu niesamowicie. Lokalizacja jest wspaniała. Czujemy się tu bardzo dobrze, pracuje się przyjemnie. Wieczorami też jest co robić. Ostatnio byliśmy na Nocnym Zwiedzaniu Chęcin - mówił Joshua Hunn, student uniwersytetu w Hull.

Gości z Wielkiej Brytanii zaskoczyła... pogoda. - W Anglii nie ma takiego upału jak tutaj. Pewnego dnia wybraliśmy się w teren w długich spodniach i płaszczach. Kiedy wzeszło słońce, trzeba było przebierać się bardzo szybko - śmiała się Serafina Body, studentka z Hull.

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej otwarto w 2015 roku. Kosztowało 35 milionów złotych, z czego ponad 28 wyłożyła Unia Europejska. Stoi na terenie dawnego kamieniołomu Rzepka. Budowa centrum była możliwa dzięki współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i samorządów: województwa, powiatu kieleckiego, miasta i gminy Chęciny, które pomagały finansowo i organizacyjnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie