MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studia na Politechnice mają przyszłość

Dorota Klusek
Rektor Politechniki Stanisław Adamczak włącza w grono studentów kierunku elektrotechnika Karola Bojanowicza, absolwenta II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach.
Rektor Politechniki Stanisław Adamczak włącza w grono studentów kierunku elektrotechnika Karola Bojanowicza, absolwenta II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach. A. Piekarski
Ponad osiem tysięcy studentów Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach zainaugurowało w środę rok akademicki 2008/2009.

Ta największa świętokrzyska uczelnia techniczna działa już od 34 lat.

Uroczystość poprowadził Stanisław Adamczak, który funkcję rektora sprawuje dopiero od 1 września. W swojej przemowie podsumował ubiegły rok akademicki. Nie zabrakło także planów na najbliższy czas, wśród których znalazły się między innymi budowa budynku dla inżynierii środowiska czy modernizacja domów studenckich. Ale najważniejszym zadaniem jest przekonanie jak największej liczby młodych ludzi do studiowana na Politechnice Świętokrzyskiej. Ma służyć temu Program Rozwojowy Potencjału Dydaktycznego Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach "Kształcenie na miarę w sukcesu".

BĘDĄ ZACHĘCAĆ

W ramach tego projektu w wielu miejscach województwa świętokrzyskiego będą prowadzone zajęcia wyrównawcze dla tych, którzy będą chcieli studiować na uczelni technicznej. Pozwoli on również na propagowanie studiów inżynierskich w szkołach ponadgimnazjalnych.

A to, że warto studiować na Politechnice Świętokrzyskiej, nie budzi wątpliwości.
- Wystarczy spojrzeć na listę firm w naszym województwie, w których dominują pracownicy - absolwenci Politechniki Świętokrzyskiej. Tylko studia inżynierskie dają szansę na pewną pracę. Tymczasem co roku liczba osób, które chcą studiować na naszej uczelni, jest ciągle za mała - ubolewał rektor Adamczak.
SZANSA W KRAJU I ZA GRANICĄ

Na korzyści, jakie dają studia inżynierskie, zwracał uwagę także świętokrzyski europarlamentarzysta Andrzej Szejna.

- Nauki techniczne, przyrodnicze, matematyczne to jest szansa na gospodarkę konkurencyjną, na tworzenie nowych miejsc pracy. Już dziś stoimy w obliczu braku ludzi wykształconych w tych kierunkach. Brakuje 30 tysięcy inżynierów, za rok ta liczba ma wzrosnąć do 50 tysięcy. Kiedy, jako były wiceminister gospodarki, zapytałem inwestorów zagranicznych, czemu chcą wchodzić na polski rynek, usłyszałem, że w Polsce mogą znaleźć pracowników o wysokich kwalifikacjach, na każde stanowisko. Jeżeli zabraknie inżynierów, straci na tym polska gospodarka - podkreślił poseł Szejna.

INDEKSY I DYPLOMY DOKTORSKIE

W czasie wczorajszej uroczystości dziesięciu studentów z poszczególnych kierunków, którzy osiągnęli najwyższe noty w procesie rekrutacji, zostało zaprzysiężonych na studentów przez rektora Stanisława Adamczaka. Miłych chwil było więcej. Osiemnastu pracownikom uczelni uroczyście zostały wręczone promocje doktorskie.

Politechnika Świętokrzyska kształci ponad 8 tysięcy studentów na czterech wydziałach. Ma prawo do nadawania tytułu doktora w sześciu dyscyplinach, a w dwóch - tytułu doktora habilitowanego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie