MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studia podyplomowe tanieją

/lima/
Nauka na studiach podyplomowych to nie mały wydatek, ale się opłaca.
Nauka na studiach podyplomowych to nie mały wydatek, ale się opłaca.
Student za studia podyplomowe zapłaci 3592 złotych za rok. Jest to o ponad 600 złotych mniej niż w zeszłym roku.

Jednak to, ile w rzeczywistości zapłacimy za studia nadal zależy od kierunku studiów i regionu. Najwięcej za naukę zapłacimy w województwie mazowieckim. W świętokrzyskim z kolei już nawet o połowę mniej - to wnioski płynące z raportu "Ceny studiów podyplomowych", przygotowanego przez konsultantów portalu Edu.pracuj.pl.

Wybrać kierunek

Wysokość ceny za studia w dużej mierze zależy od wybranego kierunku. Najtańszymi kierunkami są Zarządzanie w oświacie i Ochrona środowiska. Średnia cena za te studia mieści się w przedziale od 2600 do 3000 złotych za rok. - Tak niskie ceny można tłumaczyć niewielką popularnością zawodu nauczyciela oraz niedocenianiem rangi ochrony środowiska i jego wpływu na gospodarkę - tłumaczy Marcin Pietras z Grupy Pracuj, która jest właścicielem portalu Edu.pracuj.pl.

Coraz bardziej doceniani są za to finansiści. Na rynku pracy gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Ten popyt odzwierciedlają ceny studiów podyplomowych. Najdroższymi kierunkami są właśnie te związane z rachunkowością i finansami. Średnia cena takich studiów to około 4660 złotych za rok.

Mniej więcej tyle też kosztuje psychologia. Rok nauki na studiach podyplomowych z tej dziedziny kosztuje średnio 4190 złotych. Niesłabnące zainteresowanie maturzystów studiami psychologicznymi zapewnia ugruntowaną pozycję tego kierunku także na poziomie podyplomowym.

Analiza "Finanse w edukacji"

Analiza "Finanse w edukacji"

Została przygotowana przez konsultantów serwisu Edu.pracuj.pl w sierpniu 2007 r. Analizie poddano 191 szkół wyższych prowadzących studia podyplomowe. Dane zbierano poprzez strony www, wywiady telefoniczne i w oparciu o "Przewodnik podyplomowy 2007".

Trzecim kierunkiem, którego średnia cena sięga niemal 4 tysięcy za rok jest prawo. Na wysoką cenę studiów prawniczych wpływa konieczność specjalizacji na rynku pracy oraz nadal dość duży prestiż tych kwalifikacji.

Z EFS -em taniej

Osobom, które chcą uczyć się na drogich kierunkach podyplomowych może pomóc Unia Europejska.

Najwięcej ofert studiów, w całości opłacanych przez Europejski Fundusz Społeczny (EFS), dotyczy kierunków dla nauczycieli. Mogą prawie za darmo edukować się w takich dziedzinach, jak pedagogika, socjoterapia czy resocjalizacja.

Sporo ofert studiów, częściowo finansowanych z funduszy unijnych, można znaleźć także wśród specjalizacji biznesowych. Zdecydowanie największy wybór mają osoby planujące studiować zarządzanie. W całej Polsce ofert jest co najmniej kilkadziesiąt. Najpopularniejsze to zarządzanie przedsiębiorstwem, zarządzanie projektami, zasobami ludzkimi, finansami i środkami z UE.

Warunkiem otrzymania dofinansowania z funduszu EFS, jest skierowanie na studia przez pracodawcę, który zobowiąże się do pokrycia części kosztów nauki.

Studia z dofinansowaniem z Unii Europejskiej muszą dodatkowo spełniać określone standardy nauczania. Dlatego najczęściej są prowadzone przez renomowane szkoły i instytucje. Przykładowo Podyplomowe Studium Tworzenia i Realizacji Strategii Marketingowych Firmy, które kosztuje 7200 złotych, prowadzone jest przez najlepszą wyższą szkołę ekonomiczną w Polsce - warszawską Szkołę Główną Handlową

Najdroższa Warszawa

Najwięcej kosztują studia podyplomowe w województwie mazowieckim. Podobnie jak w zeszłym roku, średnią zawyża stolica. Studia podyplomowe na uczelniach warszawskich należą do najdroższych w całym kraju. Tu ich ceny sięgają nawet 10 tysięcy złotych.

Jednymi z najdroższych kierunków, które można wybrać w województwie mazowieckim, są Prawo Europejskie i Doradca podatkowy.

Taniej na prywatnych

Mimo wywindowanych cen w stolicy, w kontekście ogólnokrajowym można powiedzieć, że studia podyplomowe są coraz bardziej dostępne. Średnia cena za semestr studiów na uczelniach niepublicznych wynosi 1460 złotych. Natomiast na uczelniach publicznych cena jednego semestru studiów to średnio koszt 1740 złotych.

Studia na uczelniach państwowych nadal utrzymują wyższe ceny. Niektóre najbardziej renomowane szkoły, podwyższyły nawet opłaty za studia, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Odwrotną tendencję widać na uczelniach prywatnych, tu ceny są niższe niż w zeszłym roku.

- Szkoły państwowe nadal darzone są większym szacunkiem ze względu na wieloletnia renomę, a studiowanie na uczelni państwowej nadal uważane jest za bardziej prestiżowe niż na uczelni prywatnej Europejskiej - komentuje Marcin Pietras. - Dodatkowo uczelnie niepubliczne muszą wprowadzać coraz bardziej atrakcyjne oferty cenowe, aby przyciągnąć chętnych, których liczba ma się zmniejszyć ze względu na nadchodzący niż demograficzny. Dodatkową konkurencję dla ofert szkół niepublicznych stanowi możliwość studiowania na najlepszych uczelniach państwowych niemalże za darmo - dzięki dofinansowaniu z Unii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie