MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studiowanie bezpieczeństwa jest modne

Andrzej Nowak
Rektor ostrowieckiej uczelni, prof. Stanisław Zaborniak: Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniu wielu instytucji, które potrzebują specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem narodowym. We współczesnym świecie mamy do czynienia z tak wieloma zagrożeniami, że tacy ludzie są potrzebni, niemal  pilnie poszukiwani.
Rektor ostrowieckiej uczelni, prof. Stanisław Zaborniak: Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniu wielu instytucji, które potrzebują specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem narodowym. We współczesnym świecie mamy do czynienia z tak wieloma zagrożeniami, że tacy ludzie są potrzebni, niemal pilnie poszukiwani. A. Nowak
Są poszukiwani przez wszystkie instytucje i organizacje państwowe oraz samorządowe, które dbają o bezpieczeństwo obywateli i ich majątku. Absolwenci nowego kierunku w ostrowieckiej Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości nie będą mieć trudności ze znalezieniem zatrudnienia.

Nowy kierunek, bezpieczeństwo narodowe, kształci specjalistów, którzy mogą sprawnie kierować lub uczestniczyć w pracach wyspecjalizowanych jednostek zajmujących się ochroną ludzi i ich mienia, To na nich czekają gminne zespoły reagowania kryzysowego, instytucje zajmujące się analizą zagrożeń i zagadnień bezpieczeństwa. - Po ukończeniu kierunku można pracować w policji, wojsku, straży pożarnej, straży granicznej, administracji państwowej, wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność wykazania się umiejętnościami zarządzania w stanach kryzysowych - mów rektor ostrowieckiej uczelni, prof. Stanisław Zaborniak. - We współczesnym świecie ciągle rozszerza się pojęcie bezpieczeństwa, obecnie obejmuje nie tylko obszary militarne. Widzimy, jak ostatnie lata obfitują w sytuacje kryzysowe, liczne powodzie, pożary, katastrofy komunikacyjne. Ciągle występuje zagrożenie terroryzmu.

Po wstąpieniu Polski do NATO dochodzi do coraz większej współpracy międzynarodowej różnych struktur. Nowy kierunek wyposaża młodych ludzi w wiele umiejętności, które są niezbędne w różnych akcjach powstrzymujących zagrożenie. Z niezbędnej wiedzy mogą także skorzystać czynni pracownicy policji i straży pożarnej, którzy chcą uzupełnić swoje wykształcenie. W dzisiejszych warunkach różne są zagrożenia dla normalnego funkcjonowania społeczeństw i nie ograniczają się tylko jak dawniej do czasów wojny. Dlatego też tak ważne jest wykształcenie specjalistów, którzy potrafiliby określiróżne niebezpieczeństwa, skoordynować ludzi i instytucje do akcji zabezpieczających czy wreszcie podjąć prace zapobiegawcze.

Ostrowiecka uczelnia już uzyskała uprawnienia do prowadzenia studiów licencjackich pierwszego stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe, które będą trwać 6 semestrów. Studenci mogą wybrać jedną z proponowanych specjalności: zarządzanie bezpieczeństwem pracy, zarządzanie kryzysowe i ochrona ludności, zarządzanie bezpieczeństwem i obronnością, edukacja dla bezpieczeństwa. Program studiów zbudowany jest tak, by wyposażyć studentów w wiedzę i praktyczne umiejętności, które bez trudu pozwolą im na zdobycie zatrudnienia.

Po wprowadzeniu do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych obowiązkowo nowego przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa ostrowiecka uczelnia na podyplomowych studiach będzie przygotowywać nauczycieli do prowadzenia takich zajęć. Program obejmuje razem 350 godzin przez trzy semestry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie