MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studiuj i jeszcze ci zapłacą!

Paweł Więcek
Tysiąc złotych stypendium czeka na studentów tak zwanych kierunków zamawianych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego i Politechnice Świętokrzyskiej.
Tysiąc złotych stypendium czeka na studentów tak zwanych kierunków zamawianych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego i Politechnice Świętokrzyskiej. Archiwum
Na obu kieleckich uczelniach uruchomiono nabór na tak zwane kierunki zamawiane. Ci, którzy się na nie dostaną, mogą dostać tysiąc złotych stypendium.

Stypendium jest wypłacane od pierwszego roku studiów. O jego przyznaniu decyduje średnia ocen na cenzurce.

Kieleckie uczelnie wygrały konkurs rozpisany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie tak zwanych kierunków zamawianych. W każdej z nich programem zostanie objętych 60 studentów, połowa z nich uzyska stypendium. Sukces jest ogromny, bo chęć uczestnictwa w projekcie zgłosiło wiele szkół wyższych z całego kraju. Z ich grona ostatecznie wyłoniono tylko czterdzieści siedem uczelni, które będą kształcić studentów w takich specjalnościach, jakich brakuje na rynku pracy i które są strategiczne dla rozwoju polskiej gospodarki.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego zyskał akceptację dla prowadzenia studiów na kierunku zamawianym matematyka ze specjalnością zastosowania matematyki w finansach i teleinformatyce. - To szansa dla tych, którzy mają trudniejsze warunki finansowe, a chcą studiować i mieć na to środki - mówi Ryszard Biskup, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Przyznaje jednak, że na razie uczelnia ma problem z naborem na ten kierunek. - Obsada jest na poziomie 90 procent. Mamy jeszcze wolne miejsca. Liczymy na kandydatów. Umowę z resortem podpiszemy, jak będzie komplet. W innym przypadku nie otrzymamy tych studiów - zaznacza.
Politechnika Świętokrzyska uruchomi zamawiane kształcenie na następujących specjalnościach: komputerowe wspomaganie wytwarzania na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn oraz automatyka przemysłowa na kierunku Automatyka i Robotyka, a także elektronika przemysłowa i energoelektronika na kierunku Elektrotechnika oraz automatyka na kierunku Elektrotechnika. - Liczymy, że zgłoszą się absolwenci, którzy zdawali matematykę na egzaminie, jak i ci, którzy nie zdawali. Tym drugim wyszliśmy naprzeciw i uruchomiliśmy zajęcia wyrównawcze z fizyki i matematyki. Zachęcam absolwentów - mówi dr hab. inż. Andrzej Kapłon, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Na "uniwerku" rejestracja kandydatów kończy się 5 września, natomiast na "polibudzie" rekrutacja na kierunki zamawiane potrwa do 15 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie