Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stulatka z Wełcza trzyma się świetnie. Co za sosna!

Adam Ligiecki
Adam Ligiecki
„Cudze chwalicie, swego nie znacie...” - głosi stare porzekadło ludowe. Szukamy atrakcji turystycznych na drugim końcu świata, a mamy pod ręką prawdziwy cud natury! To sosna na szczudłach w Wełczu koło Buska-Zdroju.

Nazywana też sosną wiszącą, kroczącą albo stojącą na palcach; jak kto woli. 100-letnie drzewo ma unikatowy system korzeniowy - wysoko nad ziemią. Wygląda jak ośmiornica, czy ogromny pająk szykujący się do skoku! Warto, łapiąc resztki wakacji, zafundować sobie małą wycieczkę do Wełcza i zobaczyć ten niezwykły pomnik przyrody.

Sosna rośnie na skraju lasu, przy trasie wojewódzkiej numer 767 z Buska do Pińczowa. Zatrzymujemy się obok przystanku w Wełczu, stąd 250 metrów spacerem w prawo - wąską, asfaltową drogą... I jest! Sosna-cud w całej krasie.

Stoi na niewielkiej, piaszczystej polanie. Kiedyś było tutaj wyrobisko, a po wywiezieniu ton piasku korzenie drzewa zostały całkowicie odsłonięte. Deszcz i wiatr dopełniły dzieła - i mamy fenomen natury. Widok jest oszałamiający!

Słynne „szczudła” to jedyny w swoim rodzaju, naziemny system korzeniowy, sięgający czterech metrów wysokości. Obszerny na tyle, że w środku pomieści się kilka osób. I bardzo solidny - te większe korzenie mają grubość średniej wielkości drzewa. Pokryte korą, podtrzymują potężny pień, zwieńczony koroną gałęzi. To także dzieło natury.

Sosna-cud, tak naprawdę to... sosna zwyczajna, sosna pospolita (pinus sylvestris). Drzewo wcale nie z górnej półki. „Ze względu na majestatyczny pokrój budzi zadumę nad potęgą przyrody i dziejami regionu” - czytamy na tablicy informacyjnej. Można do niej dotrzeć także niebieskim szlakiem turystycznym: Pińczów - Wiślica.

Sosna w podbuskim Wełczu to od 2002 roku pomnik przyrody. Stanowi nie lada atrakcję, zwłaszcza dla przyjeżdżających na Ponidzie turystów i kuracjuszy. To także miejsce pamięci narodowej. W lesie wełeckim, gdzie znajduje się drzewo, podczas II wojny światowej dokonywano masowych egzekucji. Niemcy rozstrzeliwali tu polskich partyzantów, członków ruchu oporu - z Buska, Kielc, Pińczowa. Jak podają źródła historyczne, zamordowanych zostało ponad 200 osób.

Sosna pospolita to „drzewo chlebowe” polskiego leśnictwa. Ale ma swoją markę także w innych rejonach Europy - jest drzewem narodowym Szkocji.

Co ciekawe, wiekowa sosna w Wełczu - mimo przeciwności losu - nadal trzyma formę. Ba, można powiedzieć, że to okaz zdrowia!

ZOBACZ TAKŻE: Sejmowa komisja rolnictwa pyta rząd o nawałnice

(Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie