Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stworzyli front przeciwko rakowi. Takiej koalicji jeszcze w Polsce nie było

/IB/
Prezydent Wojciech Lubawski, marszałek Adam Jarubas i prorektor UJK Jacek Semaniak przed podpisaniem listu intencyjnego w sprawie ochrony mieszkańców regionu przed chorobami nowotworowymi.
Prezydent Wojciech Lubawski, marszałek Adam Jarubas i prorektor UJK Jacek Semaniak przed podpisaniem listu intencyjnego w sprawie ochrony mieszkańców regionu przed chorobami nowotworowymi. A. Piekarski
List intencyjny w sprawie stworzenia programu poprawy zdrowia mieszkańców Kielc i regionu świętokrzyskiego podpisali w środę prezydent Kielc, marszałek województwa świętokrzyskiego oraz rektorzy Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jest to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Program jest częścią strategii rozwoju miasta i regionu świętokrzyskiego. Będzie polegał na połączeniu sił władz samorządowych, uczelni wyższych, biznesu oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i opracowaniu możliwości powstrzymania epidemii chorób nowotworowych w naszym regionie i udziału w ogólnoświatowej walce z rakiem.

Sygnatariusze listu zobowiązali się do realizowania tych zadań poprzez prowadzenie akcji edukacyjnych wśród wszystkich mieszkańców naszego regionu, żeby podnieść ich świadomość zdrowotną. Chcą również upowszechnić badania profilaktyczne, promować i wdrażać standardy zdrowego żywienia, chronić czyste zasoby naturalne naszego regionu (las, wodę i powietrze), wspierać działalność gospodarczą na rzecz profilaktyki i leczenia onkologicznego a także badania naukowe prowadzone pod kątem zdrowia i ochrony środowiska.

- Żaden inny region w Polsce nie może poszczycić się tak czystym powietrzem i taką ilością terenów zielonych. Prawie 1/3 naszego miasta to tereny chronione przyrodniczo - mówił prezydent Kielc Wojciech Lubawski zapowiadając, że miasto będzie inwestowało w rozbudowę obiektów sportowych, aby mieszkańcy mogli rozwijać zdrowy styl życia. Zapowiedział też wiele nowatorskich rozwiązań, np. preferencje dla restauratorów, którzy będą w swoich lokalach podawali zdrową żywność, w mieście ma być również testowana najnowsza metoda oczyszczania spalin samochodowych (jako obiekt badawczy ma posłużyć nowo budowany parking przed Urzędem Miasta).
Rozwijanie nowych technologii, przyjaznych środowisku i człowiekowi ma być możliwe dzięki współpracy naukowców z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Politechniki Świętokrzyskiej. Na obu uczelniach zostaną w tym roku uruchomione laboratoria badawcze, które będą prowadziły badania nad nowotworami oraz ochroną środowiska. - Profilaktyka i ochrona zdrowia może być strategią rozwoju i wyróżnikiem naszego regionu - uważa marszałek Adam Jarubas podając przykład szwedzkiego Uppsali, które jest ośrodkiem traumatologii i onkologii.

Dr Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO wierzy, że świętokrzyskie może być regionem specjalizującym się w promocji zdrowia i profilaktyce onkologicznej: - Kiedy kilkanaście lat temu zaczynaliśmy spotkania z grupą fizyków z ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej na temat radioterapii, też nikt nie wierzył, że będzie tu kiedyś szpital onkologiczny. Dziś mamy jeden najlepszych w Polsce działów radioterapii - powiedział.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie