MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stypendia Andrzeja Radka wręczone. Poznaj laureatów

Lidia Cichocka
Rodzinne zdjęcie tegorocznych stypendystów imienia Andrzeja Radka, od lewej: Martyna Galasińska, Sebastian Bryła, Natalia Cedro, Julia Górniak, Natalia Tkacz, Małgorzata Rapcia. Na zdjęciu brakuje studentki, Iwony Galasińskiej.
Rodzinne zdjęcie tegorocznych stypendystów imienia Andrzeja Radka, od lewej: Martyna Galasińska, Sebastian Bryła, Natalia Cedro, Julia Górniak, Natalia Tkacz, Małgorzata Rapcia. Na zdjęciu brakuje studentki, Iwony Galasińskiej. Dawid Łukasik
Po raz 30 w Muzeum Lat Szkolnych Żeromskiego w Kielcach wręczono stypendia imienia Andrzeja Radka.

W środe już po raz 30. Towarzystwo imienia Stefana Żeromskiego wręczyło stypendia uczniom, którzy zachowują się jak Andrzej Radek. Ten bohater „Syzyfowych prac” Żeromskiego wykazywał się wyjątkowym uporem w zdobywaniu wiedzy wyruszając po naukę do miasta.

Stypendium przyznawane jest młodzieży pochodzącej z wiosek i małych miasteczek województwa świętokrzyskiego, pragnącej się uczyć, pokonującej w związku z tym wiele przeszkód i trudności, cechującej się silną wolą i uporem. I właśnie tego – uporu, determinacji, dążenia by przy pomocy nauki zmienić swe życie gratulowała Radkom, kierująca Towarzystwem, kierowniczka Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Sylwia Zacharz.

Tegoroczni stypendyści – siedem osób - to absolwenci gimnazjów, którzy kontynuują edukację w liceach, a także uczniowie szkół średnich oraz absolwenci tych szkół, którzy dostali się na studia. O tym, jak jest ono potrzebne mówiła jedna ze stypendystek Małgorzata Rapcia, pochodząca z Mirocic koło Nowej Słupi, obecnie uczennica I Liceum Ogólnokształcącego imienia Żeromskiego w Kielcach. – Na szczęście dofinansowano mi internat. Do Nowej Słupi jeżdżą busy i autobusy, ale do domu mam jeszcze 10 kilometrów – mówiła dziewczyna. – Stypendium w całości przeznaczę na książki. Bardzo się z niego cieszę.

Stypendia są przyznawane dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Kieleckiego, Muzeum Narodowego, kuratorium, Urzędu Gminy Masłów, Banku Spółdzielczego, Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego, Wodociągów Kieleckich, oraz Adama Szelejewskiego i Wandy Ginalskiej-Prokop, którzy je fundują (stypendia to 1200, 1400 i 2200 złotych dla studentów) oraz nagrody rzeczowe.

Kilkoro z tegorocznych Radków nich otrzymało stypendium ponownie, a Iwona Galasińska(po raz czwarty) od tego roku studentka medycyny w Krakowie otrzymała ekstra prezent od Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego – atlas anatomiczny.
A ponieważ obecna edycja była jubileuszową, 30. Sylwia Zacharz przypomniała, że do tej pory pomoc otrzymało ponad 500 uczniów, więcej, bo 350 było dziewcząt.

Sebastian Bryła uczeń klasy trzeciej Technikum numer 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 imienia księdza Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie, zamieszkały w Sędziszowie. W roku szkolnym 2015/2016 uzyskał średnią ocen 4,0. Członek historycznej grupy rekonstrukcyjnej.

Natalia Cedro absolwentka Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Zespole Szkół w Masłowie, powiat kielecki, uczennica pierwszej klasy I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, zamieszkała w Masłowie. W roku szkolnym 2015/2016 uzyskała średnią ocen 5,3.

Iwona Galasińska absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, zamieszkała w Węgleszynie gmina Oksa, powiat jędrzejowski (Radek 2013, 2014, 2015). W roku szkolnym 2015/2016 uzyskała średnią ocen 4,8. Uczestniczka kilku konkursów przedmiotowych. Chętnie udziela się społecznie, pracuje jako wolontariuszka – „Młodzi i miłosierdzie” w Tauron Arenie, „Dzieło pomocy św. Ojca Pio”. Wielokrotnie reprezentowała szkołę w zawodach sportowych”. Obecnie studentka I roku Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Martyna Galasińska uczennica klasy drugiej I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie, zamieszkała w Węgleszynie gmina Oksa, powiat jędrzejowski (Radek 2015, 2016). W roku szkolnym 2015/2016 uzyskała średnią ocen 4,9 i nie opuściła ani jednego dnia.

Julia Górniak absolwentka Gimnazjum imienia Stanisława Staszica w Suchedniowie, uczennica pierwszej klasy I Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej, zamieszkała w Suchedniowie.o W roku szkolnym 2015/2016 uzyskała średnią ocen 5,2 . Wolontariuszka Polskiego Czerwonego Krzyża i w przedszkolu.

Natalia Tkacz uczennica klasy drugiej I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, zamieszkała w Łaziskach gmina Piekoszów, powiat kielecki. W roku szkolnym 2015/2016 uzyskała średnią ocen 4,3, najlepsze wyniki osiągnęła z historii i wiedzy o społeczeństwie.

Małgorzata Rapcia uczennica klasy drugiej I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, zamieszkała w Mirocicach, gmina Nowa Słupia, powiat kielecki. W roku 2015/2016 uzyskała średnią ocen 4,4. Angażuje się w projekty artystyczno-społeczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie